Papp Gergő még december közepén távozott a Momentum Mozgalomból, egészen addig a párt sajtófőnöke, egyben kommunikációs igazgatója volt, illetve az egyszázalékos viccpárt Szolnok megyei országgyűlési képviselőjelöltje. Aztán váratlanul lemondott, sőt, a Momentumból is kilépett, vagyis minden kapcsolatát megszakította Fekete-Győr Andrásékkal.
Ezekben a napokban a párt ügyeire rálátó források válságként írták le a Momentumban zajló folyamatokat, olyan negatív helyzetről számoltak be, amellyel a megalakulásuk óta eltelt szűk egy évben még nem találkoztak. A gócpont Zaránd Péter kampányvezető megbuktatása volt, amely valósággal kettészakította a párttagságot. A zűrzavarban Soproni Tamás elnökségi tag, korábbi alelnök próbált meg nyerészkedni, és szervezkedésbe kezdett annak érdekében, hogy Fekete-Győr elnöki munkáját ellehetetlenítse, végül pedig átvegye a helyét.
Úgy tudjuk, a pártot ezekben a napokban tucatnyian hagyták ott, nem csak mezei tagok ugrottak ki, hanem küldöttek és alapszervezeti vezetők is.
Ugyanakkor az még a párton belül sem volt tisztán látható, hogy mi történik a Momentum elnökségében, és hogy mi vezetett odáig, hogy Fekete-Győr András a párt karácsonyi buliján egy whisky mellett beismerje, hogy baj van. Egészen mostanáig.
Néhány nappal ez előtt a vasárnapi, igen forrónak ígérkező küldöttgyűlésre készülő párt különböző szintjeiről több belső levél is kiszivárgott az Origóhoz, amelyek a decemberben kitört és a januárra is áthúzódó válságról szóltak. Az aláírások tanúsága szerint ezeket a dokumentumokat a párt vezetői jegyezték, köztük Fekete-Győr András, Soproni Tamás, Orosz Anna, Zaránd Péter és Papp Gergő. Eddig utóbbiról, tehát a Papp Gergőjének mondott levélről bizonyosodtunk meg maradéktalanul, hogy azt a Momentum leköszönt kommunikációs igazgatója írta, feltehetőleg még tavaly év végén.
Ennek tudatában hozzuk nyilvánosságra az írást, amelynek tartalmán nem változtattunk, pusztán szerkesztettük a könnyebb olvashatóság érdekében, illetve néhány lényegtelen bekezdést elhagytunk a három oldalas levélből. Következzék tehát Papp Gergő!
Kedves Küldöttek!
Sokat gondolkodtam azon, hogy megírjam-e ezt a levelet, mert elég erős állításokat fog tartalmazni. De úgy éreztem, hogy miután kiléptem a Momentumból, tartozom annyival a közösségnek, hogy leírom a saját tapasztalataimat, és hogy megmagyarázom, mi vezetett ide. Pláne, hogy miután éveken át komolyan gondoltam, hogy ha a Momentum bejut a parlamentbe és én másnap meghalok, akkor sem fogom sajnálni, hogy az elmúlt 1-2 évemet ebbe a projektbe tettem, mert legalább hozzásegítettem egy új politikai generációt ahhoz, hogy egyszer elsöpörje ezt a rendszert.
Miután kívülről is látom, hogy Zaránd Péter távozásával nem oldódtak meg a szervezet gondjai (sőt, ő sem tűnt el, jelöltként még szervezkedik a régiójában), és azt is látom, hogy
Soproni Tominak hónapok óta az az egyetlen és legfőbb politikai célja, hogy legyőzze Andrist majd átvegye a helyét,
muszáj megszólalnom.
Mivel közelről szemléltem az elnökség munkáját az elmúlt időszakban, és a döntések nagy részénél ott voltam, sajnos azt kell mondanom, hogy ami az elmúlt időszakban történt, az egyáltalán nem meglepő, és egyenesen következik abból, ahogy az elnökség mint testület, és az elnökségi tagok viselkedtek és hozzáálltak a Momentum szervezéséhez és vezetéséhez.
Nem szeretek lealacsonyító jelzőkkel dobálózni, de az elnökség mint testület olyan szinten kicsinyes volt az elmúlt hónapokban, olyannyira a saját kis hatalmának és paranoiájának rabja lett, hogy nem meglepő, hogy Soproni Tamás vezetésével hetekig blokkolta a kialakult, mindent tönkretevő helyzet egyszerű megoldását, amelyet Zaránd Péter leváltása eredményezett. (...)
Az elnökségi ülések olyanok voltak, ahonnan szinte minden külsős vagy központi stábtag, vagy új tag úgy jött ki az elmúlt hónapokban, hogy úristen, ezek vezetik a szervezetünket?
Az elnökség kicsinyessége alatt a következőkre gondolom:
Ezt az egészet már jó ideje megírtam, még a kilépésem körül, de nem akartam elküldeni, mert nem akartam hogy még nagyobb balhé legyen.
Bár látom, hogy 4-5 totál inkompetens gyerek vezeti a Momentumot,
nem akartam rosszat annak a politikai közösségnek, ami ilyen példa nélküli módon összeállt.
Most azonban látom, hogy mennyire szomorú lett ez az egész, és látom, hogy Soproni Tomi nem akar leállni, és továbbra is az a fő politikai célja, hogy "legyőzze" Fekete-Győr Andrist, annak az árán is, hogy a Momentum nem jut be a parlamentbe. Ennek a jele az is, ahogy most társelnököt akar, a következő célja pedig nyilván az lesz, hogy Fekete-Győr Andris kiszoruljon a lista első öt helyéről. Nyilván ennek a része az is, amilyen teátrális módon lemondott az alelnökségéről, de azért az elnökségi tagságát persze megtartja. LoL.
A legszomorúbb az egészben az, hogy kb. egy hónapja Soproni Tomi és Orosz Anna együtt vannak, és érzelmileg zsarolják egymást a politikai döntéseknél,
így egyszerűen nem szavaznak egymás ellen fontos kérdésekben az elnökségben. Ezt nagyon rossz leírni, mert emberként kedvelem mindkettejüket, és ez magánügy, de muszáj tudnia róla a párt küldöttgyűlésének, mert alapvetően befolyásolja a Momentum sikerét. Soproni Tomi még egy közös ismerősünknek is mondta, hogy "most nehéz neki Orosz Anna ellen mennie". De nem kell az én szavamra adnotok, kérdezzetek meg bárkit erről, aki nem érintett ebben, de látta közelről az elnökség munkáját az elmúlt hónapokban.
Már az is felvet kérdéseket, hogy egy ilyen után miért nem az az alap reakció, hogy valamelyikük lemond összeférhetetlenség miatt. Pedig mindketten, főleg Orosz Anna nagyon szeret "politikai kultúraváltásra" hivatkozni. Sajnos oda jutott az elnökség morálisan, úgy belekényelmesedett a saját kis hatalmába, hogy fel sem merül bennük ez. (...)
Tanulságos volt, hogy amikor volt a balhé Zaránd leváltása körül, és volt egy szavazás, ahol az volt a kérdés, hogy Borbély Ede legyen-e a kampányvezető, vagy Zaránd maradjon, Orosz Anna úgy fogalmazott, hogy "nem tudná képviselni a tagság előtt azt, hogy Zaránd marad a kampányfőnök". Majd amikor a szavazás következett, és Soproni Tomi - nyilván csak azért, hogy Fekete-Győr Andris ellen menjen - arra szavazott, hogy maradjon Zaránd, végül Anna is arra szavazott, hogy maradjon ő. Működött az érzelmi zsarolás itt is, ezért nem normális, hogy mindketten elnökségi tagok. (...)
Ha tippelnem kéne, Tominak most az a terve, hogy Annából csinál társelnököt, és rajta keresztül valójában ő lesz a társelnök. Nagyon szomorú, ennél SZDSZ-esebb tempót nem tudok elképzelni.
Láttam már ezt a Momentumon belül sokszor: Soproni Tomi magasan a legjobb színész/közszereplő, mond egy érzelmes és hangos beszédet valamilyen alapértékre hivatkozva (demokrácia, politikai kultúraváltás, mittudomén), aztán mindenki rosszul érzi magát és melléáll. Ezt én is éreztem már magamon, nagyon ért ahhoz, hogy bűntudatot ébresszen az érzelmes beszédeivel. (...)
Persze nem menne ez a másik két elnökségi tag nélkül, akik folyamatosan Soproni Tomi mellé állnak, Fekete-Győr Andris ellenében, így Andris valójában nem tud elnökként viselkedni, mert négy elnökségi tag - Soproni Tomi miatt - folyamatosan leszavazza.
Ezért nem tartunk sehol, ezért nem gondolja már senki az elnökségből, hogy meglesz a civiles népszavazás (elég szomorúak a számok), ezért számol már az elnökség csak 80 jelölttel a 106 helyett. (...) Egyszerűen nem tudok szebben fogalmazni: az elnökségi tagok a párt aktív tagságához képest megdöbbentően alacsony szellemi színvonalon végzik a munkájukat, ami jöhet abból, hogy egyszerűen nem olyan okosak, de jöhet abból a nyomásból is, amit egy országos párt elnökségi tagsága és a vele járó hatalom jelent. De a végeredményt tekintve ez mindegy. (...)
Végig nehéz volt eldöntenem, hogy ezt a levelet elküldjem-e, de két dolog miatt gondolom úgy, hogy jól tettem. Szerintem erről mindenképp tudnia kell a párt küldöttgyűlésének, mert az elnökség nem egyenlő a párttal, és nem tarthat vissza információkat.
A másik, hogy semmilyen hazugságot nem írtam, és ezek egész könnyen leellenőrizhetők, tegyétek is meg.
És azért is írom ezt le, mert tele van ez a közösség olyan tagokkal, akik miatt érdemes volt csinálnom ezt az egészet, és akik miatt még mindig azt kívánom a Momentumnak, hogy javítsa meg magát, és jusson be a parlamentbe.
Még ha jelenleg úgy is érzem, ennyi közös munka után is, hogy nem tudok erre a pártra szavazni.
Szóval mentsétek meg a pártotokat, politikai akarat kérdése az egész. (...) Ami most van, az azt fogja eredményezni, hogy nem gyűjtjük össze a civiles népszavazási aláírásokat, és a NOlimpiával indult párt pár héttel a választás előtt elbukik egy népszavazási kezdeményezést.
Hajrá!
Gergő
Ez volna tehát Papp Gergő sokkoló búcsúlevele, amelyben megpróbálta felhívni a Momentum tagságának a figyelmét arra, hogy milyen kártékony mechanizmusok jellemzik a párt vezetését. Ezek az információk először olvasva azért is tűnnek brutálisnak, mert a Momentum fejesei a nyilvánosságban a bizonyítványuk makulátlanságáról szónokolnak. Elég csak Fekete-Győr András hétfői interjúját idézni, amelyben a munkájában blokkolt, pozíciójában fenyegetett pártelnök a következőket hazudja a választók szemébe:
Minden stabil, jól állunk. Harcok régóta nincsenek, maximum tavaly nyáron voltak.
Arra a kérdésre pedig, hogy szerint a Momentum másik két ismertebb tagja, Soproni Tamás és Orosz Anna ellene politizálnak-e, úgy reagált, hogy az ilyen felvetéseken "nagyon jót nevet". Ha Fekete-Győr András eddig nem olvasta volna Papp Gergő levelét, akkor most itt a lehetőség, és tegye meg mindenképpen. Talán utána már nem sok kedve lesz mosolyogni.