A 20. század eleje óta a tengerszint globálisan 20 centiméterrel emelkedett. Ez nagyrészt a globális felmelegedés és az olvadó jégsapkák számlájára írható a canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói szerint. Vizsgálatuk azt mutatja, hogy a tengerszint azalatt a 100-150 év alatt kezdett gyorsan növekedni, mialatt az iparosodás nagyjából világszerte elterjedt. Az ezt megelőző több ezer évben a tengerszint egyenletesen változott.
A tengerszint-ingadozás évezredeken keresztül nem haladta meg a 20 centimétert, magyarázta Kurt Lambeck, az egyetem professzora. „A tengerszint-emelkedés modern kori beindulását megelőző elmúlt hatezer évben a tengerszint ingadozása viszonylag stabil volt” – mondta a szakember.
Száz évnyi, vagy annál hosszabb időintervallumokat nézve egyszerűen nem láttak bizonyítékot plusz vagy mínusz 25-30 centimétert meghaladó tengerszint-ingadozásra. Az elmúlt 150 évben azonban ilyen mértékű növekedést figyeltek meg: minden évben néhány milliméteres emelkedést.
A kutatók a globális jégtömegek változására alapozva vizsgálták az óceánok vízszintjének ingadozását az elmúlt 35 ezer évre visszamenőleg. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) nemrég közölt tanulmány alapját a Nagy-Britannia, Észak-Amerika, Grönland és a Seychelle-szigetek partjainál az elmúlt két évtized során gyűjtött nagyjából ezer ősi üledékminta adta.
A szakemberek a mintákban talált fagyökerek, illetve puhatestűek alapján tudnak következtetni a korábbi tengerszintmagasságokra. A szakemberek szerint ez az eddigi legátfogóbb tanulmány, amely az érintett periódust vizsgálja.
Mi a tengerszint-emelkedés egyik elsődleges oka? Kurt Lambeck és csapata szerint a sarkvidéki jég olvadása és az óceánok vizének hőtágulása, a háttérben pedig a globális felmelegedés. A szakember szerint a jelenlegi emelkedés kétség kívül példa nélkülinek számít az interglaciális – két eljegesedés közé eső melegebb – időszakokban.
„Minden tanulmány azt mutatja, hogy a folyamatot nem lehet egyszerűen csak kikapcsolni.
A tengerszint tovább fog emelkedni a következő évszázadokban, még akkor is, ha a szén-dioxid-kibocsátás mértékét a jelenlegi szinten tartjuk. Azt illetően azonban már kevésbé vagyunk biztosak, hogy mekkora lesz az emelkedés mértéke. Az egyértelmű, hogy egyetlen éjszaka alatt nem tudjuk visszafordítani a folyamatot” – mondta a kutató.