A közvélemény-kutató az elemzésében azt írta: az Európa felé tartó, egyre súlyosabbá váló migrációs hullám, illetve a kezelése széles körben heves vitákat vált ki az Európai Unióban, az illegális bevándorlásból eredő gyakorlati problémák azonban az olyan frontországokban jelentkeznek, mint hazánk.
Az eredmények tanúsága szerint
a magyar emberek egyértelműen súlyosnak tartják a hazai migrációs helyzetet:
a válaszadók mintegy kétharmada, közel 66 százaléka szerint nagyon aggasztó a probléma, további 23 százalék szerint inkább aggasztó. Mindössze a megkérdezettek 10 százaléka nem lát a helyzetben érdemi kockázatot.
Emellett kiderült, hogy a lakosság jelentős többsége, 82 százaléka szigorúbb bevándorlási szabályokat szeretne. Amennyiben idősorosan vizsgáljuk, látható, hogy az év eleje óta folyamatosan nőtt azok aránya, akik túl enyhének, megengedőnek érzik a jelenlegi törvényi és jogi kereteket – teszik hozzá.
Az illegális bevándorlással kapcsolatos attitűdöket illetően a kutatás rámutatott, hogy
a lakosság 83 százaléka szerint nem elfogadható, hogy emberek illegálisan lépve át a határt, papírok nélkül haladjanak át egy ország területén.
A válaszadók 72 százaléka az uniós politikusok által megfogalmazott azon állítással sem ért egyet, amely szerint az európai uniós országoknak konkrét felső korlát nélkül be kellene fogadniuk a Szíriából érkező háborús migránsokat. Négyből mindössze egy megkérdezett, vagyis 24 százalék támogatja ezt a megközelítést.