A pályázatokat idén is az OzoneNetwork szakmai együttműködő partnere, a gödöllői Szent István Egyetem Klímatanácsa bírálta el, köztük Dr. Tóth László professzor, a SZIE Klímatanácsának elnöke, Dr. Fogarassy Csaba, a Klímatanács főtitkára, Herczeg Boglárka, a Klímairoda vezetője. A díjazottakat az OzoneNetwork vezető szerkesztője, Wágner Szilvia köszöntötte.
A fenntarthatósági törekvéseket, jó példákat elismerő Ozone Zöld-díj pályázatra idén 38-an jelentkeztek, minden kategóriában hárman kaptak elismerő oklevelet és díjat. Ahogy a zsűri elnöke elmondta, mint minden évben, most is az újszerűséget keresték a pályázati anyagokban, és azt is figyelembe vették, hogy egy-egy projekt milyen tömeget mozgat meg, mennyire képes a környezetében pozitív változásokat előidézni. Az alábbi videón az eseményről készült tudósítást nézhetik meg.
A nagyvállalati kategória első három helyezettje:
SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt.
Az első helyezett K&H Csoport azzal érdemelte ki a győztes helyet, hogy elindított egy pályázatot, amelynek keretében agrár felsőoktatási intézmények mester- és PhD- képzésein résztvevők mérték össze tudásukat, kreativitásukat a fenntartható mezőgazdaság témájában.
A klímavédelem szempontjából nem lehet eleget hangsúlyozni az agrárium fontosságát, hiszen az üvegházhatású gázok közül az egyik legkritikusabb komponens, a metán legnagyobb mennyiségű kibocsátása a mezőgazdasági szektorhoz kapcsolható.
Nem csak a nagy, hanem a nemzetgazdaságon belül a többségi szektort alkotó közepes és kisvállalatok környezettudatos szemlélete is döntő fontosságú a fenntarthatóság jövője szempontjából.
Az Ozone Zöld-díj 2015-ös kis,- és középvállalati (KKV) kategória első három helyezettje:
A kategória győztesére egy háromnapos, Sopron patinás belvárosában rendezett kukafesztivál sikerei kapcsán esett a választás. A fesztivál szervezőinek célja a szemléletformálás, szeretnének segíteni abban, hogy az emberek megértsék a hulladékgyűjtés és - feldolgozás fontosságát és maguk is aktív részeseivé váljanak a környezet terhelését csökkentő folyamatoknak.
Fogarassy Csaba a zsűrit képviselve megemlítette, hogy a pályázati anyag olvasása közben érezhetően „átjött a zsongás”, és jövőre maga is ellátogat oda.
Világszerte a civil szervezetek a zöld ügy talán legelkötelezettebb támogatói. A civil szervezetek kategóriában az OzoneNetwork együttműködő partnere, a Klímatanács az idei évben az alábbiak szerint rangsorolta a dobogósokat:
A civil kezdeményezések esetén a zsűrinek saját bevallása szerint elég nehéz dolga volt, több pályaművet is el tudtak volna képzelni a díjazottak között.
Az első helyezett, a TETT Egyesület, kisgyermekes anyáknak szervez szemléletformáló programokat,
és többek között az eldobható pelenka ellensúlyozásaként használható mosható pelenka mellé szeretnének még több hívőt gyűjteni.
Az eldobható pelenka kisgyermekenként több tonnányi műanyag hulladékot keletkeztet, amely ráadásul csak 4-500 év alatt bomlik le.
Erre jelenthet valódi választ a mai, modern mosható pelenka,
amelyek használatával jelentősen hozzájárulhatnak a szülők a kisbabák első életszakaszában termelt hulladékmennyiség csökkentéséhez.
A környezet és természetvédelem ügye elsősorban szemlélet és tudatosság kérdése. Még a legkomolyabb kormányzati erőfeszítések, és a vállalati kör zöld programjai sem lehetnek sikeresek, ha a fenntarthatóság gondolata nem válik a legszélesebb körben tudatossággá.
E tudatosság hazai képviselőit a az Ozone Zöld-díj magánszemélyek kategóriájában díjazta a bíráló bizottság. A 2015-ös díjjazottak:
A magánszemélyek kategóriába érkezett a legtöbb nevezés. Ezek közül - ahogy a zsűri jellemezte
a legkreatívabb és legegyértelműbb pályázat nyert,
vagyis Burgmann Nóra, a Zöldmatek.hu internetes portál megálmodója, aki azt vallja, hogy a környezetvédelmet és a környezettudatos magatartást az iskolai tananyagba integráltan kell oktatni, s erre számos kreatív, és ötletes megoldást ajánl a honlapján.
A főként óvodás és kisiskolás korosztálynak készült oldalon a matematikai feladatok megoldása közben környezetismereti tudással is gyarapodhatnak a kisebbek.
A környezettudatosság,és a természeti értékek fontosságának felismertetése különösen fontos feladat a legnyitottabb generáció, a kisiskolások körében. Ez vezetett az idei év újdonságához, hogy
immár iskolai kategóriában is lehetett pályázatokat beadni.
Szakkörök, osztályok, iskolák neveztek valamilyen fenntarthatósággal kapcsolatos témával, projekttel.
A Klímatanács az Ozone Zöld-díj iskola kategóriában az alábbi sorrendet határozta meg:
Az első díjat a győri másodikos kisdiákok vitték el, akik ezzel az ismeretterjesztő videóval pályáztak.
A díjazottakkal csütörtök este 23:00-kor láthatnak hosszabb beszélgetést az OzoneNetwork tévé, Egyenlítő című napi vélemény,- és vitaműsorában. Az OzoneNetwork televízió csaknem kétmillió háztartásban érhető el már HD minőségben is.