Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint „a Soros-egyetem ügyében politikai hisztéria zajlik”, mert
a kormány nem lehetetlenítette el a Közép-európai Egyetem működését, a szuverenitása megmarad.
A héten elfogadott törvénymódosítás a felsőoktatási intézmények között kialakult egyenlőtlenséget szünteti meg. Mint mondta,
más államok is szabályozzák a külföldi egyetemek működésének feltételeit, és a törvény ezeket a szabályokat figyelembe vette.
Lázár példaként említette, hogy a külföldi egyetemekkel szemben a német tartományokban is elvárás, hogy legyen külföldi telephelyük és oktatási programjuk. Szerinte a Közép-európai Egyetem és a CEU gond nélkül meg tud felelni ezeknek a feltételeknek, és akkor tovább működhet.
Az egyetem egyébként már két éve tudja, hogy idén jár le a működési engedélye
– hívta fel a figyelmet a miniszter, aki szerint a CEU-ügy a fenntartó és az állam vitájáról szól, nem a diákról, és nem a szülőről. Megemlítette, hogy a törvény benyújtása után egyeztettek a CEU-val, de akkor az egyetem rektora ultimátumot adott.
A törvénymódosítás szerint a Magyarországon működő külföldi egyetemeknek 2017-ben új engedélyt kell kérniük, és a Miniszterelnökség vezetője bízik abban, hogy megszületik majd az államközi megállapodás a Közép-európai Egyetem ügyében. Lázár szerint egyes csoportok érdeke a feszültségkeltés.
A kancelláriaminiszter arról is beszélt, hogy
Soros György nem megállítani, hanem megszervezni akarja az illegális bevándorlást. Ez sérti hazánk nemzetbiztonsági érdekeit.
Elfogadhatatlan, hogy a Soros által pénzelt szervezetek meg akarják szervezni a bevándorlást, és ennek érdekében perbe szállnak a magyar állammal – mondta Lázár. Hozzátette:
a követező hónapokban Soros György és ideológiai társai el akarják érni, hogy Magyarország vegyen részt az illegális bevándorlók elosztásában.
Emlékeztetett, hogy május 10-én lesz Strasbourgban a kvótaper, amelyben a menedékkérők áttelepítésére kötelező uniós program ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet tárgyalják majd. A programot Magyarország már a 2015-ös elfogadásakor is ellenezte, most pedig azt akarja elérni a jogi és a fizikai határzár eszközeivel, hogy ne mozoghassanak szabadon a migránsok Magyarországon.
A magyar kormány ebben a fontos vitában az ellenzékre ezúttal nem számíthat, csak a közép-európai országok és a választók támogatására
– jelentette ki Lázár.
Emellett a nemzeti konzultáció és a civilszervezetekről szóló törvény tervezete miatt is vár támadásokat a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A törvény szövegét kormányülésen értékelik majd, de a nemzeti konzultáció eredményét is megvárják, mielőtt benyújtanák a javaslatot a parlamentnek. Lázár szerint teljesen normális elvárás, hogy a civilszervezetekre is világos szabályok vonatkozzanak, és
akik külföldről támogatást kapnak, azok tüntessék föl az adományozókat.
Hozzátette: Soros György nem tud a magyar határnál jogvédő tevékenységet folytatni, ezért erre bizonyos civilszervezeteket használ fel.
Az állami szektorban megvalósuló béremelések mellett az önkormányzati vállalatoknál is rendezni kell a béreket – mondta a Miniszterelnökség vezetője. A tervezett BKV-sztrájkra utalva hozzátette, hogy a kormány a bérkérdésekről szeretne tárgyalni a fővárossal is, illetve a megyei jogú városokkal, hiszen 2017 áprilisában a települések juthatnak hozzá a leghamarabb az uniós forrásokhoz. A fővárosi önkormányzat és az ország érdeke, hogy a BKV-nál dolgozók tisztességesen keressenek – fogalmazott.
A kormánynak az az érdeke, hogy a tervezett BKV-sztrájk elkerülhető legyen, hiszen ez senkinek sem jó.
„A nagy viták végén eddig mindig megállapodásnak örülhettünk, reméljük, hogy most is így lesz”
– válaszolta Lázár az Origo kérdésére.
Simicska és a Jobbik összeborulásáról
Lázár János úgy véli, hogy az elmúlt 30 év legmocskosabb választási kampánya előtt áll az ország, annak az abszurd helyzetnek köszönhetően, ami Simicska Lajos és a Jobbik között kialakult. Simicska kijelentéseivel a miniszter nem akart foglalkozni, szerinte egy sértett ember abszurd megnyilatkozásairól van szó.