Helyi idő szerint 6 és 19 óra között lehetett szavazni a külképviseleteken április 4-én. Az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen már szombaton megtartották a választások első fordulóját, a szavazás rendben lezajlott. Vasárnap Ausztráliában, Canberrában nyílt meg az első szavazókör. A külképviseleteken a névjegyzékbe vett választópolgárok 77,7 százaléka szavazott az első fordulóban: az Országos Választási Bizottság (OVB) honlapján közölt adatok szerint összesen 6851-en szavaztak külföldön a nyilvántartásba vett 8807 választópolgár közül.
Miután valamennyi külképviseleten befejeződött a választás, a külképviseleti választási irodák (küvi) vezetői elindultak Magyarországra a voksokat tartalmazó urnákkal. Az urnáknak csütörtök éjfélig kell megérkezniük az Országos Választási Központba (OVK). Az urnákat nem szabad poggyászként feladni, annak az utazás ideje alatt végig a küvi-vezető közelében - az ölében vagy a szomszéd ülésen - kell lennie, ezért ahol kevés szavazó jelentkezett, ott kisebb urnákat alkalmaztak.
Londonban szavaztak a legtöbben
A külföldi választási szándékát bejelentő magyarok közül a legtöbben Londonban kívántak élni szavazati jogukkal. A londoni magyar nagykövetségen szavazni kívánó választópolgároknak csaknem a háromnegyede adta le voksát a vasárnap esti urnazárásig. A nagykövetség a szavazás befejezése után az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a londoni voksolásra jelentkező 2043 magyar állampolgár közül 1527 jelent meg, vagyis a részvételi arány megközelítette a 75 százalékot.
A nagykövetség épületében két választóhelyiséget is berendeztek, de a választók így is szinte egész nap folyamatosan érkeztek, sokszor hosszú sorok alakultak ki. Az MTI tudósítója vasárnap délután körülbelül 150 méteres sort látott a londoni magyar diplomáciai képviselet épületénél. A hangulat azonban békés, nyugodt volt, türelmetlenségnek nem mutatkozott jele.
Nem történt fennakadás Brüsszelben és Hágában sem az országgyűlési képviselőválasztás első napján - tudta meg az MTI az urnák bezárása után. Brüsszelben, a magyar nagykövetség épületében rendezett szavazáson a névjegyzékbe vett 599 állampolgár közül összesen 483-an adták le voksukat. Hágában, ahol ugyancsak a nagykövetség adott otthont a szavazókörnek, 345 előzetesen bejelentkező közül 270-en jelentek meg a voksoláson.
A Franciaországban tartózkodó szavazásra jogosult magyar állampolgárok 73,65 százaléka adta le voksát vasárnap a párizsi magyar külképviseleten: a 391 regisztrált magyarországi lakhellyel rendelkező magyar állampolgárból 288-an jelentek meg a szavazáson - tájékoztatta az MTI-t Baktai Erik, a négytagú párizsi külképviseleti választási iroda vezetője.
Rendben zajlott a szavazás a németországi magyar külképviseleteken is. Az országban két helyen, a berlini nagykövetségen, illetve a müncheni főkonzulátuson lehetett szavazni. Berlinben előzetesen 279-en kérték felvételüket az első forduló külképviseleti névjegyzékébe. Az itteni választási iroda vezetője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a nagykövetségen az urnazárásig 206-an adták le szavazatukat, azaz a részvétel 74 százalékos volt. Münchenben előzetesen 364-en kérték felvételüket a névjegyzékbe, az urnazárásig 230-an szavaztak.
Mindenhol rendben zajlott a szavazás
Szlovákiában két helyen - Pozsonyban és Kassán - voksolhattak a magyar állampolgárok: a szlovák fővárosban 79 személy volt bejelentkezve a névjegyzékbe, míg Kassán 19-en kívántak szavazni. Mindkét helyen problémák nélkül, rendben zajlott le a voksolás.
Ausztriában a bécsi magyar konzulátuson lehetett szavazni. A választási névjegyzékbe felvett 324 választópolgár mintegy háromnegyede, 244 fő adta le a szavazatát - tájékoztatták az MTI-t a konzulátuson.
A bukaresti nagykövetségen felállított urnához az esti zárásig a névjegyzékben szereplő 22 személy közül 14-en éltek választójogukkal. Csíkszeredában a Magyar Köztársaság főkonzulátusán a listán szereplő 125 állampolgárnak közel háromnegyede adta le voksát - mondták az MTI-nek az urnazáráskor a választói iroda ottani munkatársai. Kolozsváron a KÜVI ottani elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a névjegyzékbe felvételét kért 56 személyből 47 adta le szavazatát. Rendkívüli esemény a három helyszín egyikén sem történt.
Rendkívüli események nélkül zajlott vasárnap az országgyűlési választások első fordulója Ukrajnában, a kijevi és az ungvári magyar külképviseleteken is, ahol összesen 29 magyar állampolgár vétette fel magát a választói jegyzékbe.
Oroszországban a moszkvai nagykövetségen, továbbá a szentpétervári és a jekatyerinburgi konzulátusokon mintegy 100 magyar állampolgár jelentkezett be a választások első fordulójára. Moszkvában a 80 bejelentkezett szavazó közül a szavazóhelyiség helyi idő szerint 19.00 órakor történt bezárásig 70 szavazó adta le voksát.
Kínában közép-európai idő szerint délután 1 órakor mindkét helyszínen - Pekingben és Sanghajban - befejeződött a szavazás, egyik helyszínről sem jelentettek rendkívüli eseményt. A Kínában élő, vagy ott tartózkodó szavazásra jogosultak közül összesen 66-an kérték felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, és közülük 60-an szavaztak: Pekingben 37-ből 34-en, Sanghajban 29-ből 26-an jöttek el - tájékoztatta az MTI-t a két város külképviseleti választási irodájának elnöke.
Pekingben reggel 6 óra 30 perckor, míg Sanghajban 6 óra 2 perckor érkezett az első voksoló. Mindkét helyen nem sokkal a - helyi idő szerint - esti hét órai zárás előtt még befutott egy-egy magyar választópolgár. Pekingben déli 12 óráig 23-an éltek választói jogukkal, itt volt egy 18 éves első választó és egy 20 esztendős diák, aki először szavazott. A kínai fővárosba két másik városból is érkeztek, Sanhszi (Sanxi) tartomány székhelyéről, Tajüanból (Tayuan), illetve Hopej (Hebei) tartomány fővárosából, Sicsiacsuangból (Shijiazhuang). A legidősebb választó Pekingben 73 éves volt - tájékoztatta az MTI-t Fehér Diána, a külképviseleti választási iroda elnöke.
A külföldön szavazók 40 százaléka budapesti
A külképviseleti szavazásra a választáson listát állító pártok saját költségükön megfigyelőket küldhettek, ezzel a lehetőséggel csak a Fidesz-KDNP és a Jobbik élt: 29 külképviseletre küldtek megfigyelőt az egyik vagy mindkét fordulóra. A Fidesz-KDNP 21, míg a Jobbik 28 megfigyelőt küldött a magyar nagykövetségekre és konzulátusokra. A megfigyelőnek nincs intézkedési joga, és csak akkor szavazhat ő is a külképviseleten, ha előzőleg felvetette magát a külképviseleti névjegyzékbe. Ha a választással kapcsolatban bármilyen észrevétele van, azt a jegyzőkönyvben rögzítheti.
A magyar külképviseleteken azért tartják egy héttel a magyarországi szavazás előtt az első fordulót, hogy az urnák időben hazaérkezhessenek. A szavazatokat tartalmazó urnákat Magyarországra szállítják, és a voksokat "bekeverik" a szavazópolgár választókerületének egyik urnájába. A második fordulót már a magyarországi szavazással egy időben tartják a külképviseleteken, illetve Amerikában ezt is egy nappal korábban, vagyis április 24-én.
A külföldön szavazók 40 százaléka budapesti az Országos Választási Iroda tájékoztató oldalának adatai szerint. Az országban 176 országgyűlési egyéni választókerület van, és mindegyikben várnak majd haza külföldi voksot, ugyanis mind a 176-ból vetette fel magát valaki a külképviseleti névjegyzékre. Az adatok szerint a főváros 32 országgyűlési egyéni választókerületéből összesen 3.590-en jelentkeztek a külképviseleti szavazásra, ez az összes regisztrált 40 százaléka. Az országban a legtöbben - 359-en - a főváros 18. számú egyéni választókerületéből (ez tulajdonképpen Budapest XII. kerülete) jelezték, hogy külföldön voksolnának az első fordulóban, a második legtöbb (303) külföldön szavazó voksát a budapesti 2. számú választókerületben (azaz a II. kerületben) számolják majd hozzá a helyben leadott szavazatokhoz.
Száznál többen jelentkeztek a külképviseleti névjegyzékbe további 14 egyéni választókerületből az országban, a "top 100-ban" csak budapesti és Pest megyei választókerületek vannak. A legkevesebb - összesen hét - külföldi voksot Baranya megye 7. választókerületéből (Szigetvár és környéke) várják, 8 külföldön szavazó jelentkezett Somogy megyéből, Marcali és környékéről, 9-9 pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 3. (Tiszavasvári és környéke) és 6. választókerületéből (Nyírbátor és környéke).