„A Korrupcióinfó arra szolgál, hogy bemutassuk, mit is jelent valójában az, amikor Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszél, hogy kipörgetik az uniós pénzeket" – mondta Hadházy Ákos, az LMP korrupcióügyi szóvivője.
A politikus szerint
a kormány pazarló politikájára jó példa a Nemzeti Rugalmassági Program,
amelynek köszönhetően 20-30 napos munkákért fizettek ki 10-15 millió forintos, uniós forrású támogatást. A projekt eredeti célja az volt, hogy minél több ember dolgozhasson rugalmas munkaidőben. „A cél fontos lenne, miután sokaknak jelent segítséget ez a munkavégzési mód, például ha ápolnak valakit, de a cégeknek is előnyös lehet, ha csak akkor foglalkoztatnak valakit, amikor a munkájára valóban szükség van" – fogalmazott Hadházy Ákos.
A Nemzeti Rugalmassági Programban kiosztott pénzeknek azonban csak egy részét osztották ki a cégek támogatására,
a nagyobb részt tanulmányírásra, workshopokra, szaktanácsadásra, valamint konzultációkra költötték
– mondta.
Hadházy Ákos szerint a programban összesen hétmilliárd forintot költöttek el.
A nyertes cégeknek a kapott pénz egy részét arra kellett fordítaniuk, hogy tanácsadó cégeket alkalmazzanak, akik később tanulmányt írnak arról, hogy hogyan lehetne a rugalmas munkaidőt alkalmazni.
A politikus úgy véli, az egész akkor válik igazán abszurddá, amikor megnézzük a nyertes vállalatokat. A győztesek között van például:
Hadházy Ákos szerint érthetetlen, hogy hogyan alkalmazzák a rugalmas munkavégzést egy tömegközlekedési vállalatnál, ahol menetrend van érvényben, vagy az egyház közösségeknél, pékségeknél, vagy akár egy sörözőben.
A Pannonhalmi Apátságra utalva azt mondta: "Én sokkal olcsóbban elmondtam volna nekik, hogy a tisztelendő urak a misére menjenek be a templomba, egyébként meg otthon írják meg rugalmas munkaidőben a szöveget erre" - mondta az LMP-s politikus, aki szerint valódi célokra kellene használni ezeket a pénzeket, nem pedig "kamuprogramokra".
A legkülönösebb az szerinte, amikor egy tanácsadó cég nyert a pályázaton. A tanácsadó cég tehát tanácsot kért egy másik tanácsadó cégtől – uniós pénzből.