Tragédia, hogy a hazai baloldal elveszítette az önbizalmát – mondta el a Figyelőnek adott exkluzív interjújában Frank Füredi. A magyar származású szociológus szerint a baloldaliak ahelyett, hogy megtanulnának a néppel beszélni, inkább a könnyebb utat választják, és Brüsszelben keresnek barátokat.
Olyan ez, mint amikor a sztálini időkben, ha valami problémája volt az ország vezetésének, akkor Moszkvához folyamodtak iránymutatásért
- hoz példát Frank Füredi.
A szociológus professzor az Európai Unióról is elmondta véleményét a hetilapnak. Füredi úgy véli,
az unió számára fontos, hogy a nemzeti értékek ne artikulálódjanak.
Mivel a németek úgy érzik, hogy nincs különbség országuk és Európa között, „így hajlamosak azt gondolni, hogy magasabb rendűek, mint a többi európai állam".
A Brexit kapcsán Füredi kifejti, nem biztos, hogy Nagy-Britannia a formális aktuson túl ténylegesen elhagyja Európát. A britek kilépésével valószínűleg azért mégiscsak nőni fog Németország szerepe, ugyanakkor a V4-es országok ellensúlyt is képezhetnek - jegyzi meg a professzor.
Füredi nagy potenciált lát abban, hogy a visegrádi együttműködés aktív szerepet játsszon az európai politikában - teszi hozzá.
Füredi szerint az Európai Unió saját legitimációja érdekében olyan új értékeket talál ki, mint a színesség, a diverzitás, a multikulturalizmus, holott „egy közösség önmagában attól nem lesz értékesebb, hogy más népek is tagjai" - jegyzi meg.
A bevándorlók ráadásul nem akarnak asszimilálódni, mert ez mára szitokszóvá vált.
Az egyetemi tanár szerint az asszimiláció hiánya azért probléma, mert egy ország állampolgárainak hasonló értékeket kell vallaniuk.