Joga van hozzá, lehetősége szinte semmi - így foglalható össze egy menekült esélye arra, hogy visszaváltsa vonatjegyét. Az ügyvéd szerint senki sem hibáztatható, legfeljebb a menekült.
Többször is szinte megrohamozták szerdán a bejáratokat a Keleti pályaudvar előtt várakozó tömeg kisebb csoportjai, akik több tízezer forintnyi eurót fizettek ki a nemzetközi jegyekért, ám mióta kedden délelőtt a rendőrség kiszorította őket, nem tudnak vele vonatra szállni.
A menekülteket szerdán már csak akkor engedték be a rendőrök, ha volt érvényes úti okmányuk vízummal,
márpedig a nagy részüknek ez nincs. Jegyet is sokuk még akkor vásárolt, amikor ez nem volt feltétel a pénztáraknál. Mivel a jegyeket már nem tudják használni, visszaváltanák őket, de ez nem egyszerű.
A vasúttársaság szerint éppúgy, mint bárki másnak,
a menekülteknek is joguk van visszaváltani a fel nem használt jegyet.
A nemzetközi jegyek egy részét - jellemzően a kedvezménnyel vásároltakat - nem lehet visszaváltani, a többit is csak bizonyos feltételekkel.
Lőcsei Virág, a MÁV szóvivője az Origo kérdésére emlékeztetett arra, hogy a Keleti pályaudvarnál kialakult helyzet miatt korábban a vasúttársaság annyi könnyítést tett, hogy
kedd éjfélig kezelési költség nélkül is visszaváltották a jegyeket, méghozzá azonnal, készpénzben.
Azóta visszatérítéskor már levonják a korábban is érvényes 20 százalékos kezelési költséget a jegy árából.
Ha 40 eurónál olcsóbb a jegy, akkor az a tíz budapesti nemzetközi jegypénztár bármelyikében visszaváltható, és ilyenkor forintban, készpénzben visszafizetik az ár 80 százalékát.
A menekültek által kedvelt München esetében, illetve más célpontoknál viszont már 40 euró feletti a jegy ára, és itt kezd bonyolulttá válni a folyamat.
Nemzetközi vasúti jegypénztárak Budapesten:
1. Blaguss Utazási Iroda Kft. (Partneri pénztár)
Cím: 1075 Budapest, Károly krt. 5.
2. Budapest MÁV-START Menetjegyiroda
Cím: 1051 Budapest , József Attila utca 16.
3. Budapest-Déli pu. MÁV-START nemzetközi pénztár
Cím: 1013 Budapest, Krisztina krt. 37/a
4. IBUSZ Utazási Iroda (Partneri pénztár)
Cím: 1053 Budapest, Ferenciek tere 2.
5. Neckermann Utazási Iroda (Partneri pénztár)
Cím: 1055 Budapest, Szent István krt. 29.
6. Budapest-Nyugati pu. MÁV-START nemzetközi pénztár
Cím: 1062 Budapest , Teréz krt. 55.
7. Budapest-Keleti pu. MÁV-START nemzetközi pénztárak
Cím: 1087 Budapest, Kerepesi út 1-5.
8. Wasteels Utazási Kft. (Partneri pénztár)
Cím: 1087 Budapest, Kerepesi út 1-5. (Keleti pu. 9. vágány mellett)
9. Kelenföld állomás MÁV-START nemzetközi pénztár
Cím: 1115 Budapest, Etele tér 5-7.
10. Kőbánya-Kispest állomás MÁV-START nemzetközi pénztár
Cím: 1105 Budapest , Vaspálya út 10. (metrókijárattal szemben a felüljárón)
A 40 euró feletti összegnél csak a MÁV ügyfélszolgálatain kérhető visszatérítés, ami szintén forintban történik - méghozzá azon a vásárláskori árfolyamon, amit a jegyen is feltüntettek.
Ám az összeget csak bankszámlára utalja a MÁV, a 40 eurónál drágább jegyeknél eddig sem volt és most sincs mód készpénzes visszafizetésre - magyarázta a szóvivő.
Ha a menekültnek nincs bankszámlája - ez gyakori, vagy ha van, a hozzáférhetősége korlátozott lehet -, akkor a magyarországi tartózkodási helyére, egy befogadóállomásra tudja küldeni a pénzt a MÁV.
Csakhogy az érintettek napok óta jobbára a budapesti Baross téren, a pályaudvar előtt tartózkodnak, nem menekülttáborban. "A térre nem tudjuk kivinni a pénzt" - zárta rövidre a szóvivő.
A 40 eurónál drágább jegyeknél plusz bürokratikus akadály, hogy a visszatérítéshez egy űrlapot kell kitölteni - igaz, ez és a kitöltési útmutató a magyar mellett angol nyelven is elérhető, bár a menekültek egy jelentős része aligha ért annyira jól angolul, hogy elboldoguljon a kitöltéssel.
Arra nem tudott a MÁV szóvivője válaszolni, hogy hány nemzetközi jegyet adtak el az elmúlt napokban, amikor a menekültek megrohamozták a pénztárakat, mert nincs napi összesítésük, csak havi szintű. Azt sem tudtuk meg, milyen árfolyamon váltják a jegyvásárlásnál az eurót, de a szóvivő szerint a hivatalos árfolyamhoz igazítják, úgy gondolja, talán a jegybankéhoz.
A vasúttársaság az Origónak nyilatkozó ügyvéd szerint csak a szabályokat tartja be, hiszen
ha valaki vonatjegyet vált - legyen az menekült vagy bárki -, elfogadja a vonatkozó szabályokat
és az általános szerződési feltételeket, melynek részei a visszaváltásra vonatkozó kikötések is.
Magyar György ügyvéd úgy vélte, nyilván azoknak a menekülteknek, akik el tudtak utazni, nincs ilyen problémájuk, csak azoknak van, akik a most már az utazáshoz megkövetelt megfelelő úti okmányokkal, illetve vízummal nem rendelkeznek. Valóban ők lehetnek többségben - mondta az ügyvéd.
Az ügyvéd szerint amiatt, hogy korábban még akár papírok nélkül is el lehetett hagyni Magyarországot, sokan úgy gondolták, hogy ezt továbbra is megtehetik, és
megvették a jegyet, amivel rizikót vállaltak, tehát önhibájukból kerültek ilyen helyzetbe.
Tévesen úgy hitték, hogy számukra a menetjegy menlevél - mondta Magyar György.
Ettől persze igaz, hogy a jegyet nem használják fel, és joguk is van visszaváltani - folytatta az ügyvéd, aki szerint
a MÁV talán lehetne rugalmasabb, és visszaadhatná a jegy értékétől függetlenül készpénzben annak árát,
így nem kellene bankszámlával vagy menekülttábori tartózkodással rendelkeznie a menekültnek ahhoz, hogy a pénzéhez jusson.
Ez azonban további problémákat vet fel, hiszen a pályaudvar rendőri lezárása miatt a menekültek egyáltalán nem tudták a jegyüket visszaváltani. Ezért viszont az ügyvéd szerint nem tehető felelőssé a rendőrség, mert csak elsődleges, rendfenntartási feladatát végzi, ami nem számít jogellenesnek, márpedig a kártérítésnek többek között feltétele a jogellenesség is.
Magyar György tehát úgy ítélte meg, hogy a helyzet vis maior, amiben
sem a MÁV, sem a rendőrség, sem pedig az állam nem tehető felelőssé,
az pedig szerinte az ellenőrizhetetlenség és a pénz útjának követhetetlensége miatt nem járható út, hogy egy civil önkéntes bemenjen a menekült jegyével, és aztán "postásként" leszállítsa a visszatérítés összegét.
Noha az ügyvéd szerint az állam nem tehető felelőssé ebben a helyzetben, az Origo kérdésekkel fordult az állami tulajdonú MÁV felügyeletét ellátó tárcához is.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) helyett azonban - ahogy írták - illetékességből a MÁV válaszolt.
Így arra a kérdésre is, hogy a rendkívüli helyzetben tervez-e könnyítést a minisztérium a jegyár-visszatérítés folyamatában.
A válaszból úgy tűnik, hogy nem, mert
a nemzetközi menetjegyekre nemzetközi egyezmény vonatkozik, azt nem az NFM és a magyar hatóságok gondozzák.
A készpénzkímélő módon való visszatérítés az adóhivatal előírása is - írták, hozzátéve: a visszatérítés értékhatárát biztonsági és készpénzellátási korlátok is meghatározzák. Nemzetközi előírás továbbá az igénybejelentő űrlap is.
Ám a merev szabályokra hivatkozásnak ellentmond a válasz azon része, amely a MÁV elmúlt napokban tanúsított rugalmasságát dicsérte. Ekkor a MÁV
olyan menetjegyekre is kiterjesztette a visszaváltást, amelyek a nemzetközi egyezmények alapján nem visszaválthatók,
továbbá "eltekintett a kezelési költségtől, illetve felemelte a készpénzes, azonnali visszatérítés értékhatárát."
A MÁV vagy az állam esetleges kártérítési kötelezettségére vonatkozó kérdésünkre a tárca nevében a MÁV azt válaszolta, hogy az utasok ügyfélszolgálati irodához, nemzetközi pénztárakhoz való hozzáférését a Keleti pályaudvaron rendőrségi intézkedés akadályozza, azaz
a vasúttársaságon kívül álló okok miatt nem tudják igényelni a menetjeggyel rendelkező migránsok a visszatérítést.
Megkerestük a rendőrséget is, hiszen az egyenruhások sorfala akadályozta, hogy a menekültek bejussanak a visszatérítést intézni a pályaudvarra. Felvetettük: ha attól tartanak, hogy a menekültek a korábban megvett jegyükkel, ám érvényes úti okmányok nélkül szállnak fel egy nemzetközi vonatra,
miért nem kísérik be egyenként őket, hogy legalább a jegy visszaváltását elintézhessék?
Választ cikkünk megjelenéséig nem kaptunk, ha érkezik, közölni fogjuk.