A Nemzeti Örökség Intézete és a Szabadságharcosokért Közalapítvány tartott megemlékezést szombaton a Műegyetem rakpart 1956-os emlékművénél. A közalapítvány elnöke, Boross Béter volt miniszterelnök is mondott beszédet, amelyben méltatta, hogy az egész országban programokkal, emlékezetfrissítő, ifjúság-tanító rendezvényekkel ünneplik október 23-át.
Azt mondta, "eddig még nem volt ilyen széles körű az ünnep, és
jól esik nekünk, hogy ez a 60. évforduló méltónak ígérkezik a szabadságért annyi vért ontott, sokat szenvedett nemzet számára.
Óriási jelentőségű ez a nagy megmozdulás. Mégsem igaz, hogy elfelejtették, nem igaz, hogy elfeledkeznek rólunk" - mondta.
Boross Péter arról is beszélt, hogy aggódik az olyan szervezkedések miatt, amelyek célja megcsúfolni a vasárnapi nemzeti ünnep főrendezvényét. Arról is beszélt, hogy miközben Magyarországon október 23-át ünneplik, "egy nagyhatalom külügyminisztériumának helyettes szóvivője pedig a sajtószabadságért aggódik Magyarországon. És kiállították a Népszabadság utolsó számát valahol Washingtonban". Erre Boros Péter a következő kérdést tette fel:
nem kellene összeállítanunk egy-két kiragadott tételt az amerikai imperialisták gaztetteiről, és azt is bemutatni?
Az ünnepség olyan résztvevőihez is szólt, akik megélték az 1956-os eseményeket. Nekik azt üzente, hogy fontosnak tartja, hogy az ifjúságban is tudatosul, "miért vagyunk mi a szabadság népe". Azt mondta, tudatosítani kell, hogy
igenis büszkék és rátartiak vagyunk
a mindenáron megmaradás képességére. Boross Péter arra kérte az ünnepség résztvevőit, legyenek büszkék arra, ahogyan a magyar nemzet most viselkedik.
Boross Péter azt is mondta, hogy "a szellemi rendszerváltoztatás nehezebb, mint az anyagi, fizikai, gazdasági, pénzügyi, az idáig is tart, és még egy darabig. De megtörténik, mert megtanultunk a történelem során talpra állni".
A megemlékezésen állami és társadalmi szervezetek képviselői főhajtással rótták le tiszteletüket.
A megemlékezés után történelmi emlékhelyet jelölő sztélét avatnak a Műegyetem főbejáratánál.