Az ittas vezetéssel kapcsolatos hazai jogi környezet legfontosabb változásai között említhető, hogy az új Büntető Törvénykönyv júliusi hatálybalépését követően a korábbi 0,8 ezrelékes véralkoholszint helyett már a 0,5 ezrelékes véralkoholszintnél is minden esetben büntetőeljárás indul, és továbbra is minden esetben, még a helyszínen el kell venni a vezető jogosítványát.
Korábban, ha a sofőr véralkoholszintje 0,8 ezrelék alatt volt, csak szabálysértést valósított meg, 0,8 ezrelék felett pedig a bűncselekmény megállapíthatóságához a vezető úgynevezett befolyásolt állapotát kellett a vádhatóságnak igazolni. Mivel az alkoholtűrő képessége mindenkinek különböző, védőként gyakran eredményesen hivatkoztunk arra, hogy a vezető vezetési képességeit nem befolyásolta az alkohol, és csak az orvos szakértői vizsgálat mondhatta ki, hogy az adott alkoholfogyasztás ténylegesen károsan hatott-e ki a vezetési képességre, mondta Kovács Kázmér.
A jogalkotó ezen változtatott, a normaszöveg indoklása szerint a tényállás megváltoztatását az tette szükségessé, hogy a korábbi tényállás a bűncselekmény megállapíthatóságához a járművezetéskor megkövetelte a tettes szeszes italtól befolyásolt állapotát, ami a bizonyítás elnehezüléséhez vezetett, hiszen a korábbi normaszöveg alapján az elkövető meghatározott időpontra vonatkoztatott szeszes ital fogyasztásából származó egyéni befolyásoltságát kellett vizsgálni, illetve megállapítani.
A befolyásoltság visszamenőlegesen egzakt módon alig mérhető, arra gyakran csak a vérvételkor jegyzőkönyvezett bizonyos fiziológiás jelenségekből lehetett visszakövetkeztetni. E következtetési folyamat a dolog természetéből adódóan esetenként bizonytalansági tényezőket tartalmaz. Bár az etilalkohol szervezetre gyakorolt, a vezetési képességre hátrányosan ható mechanizmusa általánosságban jól meghatározható, mégis a büntetőeljárások során minden kétség nélkül nem zárható ki az sem, hogy más-más terhelt esetében ezek egyéni eltéréseket is mutathatnak.
A korábbi szabályok alapján, ha a sofőr véralkoholszintje 0,8 ezrelék alatt volt, legfeljebb 150 ezer forintos bírságot szabhattak vele szemben ki, valamint nyolc büntetőpontot is elkönyveltek.
Mérlegelés nélkül
A július 1-től hatályba lépett új Büntető Törvénykönyv szerint már mérlegelés nélkül ittasnak kell tekinteni azt, akinek a véralkohol szintje a 0,5 ezreléket meghaladja - fejtette ki dr. Kovács Kázmér. A 0,5 ezrelék alatt lévő véralkoholszint esetén pedig fix összegű közigazgatási bírság jár érte.
A júliusi módosítások azért jelentősek, mert a korábbi szabályozás alapján még klinikai leletekkel, orvosi szemrevételezéssel vizsgálták az egyéni befolyásoltság mértékét, ám most végül is arról van szó, hogy a befolyásoltság tényét a hatóságnak nem kell igazolni, 0,5 ezrelék felett minden esetben megindul a büntetőeljárás.
Az új kódex értelmező rendelkezése szerint "a 236. és a 238. § alkalmazásában ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter ezrelék véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter ezrelék levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb értéket eredményező szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van."
Többszörös szigorítás
Dr. Kovács Kázmér rámutatott: a változások többszörös szigorítást jelentenek, és azokat azért tartja számos esetben aránytalan szankciónak, mert a baleseti statisztika nem igazolja a csekély mértékű alkoholfogyasztással szembeni drasztikus szigort. 0,5 ezrelékes véralkoholszintet alig több mint egy korsó sör is eredményez, amit indokolatlan a járművezetéstől történő eltiltással szankcionálni. Arról nem beszélve, hogy előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a sofőr előre nem láthatta, hogy járműbe kell majd szállnia, egy ilyen elkövetés - például a munkahely érdekében - kényszerűen és utóbb is kialakulhat, amikor egy tűréshatáron belüli csekély alkoholfogyasztás melletti vezetés nem indokolna drákói szigort.
A szakember szerint a jogalkotó ugyan hivatkozik a rossz statisztikai adatokra, de indokolt lett volna továbbra is megtartani a különbséget az alkoholos befolyásoltság határán álló, és a ténylegesen befolyásolt, illetve még fokozottabban a súlyosan beszámíthatatlan állapotban járművet vezetők között: Hangsúlyozza, hogy egyébként is nemcsak a szigort, hanem az ellenőrzés hatékonyságát kellene növelni.
A járművezetéstől való eltiltás változásai
Az új törvényi szabályozás csökkentette a gépjárművezetéstől való eltiltás minimális időtartamát. Míg a korábbi szabályozásban minimum egy évet tett ki a jogosítvány-bevonás időtartama, július óta ez egy hónap.
Ez nem érinti a jogosítvány helyszínen történő kötelező elvételét, ami a büntetőeljárás jogerős befejezéséig tart, és csak különleges ügyészi, vagy bírói engedéllyel oldható fel - mondta az ügyvéd.
Bódult állapotban
Korábban a járművezetés ittas állapotban szabályai között szerepelt a "bódult állapot", a törvény kimondta: "aki szeszes italtól befolyásolt állapotban vagy a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt vasúti vagy légi járművet, valamint gépi meghajtású vízi járművet vagy úszó munkagépet, avagy közúton gépi meghajtású járművet vezet, vétséget követ el."
Ám júliustól a bódult állapotban történő vezetést már önállóan, külön tényállásként szabályozza az új Btk. A büntetési tételek viszont megegyeznek az ittas vezetés szabályaival. A változások következményeként, ha valaki ivott és mellette például kábító hatású szert fogyasztott, halmazati büntetésként mindkét cselekményéért felel, hiába egy magatartással, a közlekedésben való egyszeri részvétellel követte el a bűncselekményt.