"Európa körül zajló polgárháborúk elől menekültek ezreiért, akik az Európai Unió csődöt mondott menekültügyi politikájának túszaiként és egy egyre fékeveszettebb nemzeti kormányzat játékszereként kénytelenek Magyarországon emberhez méltatlan körülmények között a bizonytalan holnaptól rettegni" - írja levelében az a negyvenkét értelmiségi, akik Angela Merkelhez fordultak. Az aláírók - köztük Demszky Gábor, Budapest korábbi polgármestere és Aczél Ágnes szociológus - a Népszabadság online-on közzétett levelükben szégyenletesnek és megalázónak tartják a kialakult helyzetet, hiszen szerintük eddig a magyarok arra lehettek büszkék, hogy ők bontották ki az első követ a berlini falból.
A levélben felsorolják, hogy a kormány plakátokon és tévéműsorokon keresztül félelmet kelt a menekültekkel szemben, amivel nincs más célja, mint a szélsőjobboldali szavazók megnyerése. Azt is megemlítik, hogy a szélsőjobboldali parlamenti képviselők szavazataival szeptember 15-től már menekültügyi válsághelyzetre hivatkozva szükségállapotot vezethetnek be. Merkelnek címezve még azt írják, hogy "A szolidaritás és a humanitás fölmondásának politikusai ugyan magyar politikusok, de egyszersmind az Ön pártszövetségesei is.
Hónapok óta úgy viselkednek Magyarországon, mintha az Európai Néppárt kikiáltotta volna a xenofóbia kalifátusát, és bevezette volna az intolerancia és a nemzeti önérdek saríáját."