Hallod, én vagy tízszer hánytam utána,
akkorát partiztunk! Betoltunk egy üveg vodkát és kábé egy rekesz sört is" – suttogja egy cérnavékony hang a hátam mögött.
Megfordulok, hogy jól hallom-e: a Művészetek Palotájának nézőterén kiöltözött egyetemista lányok sutyorognak, kissé megilletődve az előkelő környezettől.
A szombati parti részleteit tárgyalják éppen, miközben Balog Zoltán érkezését várjuk – az emberminiszter a Klik ösztöndíjprogramjának új nyerteseit fogja köszönteni, de már tíz perce késik.
A bulizásra később is lesz ok és főleg forrás, az egyetemi pincekocsmákra fényes napok várnak. A klikes ösztöndíjjal
évente akár 750 ezer forintot kaphatnak a tanár szakos főiskolai és egyetemi hallgatók, akik vállalják a fenntartóval kötött szerződés feltételeit.
A támogatás ráadásul nem havonta, hanem félévente érkezik meg a számlákra. A támogatás egyébként nem számít újdonságnak – a Klik eddig 1231 diáknak több mint félmilliárd forintot fizetett már ki ebben a formában.
A nézőtér időközben megtelik,
vérvörös kosztümben sétál be Czunyiné Bertalan Judit,
a hétvégén digitális pályára állított államtitkár is. Amikor új terveiről, a digitálistartalom-fejlesztésről kérdezzük, Czunyiné sejtelmesen felel:
ez a jövőt jelentő kérdés,
amiben szeretnék előrehaladni".
Ennél valamivel konkrétabb az időközben színpadra lépő Balog Zoltán. A tárcavezető elmondja, a köznevelés területén sok a vitás kérdés, de ő ma inkább az eredményekről szólna – és már sorolja is:
A felvezetésnek megfelelően, Balog Zoltán egy szót sem szólt a szerinte is túltolt bicikliről, a hétvégi miskolci tanártüntetésről vagy a Klik iskolákat ellehetetlenítő tartozásairól.
Hogy, hogy nem, a miniszter után felszólaló tanárok és iskolaigazgatók is csak a jóra emlékeztek beszédeikben.
Balog optimizmusa később is rendíthetetlennek bizonyult: kérdeztük a Klik többmilliárdos adósságállományáról – mint mondta, ezt rendezni fogják,
akkor, amikor érkezik a számlára a pénz.
Szerinte a menesztett Czunyiné munkájával sem volt igazi probléma, csak hát "olyan nagy terület a köznevelés, jobb ha két ember dolgozik rajta, mint egyedül az államtitkár asszony".
A Klik ösztöndíjával
a kormány bevallottan a vidéket célozza meg,
és a természettudományi vagy gyakorlati ismereteket adó szakokat próbálja erősíteni: a pályázatokat értékelő bizottság maximum 100 pontot adhat egy jelentkezésre, de ennek a fele máris megvan, ha valaki két kiemelten támogatott szakot visz, és vállalja a vidéki munkát is.
750 ezer forintot például olyan egyetemista kaphat évente, aki
A fenti ugyanakkor csak egy lehetőség, az ösztöndíj nagyságát a Klik honlapján közzétett táblázat alapján lehet kiszámítani.
A pályázat célirányosságát jelzi, hogy az egyéb – tehát nem természettudományos területen tanuló – hallgatók akkor is csak havi ötvenezer forintnak megfelelő ösztöndíjra pályázhatnak, ha két szakot végeznek egyszerre, 3,77-es indexátlaggal. Pest megye bejelöléséért csak egy pont jár a jelentkezés elbírálásakor, szemben a hetet érő Borsod-Abaúj-Zemplén megyével.
Az összeg és a Klik ajánlata csábító, viszont elkötelezettséggel jár: a szerződést aláíró hallgató vállalja, hogy annyi évet tanít a Klik által kijelölt területen, ahány évig a támogatást kapta.
Ha ezt saját hibájából nem tudja teljesíteni,
90 napja van arra, hogy egy összegben kifizesse a felvett ösztöndíjat,
ami öt év után megközelítheti a 4 millió forintot is – hacsak a Klik nem hagyja jóvá részletfizetési kérvényét.
Azt pedig kérdésünkre Palkovics László felsőoktatási államtitkár is elismerte: semmilyen garancia nincs arra, hogy öt év múlva a korábban megjelölt megyékben szükség lesz éppen technika- vagy tornatanárra.
Cikkünk alcímeiben a Bulibáró című dalt, Kis Grofó és Tóth Dániel Pixa közös szerzeményét idéztük.