Az Európát érő ellenőrizetlen bevándorlás nem szűnt meg, a biztonsági szervek arra figyelmeztetnek, hogy a következő hónapokban, években terrorcselekményekre készülnek Európában - közölte Rogán Antal. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerint
ez a helyzet azt kívánja meg, hogy továbblépjünk a határok védelmén
- mondta a miniszter, hozzátéve: nem egyszerűen alkotmánymódosításról van szó, hanem több, a mindennapok biztonságát erősítő javaslattal készülnek.
Rogán bízik abban, hogy a parlament az ellenzék támogatásával felelős döntést hoz, de ha nem, akkor a kormány az emberekhez fordul.
Nem Rogán Antal az első, aki valamiféle "mozgósításra" utal az alkotmánymódosítás esetleges parlamenti kudarca okán. Minisztertársa, Lázár János a csütörtöki Kormányinfón azt mondta,
bízik abban, hogy az ellenzéki pártok nem veszik magukra annak ódiumát, ha Magyarországon történne valami.
Lázár megjegyezte, a kormány mérlegelni fogja, hogy az alaptörvény-módosítás esetleges leszavazása esetén valamilyen formában egyeztessen a kérdésről az emberekkel.
Mint arról az Origo beszámolt, e nyilatkozatok alapján elképzelhető akár az is, hogy a kormány nemzeti konzultációt, esetleg egy országos népszavazást kezdeményezne a terrorveszélyhelyzetről szóló alkotmánymódosításról. Utóbbit nyilván nem a pontos jogszabály-szövegről, hanem inkább a kérdésről, a témakörről, mivel konkrétan az alaptörvényről nem lehet népszavazást tartani.
Míg egy nemzeti konzultáció egymilliárd forintba, addig egy referendum négyszer ennyibe is kerülhet, és nem is biztos, hogy sikeres lenne. Egy esetleges referendum szempontjából érdekes, hogy éppen a Fidesz–KDNP-kétharmad volt az, amely 2010 után a népszavazási törvényt is megváltoztatta: azóta 50 százalék alatt érvénytelen a referendum.
Az unió félreérti a helyzetet, és hónapok óta terméketlen viták zajlanak az Európai Unióban a bevándorlással kapcsolatban a migrációs válság megoldásáról - mondta a témáról Szijjártó Péter az uniós külügy- és védelmi miniszterek amszterdami informális találkozójának zárónapján.
"Elfogadjuk, hogy az elvek fontosak, és az elvek védelme is fontos, de
a helyzet nagyon súlyos és végre az emberek megvédésével kellene foglalkoznunk”
- mondta a tárcavezető. Mivel a helyzet nem javul Szíriában, egyre többen érkeznek a szír-török határra, ami azt mutatja, hogy az Európai Unióra háruló bevándorlási nyomás növekedésére számíthatunk - tette hozzá.