„Tavaly velünk indított, akkor egyszerre két faházat gyújtott fel, aztán belelendült” – mondta az Origónak a kertész, aki tavaly a Ringló utcai nyaralót gondozta. A nyaraló azóta leégett. „Tuti, hogy beteg ember, mi másért tenne ilyet.”
A budaörsiek lassan kénytelenek hozzászokni a látványhoz: hétvégenként két-három füstcsík kígyózik a Frankhegy felett, jelezve, hogy a gyújtogató nem alszik, és újra lángba borított néhány nyaralót – tavaly január óta közel harminc házat égetett már porrá.
A bűncselekmény-sorozat tavaly januárban kezdődött a budaörsi üdülőövezetben. A tűz a frankhegyi és a naphegyi bungalókat tizedeli: az elvadult, erdős-bokros területen hol itt, hol ott lobban lángra egy fa-, ritkábban téglaépület.
A helyi önkéntes tűzoltók minden esethez kivonulnak, de sok házhoz alig lehet autóval feljutni, az oltást pedig a vízhálózat hiánya is nehezíti.
A tűzesetek eleinte szórványosan fordultak elő, nem is volt egyértelmű, hogy szándékosság állt mögöttük.
A gyújtogató aztán vérszemet kapott:
mostanában már egymás után három bungalót is lángba borít, aztán felszívódik.
Magabiztosságát növelheti, hogy a hatóságok másfél év alatt sem akadtak nyomára. Hiába járőröznek rendőrök, közteresek, polgárőrök, sőt civil ruhás nyomozók is a frankhegyi csapásokon, a tettesnek eddig sikerült elkerülnie őket – sőt, úgy tűnik, hogy élvezi is az egyenruhásokkal folytatott fogócskát.
Jellemző, hogy robbanásszerűen csapnak fel a lángok.
„Mire odaértünk a rendőr kollégákkal, már egy másik faház kezdett füstölni, tőlünk alig egy kilométerre. Gyakran csillagszerű alakzatban gyújtogat a tettes vagy tettesek, az első tűztől távolodva" – mondta Bilisics Péter, a budörsi polgárőr-egyesület elnöke.
A gyújtogatás eddig 10-15 milliós kárt okozott, hiszen a sokszor elhagyatott, korhadó fabódék nem képviseltek komoly értéket – annál többet ártott viszont az amúgy is hanyatló üdülőövezetnek és a környékén élőknek.
"Ez régebben nyugodt város volt, borzasztó, ami történik" – panaszkodott nekünk egy nyugdíjas, sövényét gyomláló asszony, aki azt is felemlegette, hogy
a környéken nincs víz, és szerinte nem is akarják bevezetni.
"Alig merek már az unokámmal a hegyen sétálni."
Sejthető, hogy a tűzesetek lenyomják a helyi, 10-20 milliós telkek árát: elégetni nem lehet őket, de
senki sem vásárol szívesen nyaralóhelyet egy kockázatos területen.
Még úgy sem, hogy a hegyoldalban egymást érik az Eladó táblák.
A zaklatott lakók véleménye éppen ezért megoszlik: van, aki telekspekulánsok akciójára, más viszont megszállott piromániásra gyanakszik. Egyesek szerint bosszúról van szó, a tettes a Frankhegyre költöző hajléktalanok menedékeit akarja felégetni, talán ők korábban megkárosíthatták. A felfokozott hangulatban
könnyen terjednek az alaptalan vádak is.
Egy, a hegyen lakó polgárőr férfit például azért hoztak hírbe, mert többször is elsőként értesítette a tűzoltókat az esetekről.
A budaörsi gyújtogatásról megkérdeztük Végh József kriminálpszichológust is, aki az eddigi adatok alapján vázlatos leírást adott a lehetséges elkövetőről. Összegzése szerint a tettes piromániás.
Erre utal csillag alakú, szórt tevékenysége is – egy telekspekuláns embere ugyanis konkrét zónát, akár egész házsorokat égetne fel. Piromániára utalhat továbbá, hogy a tettes az utóbbi hónapokban növekvő kockázatot vállal, egyre kisebb időtávon belül akciózik.
"Szinte szexuális gyönyört vált ki belőle a tűz látványa és az általa birtokolt hatalom érzése is, az, hogy embereket mozgathat. Nem kizárt, hogy gyújtogatás után a közelben elrejtőzve figyeli az oltást, és előbb-utóbb kapcsolatba lép a rendőrséggel, hogy eldicsekedjen ügyességével" – mondta Végh József.
Karaktervázlata szerint a gyújtogató
A leírás a rendőrségnek is jól jöhet – hónapok óta keresik a tettest, de úgy tudjuk,
a gyújtogatássorozatnak egyelőre nincs gyanúsítottja.
Október 6-án viszont körözést adtak ki, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szemüveges, bukósisakos férfit keres a bűnügyekkel kapcsolatban.
Az önkormányzat adományával együtt egymilliós nyomravezetői díjat is ígérnek,
ami jól mutatja a hatóságokra nehezedő nyomást: véget kell vetni a másfél éve tartó budaörsi ámokfutásnak.