A válság nem kímélte az elmúlt években Fringe néven nagy sikert aratott fesztivált sem: a rendezvény ugyan továbbra is ingyenes, de például a programok számát közel harmadára kellett csökkenteni. Kevesebb helyszín és szűkebbre szabott idő jelzi még, hogy idén a szervezők kénytelenek voltak szorosabbra húzni a nadrágszíjat. A legnagyobb változás persze az, hogy ezúttal nem lehetett szabadon jelentkezni, hanem a szervezők maguk válogatták össze a fesztivál indulása óta eltelt időszak legjobb produkcióit.
"Kifejezetten anyagi okok miatt döntöttünk úgy, hogy idén meghívásos alapon rendezzük meg a fesztivált" - mondta el Esterházy Zsófia, a Fringe egyik programszervezője az [origo]-nak. "Reméljük, hogy ez csak egyszeri alkalom lesz." Ez a változás viszont a Fringe egyik sarkalatos pontját érinti: a fesztivál lényege ugyanis nyitottsága és demokratizmusa. Eddig bárki időt és helyet kapott, aki nívós produkcióval jelentkezett; a közönség pedig ingyen megnézhetett mindenkit. Ebből adódott, hogy - az anyafesztivál, a Budapesti Tavaszi Fesztivál kifinomult és tehetős közönségréteget célzó programjaival ellentétben - a Fringe Fesztiválon egy csomó fiatalos és vicces produkció zsúfolódott össze, amelyek kísérletezőbb jellegüknél fogva gyakran izgalmasabbak voltak, mint a Tavaszi Fesztivál "magasművészeti" produkcióinak nagy része.
Az utóbbi két évben különösen felfutott a Fringe, rengeteg szerették volna megmutatni magukat. Tavaly például a fesztivál két és fél napos időtartama alatt átlagban hat-hét (!) produkció futott egy időben. Mindig voltak régi rókák a fellépők között, akiknek már megvan a lelkes törzsközönségük és a kellő sajtóvisszhangjuk, de inkább jellemző, hogy olyan fiatal, kitörni vágyó művészek kaptak helyet, akiknek ez a pár nap jelenti az ugródeszkát. Számos nagyszerű előadó a Fringe-nek köszönheti karrierje elindulását is, a legkézenfekvőbb példa Harcsa Veronika, aki a 2007-es fesztiválon tűnt fel először, ő lett abban az évben a Fringe hangja.
A válogatás ezzel szemben most úgy zajlott, hogy, hogy a szervezők az eddigi Fringe-ek legtöbb pontszámot elért előadóinak küldték ki a meghívót, összesen 270-et. "A háromtagú szakmai zsűri minden évben összeállított egy úgynevezett 90-es összesített listát, amelyen a legtöbb pontszámot elért kilencven produkció szerepelt. Az utóbbi három év 90-es listáin szereplőket hívtuk meg" - magyarázta Esterházy Zsófia a válogatás menetét. "Ebből a 3x90 előadóból 150-en jelentkeztek vissza, végül különböző okokból kifolyólag 125 fellépő maradt."
A szervezők belépődíjat nem szívesen szedtek volna a nézőktől, így az tűnt a legegyszerűbb megoldásnak, hogy a produkciók számán csökkentenek. A kevesebb produkció ugyanis kevesebb fellépési időt, azaz kevesebb helyszínbérletet jelent, így ezen lehet a legkönnyebben spórolni. A programok ebben az évben minden nap csupán délután háromkor kezdődnek, viszont a főhelyszínek változatlanok maradtak: most is a Millenáris, a Marczibányi téri Szabadidőközpont és a Makadám Klub az események központja.
E változások azonban nem feltétlenül érinti rosszul a nézőket, hiszen ők tulajdonképpen válogatott, "besztof"-műsort láthatnak. Azok járnak a legjobban, akik az eddigi három évben nem figyeltek föl a Fringe-re, vagy éppen nem volt idejük elmenni rá, hiszen nekik most a fesztivál történetének esszenciája jut. Ezt akarták a szervezők is kiemelni a névvel: a mostani fesztivált Fringe plusznak keresztelték el. Mivel 125 program közül is nehéz megtalálni a legjobbakat, segítünk egy kicsit válogatni. Ajánlunk néhány olyan produkciót, amit muszáj megnézni ezen a napsütéses hétvégén. Természetesen a gyerekekre is gondoltunk. Itt a teljes előadó-arzenál, és itt a mi ajánlatunk.
+ + +
GYERMEKEKNEK SZÓLÓ ELŐADÁSOK
A Fringe Fesztiválon az a jó, hogy rengeteg elődásba kóstolhatunk bele viszonylag kis időn belül, ugyanis minden produkció csupán húszperces. Nem is érdemes csak egy előadásra kilátogatni, majd gyorsan hazamenni; jobban járunk, ha kinézünk több, minket érdeklő programot, amelyek közel vannak egymáshoz időben, és közben meg állandóan nézelődünk és lófrálunk. Több ismert fellépő is helyet kapott a programban, akiktől a fesztivál jellegzetes, szerethető amatőr-hangulata már messze áll. Például ellátogat a belezős rockandroll-banda, a Yellow Spots, az egyik legnívósabb világzenei csapat, az Etnorom, illetve a másik, a Karaván Família. Mi most mégis a kevésbé ismert előadókra próbáltuk meg felhívni a figyelmet.
Ágoston Béla szaxofon- és dudaművész a hazai zenei színtér legőrültebb embere, aki különböző formációk élén valósítja meg népzenében gyökerező, elvadult elképzeléseit; az egyik ilyen csoportozat a népi hiphopot játszó Zuboly, a másik pedig a népzenei cirkuszműsort előadó Agostones. A Fringe-n ez utóbbi bandával nyertek díjat 2006-ban, és idén újra eljönnek: április 3-án, pénteken este fél tízkor kezdenek a Fogadóban.
+ + +
A Woodfish zenekar (újabban 'round nine-nak nevezik magukat) tavaly szakmai díjat nyert a Fringe-n, énekesnőjük, Hajagos Andrea pedig az év hangja lett, és nem véletlenül, a laza funky-jazzy-soul zenét játszó banda nagy erőssége a fiatal énekesnő orgánuma. Érdemes rá figyelni, lehet, hogy pár év múlva ő lesz a második Harcsa Veronika. Első albumuk tavaly év végén jelent meg Woodfish néven. Gyakran megfordulnak a Könyvtár Klubban, ők jelentették meg cd-jüket is. Április 5-én, vasárnap este 19.20-kor lépnek föl a Millenáris Fogadó földszintjén.
+ + +
Az Ajde Braco egy balkáni zenét játszó, alig négyéves magyar fúvósbanda sok trombitással, ütőssel és a délszláv énektechnikákat tanulmányozó Farkas Tündével. Rangjukat az is mutatja, hogy játszottak már az A38 Hajón is hasonló zenei világot képviselő román Fanfare Ciocarla előtt. Vasárnap negyed ötkor lépnek föl a Millenáris Teátrumban.
+ + +
Miniatűr brazil karnevál a kora tavaszi Budapesten, azaz húsz forróvérű zenész és villogó csípőjű táncosnő a színpadon. A Grupo Bahia Samba Show produkció lelke Fekete Linda, aki évekig élt Brazíliában, és most a Színművészetire jár, de a szamba szenvedélyévé vált, így aztán egy csomó zenésszel és táncossal összefogva egy élőzenei nagyprodukciót állított össze. Sokfelé szerepeltek már, többek között az RTL Klub reggeli műsorában, de a Fringe-e is nagy sikert arattak. Pénteken négykor lépnek színpadra a Teátrumban.
+ + +
A matematikatanár táncos-koreográfus-rendező, Szabó Réka és kortárs táncos társulata, a Tünet Együttes nem véletlenül tarol a szakmában: kevés olyan kortárs táncegyüttes van ma Magyarországon, akik intellektuálisak, közben meg szeretik a humort, és nem fukarkodnak a szokatlan ötletekkel sem. Készítettek már tudományos ismeretterjesztő táncjátékot, Bridget Jones-féle lélek- és mozgástanulmányt, Lázár Ervin-mesét, ágykomédiát, közben pedig díjat díjra halmoztak (Fringe, Szegedi Alternatív Színházi Szemle, Szarajevói Színházi Fesztivál). A kivételes iróniával megáldott társulat a mostani Fringe-en Nylon revü című előadását mutatja be, amely elborult divatbemutató és amorftánc egyszerre. Nejlonpasik és zacskócicák figurázzák ki a fogyasztói társadalmat és egyben önmagukat is. Mindezt pénteken este láthatjuk a Fogadó Padlásán, 20.40-kor.
+ + +
Hová tűnnek a mosógépből a fél pár zoknik, és miért nem találjuk a szekrényben az a ruhát, amit - esküdni mernénk rá - a múlt héten még ott láttunk utoljára? Hogy kutathatunk a szekrényben és lelkünk bugyraiban egyszerre? A szekrényjáró című darabja érdekes válaszokat ad a kérdésekre. Az Egy Társulat előadását Juan José Millás regénye ihlette, melyben a világon minden szekrényt egy képzeletbeli alagútrendszer köt össze, így utazgathatunk szekrényről szekrényre. Azt azonban nem lehet tudni, hol lyukadunk ki, akár az is lehet, hogy a saját gyerekkorunkban... Játékos, fantáziagazdag, filozófiai kérdésekben bővelkedő és elgondolkodtató produkció, amelyet vasárnap láthatunk 15.40-kor a Teátrumban.
+ + +
Aki járt már Fringe Fesztiválon, tudja, hogy az esti programok leglátványosabbika a tűzzsonglőrök előadása. A 2009-es Fringe Plusz sem szakít a hagyománnyal, számos tüzes előadást láthatunk a hétvége folyamán. Több csapat egészen az ókorig nyúlt vissza az ihletért, például a Magma Tűzszínház és a Psyship nevű formáció a Fényhalászok című performanszában egy sajátos teremtésmítoszt mesél el nekünk a táncon, a tűzön, a fényhatásokon és az animáción keresztül (őket szombat este 20.10-kor láthatjuk). A Flame Flowers tagjai a titokzatos japán mesék és mítoszok világát idézik meg a jelmezek, a zene és a tűz segítségével, megelevenítik az évezredes tradíciókkal rendelkező, ám mégis modern japán világot (mindezt vasárnap este 20.50-kor), a Tűzvarázslók pedig Egyiptom lángjait élesztik fel előadásuk során (szombaton 21.40-kor).