„Magyarország megbízható NATO-szövetséges; több mint 15 éve együttműködünk a szövetség keretein belül, ezt pedig a globális fenyegetések alakítják.
Előfordulhat, hogy vannak nézeteltéréseink – mint két szuverén baráti nemzetnek –, de végső soron egymás sikereiben vagyunk érdekeltek”
– ezt mondta az Origónak az amerikai nagykövet a gyulafirátóti lőtéren tartott Brave Warrior (Bátor Harcos) elnevezésű többnemzeti hadgyakorlat zárása után. Colleen Bell erről azok után beszélt, hogy Simicskó István honvédelmi miniszter kijelentette: hazánk mindig megbízható tagja volt az észak-atlanti szövetségnek.
A bakonyi bemutatón hat NATO-ország katonái vettek részt (és volt egy szem ukrán megfigyelő is), az eseménnyel pedig egy több mint hat hete tartó gyakorlatot fejeztek be.
A Brave Warrior pikantériáját mégsem a látványos bemutató és a barátságos politikai nyilatkozatok adják, hanem az, hogy
az amerikaiak részvételét eredetileg nem tervezték.
Ez abból a 2014-es kormányhatározatból derül ki világosan (az itt található Magyar Közlöny 74. oldalán), amely részletesen meghatározza, hogy a honvédség 2015-ben milyen gyakorlaton lesz érdekelt, illetve, hogy hazánk területén milyen csapatmozgások lesznek.
A határozatot október 8-án módosították, ekkor már az amerikaiakat is megemlítik. Csakhogy még ez sem egyértelműen a Brave Warriorra utal, hanem egy amerikai OAR-gyakorlatra (OAR – Atlanti Elszántság Hadművelet, a NATO keleti határainak védelmét szolgálja), amelynek keretében az amerikai Georgia államban székelő 74. Repülő Ezred állományából érkeztek A10-es csatarepülők a pápai és a kecskeméti légibázisra.
Nem kétséges, hogy egyedi látványt nyújtottak a Bakony fölött, de a rendszerből többször is kivonni tervezett legendás gépek – szemben a Németországból ideérkezett amerikai katonákkal – a Brave Warrior végeztével nem mennek haza, hanem várhatóan ez év végéig itt állomásoznak. Szerbia 1999-es bombázása óta soha nem volt ennyi amerikai katonai gép Magyarországon.
Érthető, hogy az ellentmondást a kormány egyáltalán nem verte nagydobra, és kérdésünkre Colleen Bell is diplomatikus választ adott, mondván „büszkén vesznek részt azokon a többnemzeti gyakorlatokon, amelyeknek Magyarország ad otthont”.
A nagykövet a tavalyi walesi NATO-csúcsra hivatkozott, amelyen a szövetség 28 tagországának vezetője (így Barack Obama és Orbán Viktor is) a többi között abban állapodott meg, hogy Európa-szerte több gyakorlattal növelik a katonai együttműködést – ebben a pillanatban is zajlik az elmúlt évek legnagyobb gyakorlata, a Trident Juncture Spanyolországban, Portugáliában és Olaszországban, magyar részvétellel is.