Hamarosan elkezdődhet a Fidesz Lendvay utcai székházának felújítása. A jogászok már az utolsó simításokat végzik a szerződésen, amit rövidesen alá is írnak.
A kiválasztott vállalkozó pedig nem más, mint a foci mellett a gáz- és építőipari bizniszben is érdekelt
Garancsi István cége, a Market Zrt.
- erősítette meg az Origo kérdésére a Fidesz.
A hivatalosan a Fidesz székházaként jegyzett, valójában a párt által már régen kinőtt, prominens fideszesek által jó ideje ezért sem látogatott épület a Dózsa György út és a Lendvay utca sarkán áll.
A több mint 110 éves, sokat megélt terézvárosi palota homlokzatát beázásnyomok rondítják,
a tetőcserepek meglazultak, több helyütt hullik a vakolat.
Ezért is döntött úgy a Fidesz, hogy félmilliárd forintból felújítja az épületet. Pontosan 460 millióból, amelynek csak egy részére van fedezet a párt kasszájában, kisebb részét hitelből kell előteremteni. Hogy pontosan mennyit, azt az Origónak a Fidesz nem árulta el, csak annyit közöltek: azért is vártak ennyit a felújítással, hogy ne kelljen az egészet hitelből finanszírozni.
Az Origo kérdésére a Fidesz sajtóosztálya megerősítette, hogy a meghívásos tenderen kiválasztott kivitelező a Videoton focicsapat tulajdonosa, a lelátókon Orbán Viktorral gyakran közösen drukkoló milliárdos üzletember, Garancsi István érdekeltsége, a Market Zrt., amely több nagy állami nagyberuházáson is dolgozik - ők építik például a 2017-es úszóvébé helyszínét is 40 milliárdért.
A Fidesz közlése szerint azért nem nyilvános közbeszerzést írtak ki a székházfelújításra, mert
a meghívásos tender volt "az egyszerűbb és gyorsabb",
amúgy pedig - jegyezték meg - semmilyen törvényi, jogszabályi kötelezettségük nincs a nyílt versenyeztetésre. Négy céget hívtak meg, három adott érvényes ajánlatot, de a vesztesek nevét nem adják ki, mert "nem lenne tisztességes".
A győztes Market Zrt. kiválasztása "a törvények betartásával, közjegyző jelenlétében zajlott" - közölte a párt.
Egy feltétel volt: csak magyar vállalkozók jelentkezhettek.
A Market ennek megfelelt, ráadásul a Garancsi kizárólagos tulajdonában álló GARHARTT Invest 2014 Zrt.-n keresztül a Videoton-tulaj többségi tulajdonában álló "Marketé volt a legolcsóbb ajánlat és a legrövidebb határidő is".
A Fidesz közlése szerint a párt már előkészítette a felújítást, vagyis megteremtette a rekonstrukció feltételeit, így ha aláírják a szerződést, hamarosan felvonulhatnak a munkások.
Kezdődhet az állványozás, majd indulhat a munka, ami szeptember végére fejeződik be.
Vagyis szűk hat hónap alatt 460 millió forintért a Market Zrt. elvégzi a székház külső-belső felújítását, a tető és a homlokzat renoválását. Mindezt úgy, hogy az élet nem áll meg, folyik a mindennapi munka az épületben - ez az ár és a gyorsaság mellett a párt szempontjából fontos érv.
A felújítás célja, hogy akár száz ember is tudjon kényelmesen dolgozni a házban. A melléképületével bővítve sem túl nagy alapterületű épületben dolgozók létszáma - feladattól függően - folyamatosan változik, ám kampányidőben önkéntesekkel, segítőkkel, szimpatizánsokkal bővül.
A felújítás után fontos változás lesz, hogy
a jelenlegi, inkább irodaház jellegű arculat és funkció megváltozik, a székház közösségi tér tud majd lenni,
ahol már - szemben a mostani helyzettel - egy nagyobb sajtóeseményt megrendezni sem lesz probléma.
A felújítás után fórumokra, előadásokra is jó lesz az épület a Fidesz tervei szerint. Kubatov Gábor Fidesz-pártigazgató nemrég a Magyar Hírlapnak elmondta, a házat az amerikai republikánusok és Nicolas Sarkozy pártja, a francia republikánusok központjainak mintájára alakítják át (fenti kép).
Azt ugyan a Fidesz nem árulta el az Origo kérdésére, hogy a rekonstrukció teljes büdzséjéből mennyit költenek majd a biztonsági rendszer fejlesztésére, de ezt jelentősen erősíteni tervezik. Megtudtuk: egyelőre minimális technikai rendszer védi az épületet. Két ember őrzi, 24 órás váltásban, de ezt a gyakorlatot is csak az internetadó elleni tüntetések idején történt atrocitás után vezették be.
Az Origo is beszámolt arról, hogy 2014 őszén az internetadó elleni több tízezres tiltakozó demonstráció résztvevőinek egy csoportja a Fidesz-székház elé vonult.
Egy tüntető feltépte az erkély redőnyét, berúgta az ablakot, mások pedig számítógép-alkatrészeket dobáltak be az ablakon. A fideszes Kocsis Máté tízmilliós nagyságrendűre becsülte a kárt, amiről később kiderült, hogy ennél jóval kevesebb.
Akárhogy is, a Fidesz megelőzné a hasonló károkat, ezért úgy tervezik - és ez fontos szempont is volt a felújításnál -, hogy korszerű biztonsági rendszert építenek ki: beléptető kapuval, kamera- és riasztórendszerrel. "Nincs ebben semmi különleges, egyszerűen a székház védelmének megerősítéséről van szó" - állapította meg a Fidesz sajtóosztálya.
Garancsi István érdekeltsége, a Market Zrt. nem csak a Lendvay utcai Fidesz-székházon dolgozik ezekben a hónapokban. A cég emberei nemrég fejeztek be egy Andrássy úti szállodát, de
gőzerővel építik a Duna partján a 2017-es vizes vb mintegy 40 milliárd forintba kerülő épületkomplexumát.
Ők végzik a Ferenciek terén a Párisi udvar rekonstrukcióját, kivitelezői egy Belgrád rakparti butikhotelnek, és a Strabaggal közösen dolgoznak a Nádor utcában a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem (CEU) új campusának építésén is.
Továbbá most kezdtek neki az évtizedek óta üresen tátongó Clark Ádám téri foghíjtelek beépítésének - ott is szálloda nyílik.
Neogótikus és szecessziós elemek ötvözete
A Fidesz-székház épülete egykor szebb napokat élt meg, több mint 110 éves fennállásának voltak dicső és feledhető korszakai is. A saroktelken álló háromszintes, szecessziós és neogótikus jegyeket egyaránt hordozó épület 1901-ben Kármán Géza és Ullmann Gyula tervei alapján épült. Hamar gazdát is cserélt, a nagykereskedő Brüll Henrik Géza után a Ferenc Józseftől bárói címet kapó Groedel Ármin gyártulajdonosé lett a Lendvay utca 28-as számú épület. A Groedel-palotában 1919-ben a román hadsereg tábornokait szállásolták el, majd 1952 és 1962 között az Evangélikus Teológiai Akadémiának adott otthont, hogy azután a rossz emlékű Állami Egyházügyi Hivatal székhelye legyen. A rendszerváltozás után a terézvárosi palota a Fidesz székháza lett, amelyet a párt 1996-ban eladott, de aztán három évvel később vissza is vásárolt.