Egyelőre nem lehet tudni, mi okozta a balesetet, de az olasz rendőrök nem találtak féknyomot, egy kamionsofőr pedig úgy látta, hogy baj lehetett a magyar gimnazistákat szállító busz egyik kerekével. A busz Velence és Verona között az autópálya szalagkorlátjának, majd egy felüljáró pillérének csapódott, ami után túz, majd
gyorsan terjedő, sűrű, fullasztó füst árasztotta el a buszt.
Már szombat hajnalban a milánói magyar főkonzul és egy munkatársa Veronába érkezett, ahol három kórházban ápolják a sérülteket. A többieket a veronai polgármester közreműködésének köszönhetően a város déli részén szállodában helyezték el, hozzájuk pszichológust hívtak.
Már négy magyar diplomata van a helyszínen, két nagyon tapasztalt konzul pedig útnak indult Budapestről érkezik. Vasárnap kezdődik munkájuk különösen nehéz része, a holttestek azonosítása és a halotti anyakönyvi kivonatok kiadása.
A szülők a milánói főkonzulátus ügyeleti számán is (00-39/339-62-19-517) érdeklődhetnek gyerekük állapotáról - tette hozzá.
Az Országos Mentőszolgálat szakemberei repülővel, és négy jól felszerelt mentőautóval már elindultak Budapestről a buszbaleset sérültjeihez. Veronában és Budapesten is felállítanak egy mentésirányítási központot. A budapesti központ feladata az lesz, hogy megszervezze a hazahozott sérültek kórházi elhelyezését. A budapesti központot Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, intenzív terápiás szakorvos irányítja.
A budapesti Szinyei Merse Pál Gimnázium 36 diákja mellett volt tanulók, három tanár, valamint egyikük családja utazott a buszon - mondta Tóth Gábor, az intézmény igazgatója. Megerősítette ugyanakkor, hogy a hivatalos utaslista szerint 54-en voltak a buszon.
Az MTI kérdésére az igazgató elmondta azt is, hogy az iskola évek óta a Pizolit Busz Kft.-vel utazik sítáborba, mindig ugyanarra a helyre Franciaországba. Az önköltséges táborokat a testnevelő tanárok szervezik. Hozzátette: a gimnázium minden utazásnál köt élet-, baleset- és csomagbiztosítást a résztvevőkre, ami a sérültek ellátására, az érintettek kompenzációjára is kiterjed.
Tóth Gábor kérdésre válaszolva elmondta, hogy
az itthon maradt diákoknak osztályfőnökök, iskolapszichológus, és más pszichológusok közreműködésével segítenek
abban, hogy feldolgozzák valamilyen módon a tragédiát - különösen azokban az osztályokban, ahol kiderül, hogy egy diák nem tér haza.