Még egy fillért sem költött el az MSZP Szabad Sajtó Alapítványa abból a százmillió forintból, amit az Origo értesülései szerint a nyáron megkötött üzlet alapján kapott a Népszabadság egykori kiadócégének 27,69 százalékos tulajdonrészéért.
A vevő az addigi többségi tulajdonos, a Heinrich Pecina osztrák üzletember érdekeltségébe tartozó Mediaworks-csoport.
Pecináék, úgy tudjuk, először 90 milliót ajánlottak, ezt tornászták fel a szocialisták 100-ra.
Pecina érdekeltsége 99,9 százalékra növelte a Népszabadság Zrt.-ben a korábbi 70,8 százalékos részesedését, mivel nemcsak a Szabad Sajtó Alapítvány részesedését, hanem a Népszabadság Zrt. Dolgozóinak Kulturális, Szociális Segélyező Egyesületének 1,4 százaléknyi tulajdonrészét is kivásárolta az addigra egyébként "kiüresített" Népszabadság Zrt.-ből.
Az akvizíció idején ugyanis
a cég már nem rendelkezett a napilap kiadói jogával, és tavasz óta már a lap munkatársainak sem a munkáltatója.
A kiadói és a munkáltatói jogok a Mediaworks-érdekeltség Mworks Print Zrt.-hez kerültek. Júliusban a Népszabadság Zrt. megérte ugyan alapításának 25. évfordulóját, de az új tulajdonos beolvaszthatja.
Ennek azonban még gátja információink szerint az, hogy a lap munkatársai által birtokolt 0,1 százaléknyi részvénycsomag eladása egyelőre nem zárult le.
Heinrich Pecina eredeti szándéka nem változott: kizárólagos, 100 százalékos tulajdoni hányadra törekszik,
ám a kis, 0,1 százaléknyi részesedés is sok munkatárs között oszlik meg, ez pedig lassítja a felvásárlási folyamatot.
A vételárról hivatalosan egyik fél sem beszélhet, ami nem csoda, hiszen a Mediaworks, a Szabad Sajtó Alapítvány és a dolgozói egyesület aláírója is vállalta a szerződés megkötésekor, hogy azt üzleti titokként kezelik. Bizonyára ezért is nem érkezett válasz a Mediaworks-csoporttól az Origo kérdéseire, amelyek a vételár mellett a 0,1 százaléknyi részesedés felvásárlására is vonatkoztak.
A 27,69 százaléknyi tulajdonrészért kapott összegről Kránitz László, a Szabad Sajtó Alapítvány elnöke is csak annyit árult el az Origónak, hogy
a vételár befolyt az alapítvány számlájára, de még "nem nyúltak" hozzá.
A kuratórium most tanakodik, hogy az alapító okiratban megfogalmazott célok elérése érdekében milyen formában használják fel a pénzt, de – mint mondta – "meglesz a helye".
Szintén nem mondott az árról semmit Kelen Károly, a dolgozói egyesület elnöke. Az Origo kérdésére csak annyit közölt, hogy
a részesedés a "piaci értéke fölött" kelt el, de számukra az árnál fontosabb volt, hogy a tulajdonos egyesületi feladatokat vett át.
"A vételár csak a szerződés egyetlen sora volt, ennél lényegesebbek voltak a vállalások" – tette hozzá.
Az Origo információ szerint a százmillió forint jelentős részét, sőt akár
az egész vételárat a 142 éves szociáldemokrata napilap, a Népszava életben tartására fordítaná az MSZP.
Kránitz László, a Szabad Sajtó Alapítvány elnöke nem közölt részleteket, de kiemelte, hogy az alapítvány egyik alappillére a sajtószabadság biztosítása, és céljaik „lehetnek átfedésben" az MSZP célkitűzéseivel.
Kerestük ez ügyben Tóbiás József MSZP-elnököt is, de ő is Kránitz Lászlóhoz irányított. Úgy tudjuk, a szocialisták elképzelése az, hogy
a Vasárnapi Híreket is kiadó, a Népszabadság-pénzből feltőkésített Geomédia-csoportba integrálhatják a Népszavát,
amelynek többségi tulajdonosát, a svájci bejegyzésű TGD Intermedia SA-t sokan Puch László korábbi MSZP-pénztárnok érdekeltségébe sorolják.
A Népszabadságot felvásárló Mediaworks Kiadó és Nyomda Kft. tulajdonosa, a Mediaworks Hungary Zrt. tavaly ősszel vette át a magyarországi Ringier és Axel Springer kiadók érdekeltségeinek jelentős részét. A körülbelül 15 milliárd forint éves árbevételű médiacégnek mintegy 60 médiamárkája van.
A Mediaworks Hungary Zrt. tulajdonosa az osztrák QDW Beteiligungen AG, amely pedig az osztrák Vienna Capital Partners (VCP) befektetési csoport érdekeltsége. A VCP-tulajdonosként ismert befektető, Heinrich Pecina a Mediaworks Hungary Zrt. felügyelőbizottsági tagja.
A felvásárlással egy időben kapott nyáron új vezérigazgatót a Mediaworks Hungary Zrt., a Vienna Capital Partners felkérésére Rónai Balázs foglalta el ezt a posztot. Rónainak 25 éves médiapiaci tapasztalata van: korábban a Napi Gazdaság Kiadó vezetője és a Napi.hu főszerkesztője is volt.
Rónai elődje, Mihók Attila május végén távozott a Mediaworks Zrt. éléről. Egy héttel korábban mondott le posztjáról a Népszabadság főszerkesztője, Murányi Marcell, aki ellen azóta vádat emelt az ügyészség, amiért tavasszal autóval elsodort egy kerékpárost, aki később meghalt.