A Nemzeti Választási Iroda szombat reggeli adatai szerint 222 jelöltet jelentettek be eddig, ebből 106 a Fidesz-KDNP, 39 az MSZP-Párbeszéd, 26 a LMP, 21 a Jobbik színeiben indul. Függetlenként öt jelöltet jelentettek be.
Négy-négy bejelentett jelöltje van a Kell az Összefogás Pártnak (KÖSSZ) és a Közös Nevező 2018-nak. Egy-egy bejelentett jelöltje van már az Együtt - A Korszakváltók Pártjának, az A Mi Pártunk - IMÁ-nak, az Értünk Értetek - A Hiteles Pártnak, a Net Pártnak, a Hajrá Magyarország! Pártnak, a Haza Mindenkié Pártnak, az Aquila Pártnak, a Nemzeti Együttműködés és Megbékélés Pártnak, a Magyar Munkáspártnak, a Magyarországi Cigánypártnak, a Szegény Emberek Magyarországért Pártnak, a Minden Szegényért Pártnak, a Magyarországon Élő Dolgozó és Tanuló Emberek Pártjának, a Momentum Mozgalomnak, a Rend és Elszámoltatás Pártnak, az Összefogás Pártnak, a Szegényekért Pártnak, valamint az Iránytű Pártnak.
A legtöbb jelöltet Borsod-Abaúj-Zemplén megye 3. számú egyéni választókerületében (Ózd) jelentették be, összesen hetet: a Fidesz-KDNP, a Jobbik, az LMP mellett bejelentette jelöltjét a Magyarországon Élő Dolgozó és Tanuló Emberek Pártja, a Momentum Mozgalom, a Rend és Elszámoltatás Párt és az Összefogás Párt.
A választókerületi választási bizottságok a bejelentett jelöltek közül 183 jelölt nyilvántartásba vételéről már döntöttek is:
Egy-egy nyilvántartásba vett jelöltje van az Értünk Értetek - A Hiteles Pártnak, a Kell az Összefogás Pártnak, az Együtt - A Korszakváltók Pártjának, az Aquila Pártnak, A Mi Pártunk - IMÁ-nak, a Net Pártnak, a Magyar Munkáspártnak, a Közös Nevező 2018-nak és a Hajrá Magyarország! Pártnak. Négy független jelöltet is nyilvántartásba vettek.
Három jelölt nyilvántartásba vételét a választási bizottságok visszautasították.
Az országgyűlési választáson az indulhat, aki a március 5-éig összegyűjti az induláshoz szükséges 500 érvényes ajánlást.
Az ajánlások ellenőrzésére három napja van a választókerületi választási irodának, a jelöltek nyilvántartásba vételéről ezután döntenek a választási bizottságok.
Azok a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok, akik a szavazás napján, április 8-án nem tartózkodnak Magyarországon, a külképviseleteken szavazhatnak.
Négy évvel ezelőtt 97 külképviseleten szavazhatott mintegy 28 ezer választópolgár.
Pálffy Ilona elmondta: szombat reggelig 11 921-en vetették már magukat fel a külképviseleti névjegyzékbe, 2014-ben 46 nappal a választást megelőzően mintegy feleannyian, mindössze 6,5 ezren voltak a külképviseleti névjegyzékben. A számok alapján arra számítanak - tette hozzá -, hogy
minden korábbinál több választópolgár jelentkezik külképviseleti szavazásra.
Hozzátette: most 117 külképviseleten lehet szavazni, eddig a legtöbben, 1873-an Londonban voksolnának, Münchenben 779-en, Stuttgartban 696-an, Hágában 552-en, Bernben 521-en, Brüsszelben 484-en.
Pálffy Ilona felhívta a figyelmet arra, hogy a külképviseleti névjegyzékbe vételhez szükséges kérelmet március 31-éig lehet benyújtani személyesen vagy levélben a választópolgár lakcíme szerinti helyi választási irodában, vagy a Nemzeti Választási Iroda internetes oldalán, a www.valasztas.hu honlapon.
Ha a választópolgár igényli, a kitöltésben segítséget nyújtanak a helyi választási információs szolgálatok (http://www.valasztas.hu/elerhetosegek), illetve a központi választási információs szolgálat, amely a visz@nvi.hu e-mail-címen fogad elektronikus leveleket és a 06-1-795-3310-as telefonszámon érhető el munkaidőben.
A külképviseleten a választópolgár a lakcíme szerinti országgyűlési egyéni választókerület szavazólapján, valamint a pártlistás vagy - nemzetiségiként regisztrált választópolgár esetében - nemzetiségi listás szavazólapon szavazhat.
A külképviseleteken szavazók is a magyarországi szavazás napján adhatják le szavazatukat
a külképviseleteken, de az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen a magyarországi szavazást megelőző napon, szombaton tartják a voksolást. A külképviseleti szavazás idejéről és pontos helyszíneiről a www.valasztas.hu oldalon lehet tájékozódni.