"Kérem a többi hatalmi ág képviselőit, hogy tartsák tiszteletben a bírói függetlenséget, és bízzanak a bírói felelősségben!" - ezt mondta sajtótájékoztatóján Handó Tünde, az Országos Bírói Hivatal (OBH) elnöke.
Nem sokkal a főbíró kérése után a kormánypárti tüntetéseket szervező Civil Összefogás Fórum is megszólalt. Nyílt levelükben azt állítják, hogy a közelmúltban szervezetükhöz sok panaszlevél érkezett a bírói ítéletek miatt. A levélírókat a CÖF szerint az utóbbi heteken hozott bírósági ítéletek háborították fel. Konkrétan a vörösiszap-katasztrófa és a Hagyó-per ítéleteit említette a CÖF levele.
Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő, rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos vasárnap pont ugyanezeket az ítéleteket kritizálta. Szerinte
tisztázni kell, hogy mi történik a magyar igazságszolgáltatásban.
"Hogy úszhatja meg a korrupt szocialista politikus, és miért nincs felelőse a 10 halálos áldozattal járó katasztrófának?" - tette fel a kérdést Németh Szilárd sajtótájékoztatóján.
Arról is beszélt, hogy szerinte egyes bírák nem akarják alkalmazni a megszigorított törvényeket a népvándorlásszerű migrációs hullámmal szemben. "Ehelyett külföldre szaladgálnak, és ott kérik ezeknek az egyértelműen sikeres jogszabályoknak a megváltoztatását" - mondta a politikus.
Azt is bejelentette, hogy „az emberek többségét joggal felháborító ítéletek” miatt a Fidesz vitát kezdeményez az Országgyűlés igazságügyi bizottságában az igazságszolgáltatásról.
A fideszes politikus többek között a tíz halálos áldozattal járó vörösiszap-katasztrófa ügyében hozott felmentést és Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes büntetését tartja
túlságosan enyhének.
Handó Tündétől a sajtótájékoztatón megkérdezték, hogy szerinte Németh Szilárd fideszes politikus nyomást próbál-e gyakorolni a bíróságokra. Azt válaszolta, hogy "a bíróságokra nem lehet nyomást gyakorolni". Később mégis arról beszélt, hogy Németh Szilárd szavai sokakat elrettenthetnek és megijeszthetnek, "de ő maga az esélyt látja benne". Fontos dolog, hogy a közbeszédnek témája legyen az, mit jelent a bírói függetlenség és a felelősség - fűzte hozzá.
Handó Tünde azt mondta: a megjelent véleményekből csak arra tud következtetni, hogy
nem eléggé érthető az ítélkezés és a bírósági eljárás menete.
Arról is beszélt, hogy a bíróságoknak és vezetőiknek oda kell figyelniük a véleményekre, meg kell próbálniuk a bíróságok működését érthetőbbé tenni - mondta Handó Tünde.
Handó Tünde abban is bízik, hogy a törvényhozás segít majd az ítélkezés és a bírósági működés érthetőbbé, átláthatóbbá tételében.
Hétfőn Darák Péter, a Kúria elnöke és a Magyar Bírói Egyesület is visszautasította a kormánypárti kritikát. A Magyar Bírói Egyesület arra szólította fel a törvényhozás, a végrehajtó hatalom és a közélet szereplőit, hogy tartózkodjanak a bíróságok és a felsőbb bírósági döntések befolyásolására alkalmas nyilatkozatoktól.