Az elmúlt egy hónapban több migráns érkezett a magyar-szerb határon felhúzott kerítésen át Magyarországra, mint három éve januárban, amikor kerítés sem volt. A Csongrád megyei rendőrség adatai szerint most 770-en jöttek. A delmagyar.hu munkatársa azt tapasztalta, hogy
a szerb oldalon ismét beindult az embercsempészet.
Hogy ne kelljen a kerítést átvágni, legtöbbször a csak pengés dróttal védett csatornánál küldik át a migránsokat.
A legutóbb, Röszkénél elfogott 24 migráns ezzel szemben a kerítés előtti drótakadályt ledöntötték, az oszlopokra kifeszített acélhálón pedig csípőfogóval lyukat vágtak. Az elfogottak egy nagyobb csoport tagjai voltak. Mintegy tucatnyian, amikor észrevették a feléjük közeledő magyar rendőröket és katonákat, visszatértek a határ vajdasági oldalára. Az eset néhány méterre történt egy olyan szakasztól, ahol a nyomok és a javítást jelző rendőrségi címke szerint már korábban is átvágták a kerítést.
A határt őrző járőrök telepített és a mobil hőkamerák segítségével már mélyen a vajdasági oldalon igyekeznek felkutatni a határ felé közeledő embercsempészeket és migránsokat, kedd reggel pedig helikopter is cirkált a Röszke és Ásotthalom közötti határszakasz fölött.
A Csongrád Megyei Főügyészség tájékoztatása szerint a migrációs válsághelyzet tavaly szeptemberi kihirdetése óta összesen 1095 emberrel szemben határzár tiltott átlépése miatt kezdeményeztek gyorsított eljárást, két embert pedig a határzár megrongálásával gyanúsítanak.
Magyarország terrorfenyegetettségéről és a déli határokon ismét erősödő illegális bevándorlásról is tájékozódott keddi zárt ülésén az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. Az ülés után Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke és a többi ellenzéki képviselő egybehangzóan arról számolt be: nincs arra vonatkozó információ, hogy konkrétan, érdemben nőtt volna Magyarország terrorfenyegetettsége. Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke ugyanakkor azt hangsúlyozta: az illegális migráció és a terrorveszélyhelyzet kezelésében Európában nincs meg a szükséges összefogás, miközben a szakma arra figyelmeztet, hogy növekvő terrorveszélyhelyzettel kell szembenézni.