Idősek, fiatalok és gyerekek is várakoznak az orvosi rendelőnél – minden korosztályt támadnak most a vírusok. Többféle vírus keringett az elmúlt hetekben. Sokan légúti fertőzés, megfázásos tünetek miatt mennek orvoshoz, és az átlagosnál jóval többen keresik fel a rendelőket azért, mert hasmenésük van, vagy hánynak.
Jelinek Benjámin háziorvos Budapesten, a IX. kerületben rendel, és azt mondta az Origónak, hogy a betegek száma a többszöröse az ilyenkor szokásosnak. Szerinte az enyhe időjárás miatt fertőznek ilyen gyorsan a vírusok, ugyanis ezek mind cseppfertőzés útján terjednek. Most a levegő páratartalma magasabb, így a kórokozók is tovább életben maradnak, és sokáig fertőznek.
A háziorvos azt mondta, hogy akik megfázásos tünetekkel jelentkeznek, nagyon betegek – nem csak folyik kicsit az orruk, és fáj a torkuk, hanem egy-két napig lázasak is. Amikor lemegy a lázuk, utána még körülbelül öt napig nagyon rosszul vannak, szinte nem is tudnak felkelni az ágyból.
Miután meggyógyultak, hetekig száraz köhögés kínozza őket. Már nem betegek, nem érzik rosszul magukat, nem folyik az orruk, és nem fáj a torkuk sem, viszont a kínzó ingerköhögés addig nem múlik el, amíg nem regenerálódnak a légutakban a sejtek.
A hányásos-hasmenéses betegek is sokkal rosszabbul vannak, mint általában egy-egy ilyen vírusfertőzés esetén. Jelinek Benjámin azt mondta:
Erős végtag- és vállfájdalommal kezdődik a betegség, aztán nagyon magas, akár 39 fokos láza is lehet a betegnek. Később jelentkeznek a gyomorfájdalmak, amelyek szintén sokkal erősebbek, mint az ilyen típusú fertőzések esetében általában – legalábbis a betegek erről panaszkodnak.
Ez a típusú vírusfertőzés is négy-öt napig tart.
Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet elkerülni vagy megelőzni ezeket a fertőzéseket, a háziorvos azt mondta, hogy csak egyetlen úton: ha a beteg nem megy közösségbe. Mert hiába tartjuk be a legszigorúbb higiénés előírásokat, hiába mosunk rendszeresen kezet, hiába használunk kézfertőtlenítőt, és hiába eszünk többféle vitamint, ha a buszon valaki tüsszent – és nem zsebkendőbe –, akkor akár azonnal megfertőződhetünk.
Jelinek Benjámin azt is elmondta, hogy már megérkeztek a rendelőkbe az influenza elleni védőoltások. Kérhetik az idősek, a krónikus betegek és a terhesek is. Az országban összesen 1,3 millió adag influenza elleni védőoltás áll rendelkezésre – ezeket adják be az orvosok ingyen. Aki nem jogosult az ingyenes oltásra, a gyógyszertárakban megvásárolhatja az ampullákat, és az orvosok beadják. Az influenza elleni egyetlen védekezési mód az oltás – hangsúlyozta a háziorvos. Azt is hozzátette, hogy minden influenzaszezon idején jóval többen halnak meg – ugyanis az influenza szövődményei nagyon súlyosak lehetnek. Aki beoltatja magát, megelőzi ezeket a súlyos megbetegedéseket.
Ilyenkor, ősszel gyakran fertőznek légúti betegséget okozó vírusok, de olyanok is, amelyek hasmenést és hányást okoznak – mondta Ócsai Lajos járványügyi szakember, az Országos Tisztiorvosi Hivatal volt járványügyi főosztályvezetője. Hozzátette: valószínűleg az utóbbi, gyomorpanaszokat okozó vírus a calici víruscsaládba tartozó kórokozó lehet.
Ezek ellen nincs védőoltás, és az a jellemző az ilyen típusú vírusokra, hogy négy-öt évente genetikailag módosulnak. Az új – módosult – vírusok ellen viszont nincs az embereknek védettségük. Ilyenkor sokkal többen fertőződnek meg, és az átlagosnál sokkal betegebbek is lesznek – akár magas lázuk is lehet.
Ócsai Lajos arra hívta fel a figyelmet, hogy ha valaki lázas, semmiképpen ne adassa be az influenza elleni védőoltást. Várja meg, amíg lemegy a láza, és meggyógyul. Aki viszont csak náthás, kicsit fáj a torka, de nincs láza, nyugodtan megkaphatja az injekciót. Az idei influenza elleni oltásban ugyanazok a vírustörzsek vannak, amelyek a Föld másik felén nyáron fertőztek – vagyis az idei védőoltás hatékony a most cirkuláló influenza-vírustörzsek ellen.
„Két éve nem volt hatékony az oltóanyag, ugyanis a vírus pillanatok alatt mutálódott, és néhány hét alatt egy teljesen más genetikájú változata terjedt el.”
– mondta Ócsai Lajos. Azt is hozzátette: 12-15 évente törvényszerűen előfordul, hogy a cirkuláló vírus és az oltóanyagban lévő vírus nem egyezik meg, ezért az oltóanyag nem teljesen hatékony. Rövid távon nem ismétlődik meg az, ami két éve történt – hangsúlyozta Ócsai Lajos. Akkor egyébként azt mondták a tisztiorvosi hivatal szakemberei, hogy az elmúlt 10-15 év legnagyobb influenzajárványa söpört végig az országon.
„Aki csak tudja, oltassa be magát influenza ellen” – hangsúlyozta a járványügyi szakember, ugyanis
ha a lakosság 30%-a megkapná a védőoltást, annyira lelassulna a vírus terjedése, hogy nem alakulna ki tömeges fertőzöttség. A járvány decembertől áprilisig alakulhat ki, de ha tízből három ember védett az oltás miatt, akkor lassabban fertőz a vírus, így egészen egyszerűen nem lesz ideje sok embert megbetegíteni.
Ha nem oltatja be magát az ember influenza ellen, súlyos, akár halálos szövődménye is lehet, ha elkapja a vírust. Ócsai Lajos azt hangsúlyozta, hogy akár könnyű fertőzéssel áteshet valaki az influenzán, a légútjai viszont olyan érzékenyek maradhatnak még hetekig, hogy sokkal súlyosabb, bakteriális fertőzések alakulhatnak ki. Végül azt emelte ki, hogy a második-harmadik trimeszterben lévő terhes nők feltétlenül oltassák be magukat influenza ellen, ugyanis a baba a járvány közepén születik meg, és csak akkor lesz védett influenza ellen, ha az édesanya még a terhesség idején megkapja az oltást.