Az [origo] Gödöllőn jutott el a legendás Orient expressz kocsijaiba, ahol a személyzet megjelenése és stílusa olyannyira kifinomult, mintha valamennyien illemtanárok lennének. Még amikor a legjobban sietnek, akkor is mosolyogva üdvözlik az embert, elnézést kérnek, és előzékenyen elállnak az útból a szűk folyosókon. Erre több alkalommal is szükség volt, mivel néhány magyar protokollvendég egymagában is alig fért ott el.
"Még csak hasonló mixelést sem csináltak azóta, hogy 1982-től újra jár a csodaflotta, vagyis az Orient expressz" - lelkendezett az [origo]-nak Szendrey András, a MÁV Nosztalgia Kft. igazgatója arról, hogy mekkora a jelentősége annak, hogy egy estére összekapcsolták az Orient expressz kocsijait a MÁV nosztalgiaflottájának pár tagjával. A hat francia és olasz gyártású Orient expressz-kocsi a vonat elején közlekedett, a magyar kocsik a vonat végén. A többfogásos exkluzív vacsora elfogyasztására éppen alkalmas úton egy halom magas rangú magyar vendég vett részt, a férfiak jobbára csokornyakkendőben, asszonyaik magas sarkú cipőben egyensúlyozva.
Mit ettek?
A magyar szakácsok menüje: Az Orient expressz francia szakácsának menüje: |
Egy ehhez hasonló exkluzív környezetben otthon van a jó modor: a vonat belseje nemes anyagokkal fedett, a kocsikban friss vágott virág, ventilátor, bársonyborítású székek, faburkolat. "Azért érezzük a harmincas éveket?" - néz kérdőn a feleségére a protokollút egyik vendége. Ebben a színpadias környezetben az sem lepett volna meg senkit, ha valamelyik függöny mögül kilép egy cilinderes úr és szivarra gyújt. Ezt mondjuk ma már nem tehetné meg, az európai normákhoz igazodva ugyanis az expresszen is tilos a dohányzás. A legtöbb mozzanatban ugyanakkor igyekeztek megidézni az Orient expressz fénykorát, az 1889-től a húszas évek derekáig tartó időszakot.
Az Agatha Christie Gyilkosság az Orient expresszen című krimijéből is ismert vonat 1882 óta közlekedett a Párizst Konstantinápollyal (a mai Isztambullal) összekötő útvonalon. Megépítését Nyugat-Európa kelet iránti érdeklődése ösztönözte, erre utal a neve is.
|
Az Orient expressz kék kocsijaihoz csatolták a magyar barnákat
Évente már csak egyszer megy Isztambulba
A vonatot egy belga bankár, Georges Nagelmackers építtette: ő hozta létre 1872-ben amerikai mintára az első európai étkező- és hálókocsi társaságot, a Compagnie Internationale des Wagons-Lits-t. Nagelmackers az akkori legkorszerűbb vasúti kocsikat szerezte be, amelyeket az akkor elképzelhető minden kényelemmel felszereltek. Az Orient expresszre csak első osztályú jegyet lehetett váltani, és számos királyt és hírességet szállított. A szerelvény általában öt kocsiból állt, a vonat imázsát tovább emelte az a tény, hogy a belga király hozzájárult ahhoz, hogy a kocsik oldalát az oroszlános királyi jelkép díszítse. Aztán a második világháború után a légi közlekedés győzedelmeskedett a vasút felett, rendszeres személyszállító vonatként 1977-ig futott az expressz. A nosztalgiajárat 1982-ben indult be újra.
Az 1982 óta a főként Párizs-Velence vonalon újra közlekedő luxusszerelvény évi negyven utat tesz meg. A Párizs-Isztambul között közlekedő járat Budapestet is útba ejti, és évente már csak egyszer közlekedik. A Párizs-Isztambul vonalon a legdrágább a jegy, 14 260 euró, míg a Budapest-Párizs útvonalért mindössze 1850 eurót (kb. 535 ezer forintot) kell fizetni.
A százéves magyar kocsi |