A szóban forgó törvény a legfelsőbb bíróság jelenlegi bíráinak nyugdíjkorhatárát 65 évre csökkentette. Sajtóértesülések szerint ez az aktív bírói állomány nagyjából 40 százalékát érinti, akiknek július 3-tól nyugdíjba kell vonulniuk. Magyarországon is felháborodás volt egy hasonló javaslatból, Lengyelország sem hagyhatta ki a cirkuszt A lengyeleknél is megmozdult a Soros-világ.
A magukat civilnek nevező szervezetek, és magánszemélyek felhívást intéztek az ügyben, ami meglehetősen drámaira sikeredett. Azt írták:
az az utolsó esélyük, hogy megakadályozzák az igazságügyi reformot, ha az ügy az Európai Unió Bíróság asztalára kerül.
Ismerős szólamok, ismerős érvelés: a Soros-hálózat Lengyelországban éppen úgy működik, mint Magyarországon, ha valamivel nem értenek egyet, akkor az európai bürokratákhoz fordulnak. Akiknek nincs ellenükre egy ilyen jellegű kérés. Főleg, ha a címzettet Jean-Claude Junckernek hívják.
Az Európai Bizottság elnökének megküldött felhívásban a szerzők arra figyelmeztetnek, hogy a legfelsőbb bíróságról szóló törvény az utolsó lépés abban a folyamatban, amellyel a kormánypárt átveszi a hatalmat a bíróságok felett. Számos bíró nyugdíjazása után a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság Párt (PiS) a neki tetsző új bírákkal tölti majd fel a testületet – írták.
De kik is ezek a „civilek", akik ilyen nagy lendülettel érdeklődnek a lengyel legfelsőbb bíróság sorsa iránt? Na vajon kik? A felhívás aláírói között van mások mellett:
A Helsinki Bizottságot nem kell bemutatni, itthon többek között a bevándorlással és Soros Györggyel kapcsolatos Nemzeti Konzultációs kérdőíveket akarták bezúzatni, nem mellesleg egy halom pénzt kapnak a bevándorláspárti milliárdostól és Brüsszeltől.
És kinek címezték felhívásukat? Annak a Jean-Claude Junckernek, aki
A Soros-civilek akciójához hozzátartozik, hogy az Európai Bizottság a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt tavaly decemberben indított eddig példátlan eljárást Varsóval szemben az uniós alapszerződés 7. cikke alapján.