Terrorcselekmény bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt is gyanúsítottként hallgatta ki a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda pénteken azt a szír férfit, aki ellen már eljárást folytatott - derült ki a rendőrség közleményéből.
Fülöp Éva, Ahmed ügyvédje
az Origótól tudta meg, hogy védencét terrorizmus vádjával kihallgatták.
Mint mondta: a rendőrség őt nem értesítette, hogy bármilyen eljárási cselekményre sor kerül, a jelenléte nélkül azonban nem hallgathatták volna ki a védencét. Fülöp Éva úgy fogalmazott:
hivatalosan nem kapott értesítést arról, hogy a kirendelését visszavonták.
A 39 éves Ahmed H. szír állampolgár ellen tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett, határzár tiltott átlépésének bűntette miatt folytattak eljárást, mivel ő is jelen volt, amikor múlt hét szerdán migránsok egy csoportja múlt szerda délután bedöntötte a kaput a röszkei közúti határátkelőnél, és megpróbált bejutni Magyarországra.
Fülöp Éva korábban az Origónak azt mondta, hogy a védence jogkövető állampolgárnak tartja magát, állítása szerint az egymással szemben álló felek – rendőrök és migránsok – közötti békítő szándékkal közelített a röszkei határállomást védő rendőrsorfalhoz:
csitítani akarta a hőzöngőket.
Korábban a rendőrség azt közölte, hogy a férfi annak a Tabligh Dzsamaat (Szövetség a hit terjesztésére) elnevezésű iszlám fundamentalista mozgalomnak a tagja, amelyet a terrorszervezetek radikális személyek egyes célországokba történő bejuttatásához fedőszervezetként is felhasználnak. Ahogy azonban korábban megírtuk:
az eddigi kihallgatások során marginálisan sem vetődött fel a terrorizmus gyanújának a kérdése.
Ahmed H. a Szíriából elmenekült közeli rokonait kísérte: mivel ő maga hosszabb ideje Cipruson él, Törökországban csatlakozott a családtagjaihoz. Úgy tudjuk, Németországba igyekeztek, Ahmed H. pedig, amint biztonságban tudta volna a családját, indult volna vissza Ciprusra.
A férfinál összesen kilenc útlevelet találtak (egyes híradások hetet emlegettek). A sajátjában érvényes schengeni vízum volt, a több nyolc pedig elmondása szerint a családtagjaié.
„Mivel a szakértői vélemény szerint – ahogyan azt az ORFK szóvivője is már nyilvánosságra hozta –, az összes útlevél és a bennük szereplő adatok eredetiek, így nincs ok azt feltételezni, hogy ne a H. család tagjai lennének az útlevél-tulajdonosok” – mondta Fülöp Éva.