Hiába tartják sokan nemkívánatosnak, a szakértő szerint Orbán Viktor nem teheti meg, hogy távol marad Göncz Árpád temetéséről. A kormányfő és Áder János államfő hétfőn jelentette be, hogy ott lesz a búcsúztatón, bár a néhai köztársasági elnök
kifejezetten kérte, hogy ne állami temetése legyen,
és ne a Fiumei úti Nemzeti sírkertben helyezzék örök nyugalomra.
Göncz Árpádot a 16-os parcellába temetik, a helyszínen már egy színpadot is felállítottak. A leendő sírhely közelében nyugszik Bibó István is. A búcsúztatáson részt vesz Koncz Zsuzsa és Bródy János, a szertartást a Duna TV élőben közvetíti.
Természetesen nem a magyar kormányfő lesz az egyetlen politikus, aki részt vesz a temetésen. A magyarok mellett külföldi állam- és kormányfők – köztük az osztrák Heinz Fischer – is ott lesz, amikor Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát beszédet mond.
Mécs Imre mégsem beszél
Közleményt adott ki Facebook-oldalán Mécs Imre. Ebben azt írta, mégsem fog beszédet mondani Göncz Árpád temetésén.
Sokkal több lesz azonban a magánember, hiszen a volt államfő kérte, hogy ők is elmehessenek a búcsúztatóra.
Van olyan település, ahonnan buszok indulnak Budapestre,
a BKK pedig rendkívüli járatokat és nagyobb buszokat indít, hogy mindenki eljusson Óbudára. A szervezők hatalmas tömeget várnak.
A megemlékezők már a Facebookon is csoportokat alakítottak, a hozzászólások között azonban nemcsak a részvét, hanem a felháborodás szavai is helyet kaptak. Sokan nem veszik jó néven, hogy Orbán Viktor is ott lesz a tömegben, sőt van, aki azt írta, „nem ajánlatos” a magyar kormányfő jelenléte. Egyesek felvetették, hogy dudálással kellene megemlékezni Göncz Árpádról a temetés ideje alatt.
Nem kizárt tehát, hogy
hasonló jelenetekre lehet számítani, mint két éve, Horn Gyula búcsúztatásán.
A volt szocialista miniszterelnök temetésén a tömeg jól hallható pfujolásban tört ki, amint bemondták Orbán Viktor nevét az emlékezők között.
Orbán mellett ugyan Áder János is hangsúlyozta, hogy magánemberként megy el a temetésre, Kiszelly Zoltán politológus szerint ilyen esetben sem az aktív, sem pedig az inaktív politikusok nem tudnak elvonatkoztatni pozíciójuktól.
„Azzal, hogy hangsúlyozzák, magánemberként mennek,
az elhunyt kérésének akarnak megfelelni”
– mondta a szakértő.
Kiszelly Zoltán szerint Göncz Árpád esetében nemcsak az elhunyt, hanem a társadalom is elvárja, hogy politikamentes legyen a temetés. A volt államfő így akart halálában is hű maradni feladatához, a nemzeti egység fenntartásához.
Mindezek ellenére a politológus szerint Orbán Viktor nem tehette volna meg, hogy nem megy el a temetésre. A kormányfőnek azonban számolnia kell azzal, hogy meg fog fagyni körülötte a levegő.
„Ha nem is fütyülik ki, mint a Horn-temetésen, mindenképpen éreztetni fogják, hogy nemkívánatos személy”
– mondta Kiszelly Zoltán.
A politológus ugyanakkor úgy véli, mivel Göncz Árpádnak tulajdonképpen az volt az utolsó kívánsága, hogy pártsemleges legyen a temetése, méltatlan lenne, ha politikai demonstrációra használnák az eseményt. Ha tehát Orbánt nyilvánosan megalázzák, a miniszterelnök még jól is jöhet ki belőle – tette hozzá.