Trump egy új korszak terméke, és egyben annak alakítója is"
– mondta Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatója, aki szerint ez abban is látszik, hogy a jelenleg megszokott politikusi szerepkört újra tudta értelmezni az elnök.
A biztonságpolitikai szakértő szerint ma már a régi struktúrák elavultak, nem a véleményvezérek vagy a médiumok hírversenye érdekes az emberek számára, hanem
a problémák közérthető megfogalmazása és a gyors, határozott cselekvés.
„Jobban figyelünk az ismerőseinkre, barátainkra a közösségi médiában, mint mondjuk a tv-stúdiókban ülő bemondókra. Sokkal gyorsabban fogadjuk már be a világ történéseit, és ezt Trump is felismerte" – mondta Gyarmati arra utalva, hogy az új elnök a kampánya során, de beiktatása után is folyamatosan használta a Twitter-profilját.
Gyarmati szerint az amerikai elnöknek egyetlen vezérlőelve van, hogy Amerika érdeke szerint cselekedjen. Trump külpolitikájáról a szakember azt mondta, hogy
teszteli Putyint, hogy hol lehet és hogy egyáltalán érdemes-e vele együttműködni.
Schmidt Mária arról beszélt, hogy Trump megjelenése végletekig megosztotta az amerikai elitet, hiszen egy teljesen új politikát képviselt.
Az új elnök hadat üzent a politikai korrupciónak, a média manipulációjának, illetve a politikai korrektség nyelvezete ellen is.
A Terror Háza főigazgatója felidézte, hogy nyolc évvel ezelőtt már megtörtént, hogy az akkor ismeretlen, kevés politikai gyakorlattal rendelkező Barack Obamának sikerült legyőznie a demokrata előválasztáson Hillary Clintont.
Hillary Clinton már nyolc éve sem volt alkalmas arra, hogy az amerikai polgárok számára vonzó alternatívát jelentsen (...) nem tudta azt a hangot megtalálni, amire az emberek vágytak"
– mondta Schmidt. A főigazgató szerint ez ismétlődött meg újra Trump színrelépésével is, aki szintén kívülállóként, az akkor már a demokraták elnökjelöltjévé megválasztott Hillary Clintont győzte le.
Schmidt szerint Trump kívülállósága az előnye, de egyben a hátránya is: már a republikánus elnökjelöltsége idején is meg kellett ezzel küzdenie. A Republikánus Párt nem tudta elfogadni az üzleti életből érkezett jelöltet, mert nem a párt játékszabályai szerint politizált, hiszen
Trump erősen bírálta az amerikai jobboldali pártelitet is.
Trump győzelme megakadályozta mind a Bush, mind pedig a Clinton család újrázási lehetőségét:
1989-től egészen 2008-ig ez a két politikai dinasztia irányította a Fehér Házat.
Obama jelöltségével ezt sikerült megtörni, majd 2016-ban Donald Trumpnak is, aki ekkor lett hivatalosan is a republikánusok elnökjelöltje, így maga mögé utasította többek között Jeb Busht is.
Orbán Balázs, a Századvég kutatási igazgatója szerint Trump megválasztása jelzés minden politikusnak, hogy a
műanyag kérdések helyett már a valódi, elementáris, egzisztenciális félelmekre kell választ adniuk.
A kutatási igazgató szerint a trumpizmus az establishment politika elleni konzervatív lázadást jelenti, amely a gyakorlatban még csak most kezdődik el.
Orbán Balázs szerint Trump elnöksége Magyarország számára is jó esélyt jelenthet, hiszen
Orbán Viktor volt az egyik első miniszterelnök, akivel Trump telefonbeszélgetést folytatott a megválasztása után.
Ez mutat egyfajta kémiát a két vezető között"
– mondta a kutatási igazgató. Továbbá azt is elmondta, hogy Magyarországot az Obama-adminisztráció alatt inkább negatív fényben tüntették fel, azonban ez mára pozitív előjelű lehet, hiszen a határvédelem tekintetében hasonló politikát képvisel mind a két kormány.
Patrick Egan politikai tanácsadó, az FWD Affairs vezetője azt mondta, hogy
Trump a politikájával fel fogja forgatni az Obama által képviselt multikulturalista felfogást.
Az amerikai tanácsadó szerint Trump kizárólag arra fog koncentrálni, hogy
mi a jó az Egyesült Államoknak, és nem azt fogja nézni, hogy mi a NATO, az EU vagy éppen az ENSZ érdeke.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői megegyeztek abban is, hogy a trumpizmus pontos meghatározására még várni kell, hiszen az elnökség még nagyon az elején tart. Annyi azonban látszik, hogy a populista jelző, amivel olykor illették, nem hátrányt, hanem inkább előnyt jelent az új elnöknek, aki ezzel a
stílusával azt üzeni, hogy nem az elitnek, hanem csak a saját választóinak akar megfelelni.