Már többször megbukott balliberális politikusok állnak az olimpiai pályázat elleni népszavazásért aláírást gyűjtő Momentum Mozgalom (MoMo) mögött. Míg a Momentum Mozgalom magát a fiatalok mozgalmának titulálja,
a szervezet mögött ott találjuk például Szabó Pált, a Gyurcsány-kormány közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszterét,
aki 2002-től 2008-ig a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója volt, majd 2009-ben a Vértesi Erőmű Zrt. vezérigazgatója lett – írta meg a Magyar Idők. Mint írják, tulajdonképpen álcivilek segítségével próbálják megbuktatni a budapesti olimpiai pályázatot.
A háttérben Haris György egykori SZDSZ-es politikus-vállalkozó neve is felmerült. Az igazi kapcsolódási pont a régi balliberális közszereplők és a legújabb „mozgalom” között Haris Éva – Haris György felesége –, aki 2012 elején még az MSZP választmányának elnökhelyettese volt, továbbá alapítója a Bajnai Gordon volt szocialista miniszterelnök által fémjelzett Haza és Haladás Egyesületnek, valamint az Együtt alapítója is.
A lap szerint ő találta ki és „építette fel” a jeges vödröt
a nyakába borító Falus Ferencet, a már a kampányba belebukott főpolgármester-jelöltet.
Egy, a PestiSrácoknak nyilatkozó kiábrándult volt MoMo-tag szerint Haris Éva támogatja és trenírozza a Momentum vezetőit. Ő és az emberei elsőként lájkolják és osztják meg a Momentum eseményeit és Facebook-bejegyzéseit – állítja a volt aktivista. Azt mondta, a Momentum vezetői sokszorosan leszerepelt ballib öregek befolyása alá kerültek. „Az volt a félelmem, hogy az önmagát túlélt szocialista és liberális régi elit trójai falova lesz az egész, ebben pedig semmilyen formában nem akartam részt venni” – mondta.
A baloldali, liberális ellenzéki pártok és vezetőik
egytől egyig beálltak a Magyarország olimpiai terveit megbuktatni akaró MoMo NOlimpia kezdeményezése mögé.
Alföldi Róbert a Facebookon állt ki a Momentum Mozgalom akciója mellett, és arra biztat másokat is, hogy aláírásukkal támogassák a Nolimpia névre keresztelt népszavazási kezdeményezést. Az olimpia elleni aláírásgyűjtésbe természetesen Hadházy Ákos, az LMP társelnöke is beszállt. Ez azért is érdekes, mert a politikus nem is Budapesten él.
Az Együtt, a Párbeszéd és az LMP elsőként jelezte, hogy segítenek az aláírásgyűjtésben. Gyurcsány Ferencék szintén ellenzik a magyarországi játékokat. A volt szocialista miniszterelnök által vezetett DK szerint az olimpia „államcsőddel fenyegetne”, ezért nem kis önellentmondást keltve azt javasolják: a világeseményre szánt pénzből a szegényeket, az egészségügyet és az oktatást kellene támogatni.
A legnagyobb fordulatot korábbi véleményéhez képest az MSZP hajtotta végre.
Miközben a Fővárosi Közgyűlésben támogatták a pályázatot, most a népre hivatkozva állnak be a MoMo mögé. Molnár Gyula pártelnök a döntést úgy indokolta: az olimpia kapcsán jelenleg több a kérdés, mint a válasz, ezért támogatják a civil szervezet aláírásgyűjtését, és arra kérnek mindenkit: írják alá a kezdeményezést. Horváth Csaba szocialista fővárosi képviselő az MSZP–SZDSZ-es Horn-kormány 1996-os világkiállítás-buktatását idézően reagált. Azt mondta: nincs garancia a rendezésre akkor sem, ha nyer a pályázat, mert 2024-ig több választás is lesz még Magyarországon.
A válasz.hu arról írt, hogy van egy körülmény, ami megkérdőjelezi a kezdeményezés értelmét. A kormány ugyanis decemberben eldöntötte, hogy a következő öt évben, vagyis 2022-ig a Kemény Ferenc-program keretében így is, úgy is megépíti azokat a sportlétesítményeket, amelyek még hiányoznának az olimpiarendezéshez:
A lap szerint ha a fönti épületek felépülnek, akkor olimpiarendezés esetén tényleg nem kellene sportarénákra költeni. Csak a szervezésre, amit nagyrészt a NOB áll, infrastrukturális fejlesztésekre, például a csepeli HÉV vagy
Ferihegy közlekedésének modernizálására, amikre előbb-utóbb mindenképp szükség lesz,
valamint az olimpiai falvakra, amelyek utóhasznosítása az ötkarikás játékok után közalkalmazotti és nagycsaládos lakóparkként, kollégiumként biztosított.