Június 14. és július 4. között 33 magyarországi és határon túli magyar képzőművész (névsorukat itt olvashatja) több mint 300 festményét, grafikáját, szobrát, gobelinjét, tűzzománcát, fotógrafikáját, fotóját és videóját láthatja a kínai közönség a pekingi Kínai Szépművészeti Múzeumban - adta hírül a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkársága hétfőn. A kiállítás kölcsönösségen alapul: jövő nyáron a mai kínai művészetet bemutató tárlat látogat Budapestre.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója kiemelte, a döntően kínai kortárs művészetet kiállító pekingi múzeumban még nem volt példa arra, hogy egy nyugati ország művészetét ilyen nagy területen mutassák be. A pekingi magyar kiállítás két szinten, nyolc teremben, összesen 2600 négyzetméteren lesz látható jövő héttől.
A Magyar Művészet címet viselő kiállításra a budapesti Forrás Galéria igazgatója, Tóth Norbert válogatta össze hazánk művészetét képviselő alkotásokat. A kurátor a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, olyan műveket választott, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a kínai kultúra szellemiségéhez, és jól reprezentálják a mai magyar alkotók különböző korosztályait is. Hozzátette, hogy "összmagyarságban" gondolkodtak, így a művészek között vannak határon túliak is.
Papageorgiu Andrea képével reklámozza a kiállítást a pekingi múzeum |
A kínai meghívást két és fél éves tárgyalássorozat előzte meg. Az előkészületekben és az alkotók kiválasztásában együttműködtek a Magyar Művészeti Akadémiával, a Székelyudvarhelyért Alapítvánnyal, valamint a Szépművészeti Múzeummal és a kulturális államtitkársággal.
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár kiemelte: nagyon ritka, hogy a világ egyik vezető nagyhatalma érdeklődjön egy kis ország művészetének bemutatása iránt. Úgy vélte, a "kínai tudatvilágot alakító réteg" rezonálni tud majd az alkotásokra, képes lesz értelmezni a műveket. Óva intett attól, hogy "elkezdjük számolni a látogatókat", inkább a látogatások "minőségére" hívta fel a figyelmet.
Baán László felidézte, hogy az 1963-ban alapított pekingi intézményben eddig három nagy nyugati kiállítást rendeztek: a spanyol Tizianótól Goyáig címűt, a londoni Tate Turner-tárlatát és egy svájci kortárs művészetet bemutatót. Mint kiemelte, ezek mindegyike a magyar kiállás területének csak felét tette ki. A mintegy egyhónapos kiállítási idő is példátlan, a legtöbb tárlat nem hosszabb tíz napnál.
Tóth Norbert elmondása szerint a június 20-i megnyitóra a kínai gazdasági-politikai-kulturális elit 300 kiemelkedő képviselőjét várják, többek között a kulturális minisztert, aki Szőcs Gézával együtt nyitja majd meg a kiállítást. Az eseményről, melyen Sebestyén Márta népdalénekes és Bogányi Gergely zongoraművész is fellép, harminc állami és nemzetközi médium fog tudósítani.
A publicitás fokozására háromnyelvű - magyar-kínai-angol - honlapot, valamint ezer példányban díszes, 340 oldalas katalógust készítettek. A kurátor elmondta, a kiállítás mögött nagyobbrészt üzleti finanszírozás áll, kisebb részben állami szerepvállalás, és utófinanszírozási modellt alkalmaznak. Egyedülálló, hogy a kölcsönösség jegyében nem kell fizetni a kiállítási lehetőségért a pekingi intézménynek, amely általában jelentős összeget kér ezért a külföldi múzeumoktól.