Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) most adta ki legfrissebb elemzését a témában. 2005 és 2014 között az Európai Unió 19 tagállamában vizsgálták az illegális forrásból származó zenei felvételek felhasználásának káros hatásait. Ez lefedi az összes tagállam hangfelvétel-készítési és -publikálási iparágának 99 százalékát.
Becsléseik szerint csak 2014-en
170 millió eurós közvetlen kár érte az európai zenepiacot.
Ebből 57 millió euró a fizikai hanghordozók piacához és 113 millió euró a digitális termékek forgalmához köthető. A zeneipar által elszenvedett veszteség aránya elérte a teljes forgalom 5,2 százalékát.
A kapcsolódó szektorok és az állam bevételkiesését is figyelembe véve ez az értékesítési veszteség
összesen 336 millió euróra tehető.
A csökkenő kereslet folytán ugyanis a vizsgált európai uniós tagországok mintegy 63 millió euró állami bevételtől estek el, továbbá a munkahelyek száma 2155-tel csökkent.
A tagországok közül a legnagyobb közvetlen bevételkiesést a saját hangfelvétel-iparában
Nagy-Britannia szenvedte el 48,6 millió euróval,
ami a brit zenei piac 5,7 százalékának felelt meg. A második helyen Németország, a harmadikon Franciaország áll 40,4 millió és 26,4 millió euróval. Ehhez járul hozzá a kapcsolódó iparágak és az állami szektor közvetett vesztesége, amely Nagy-Britannia esetében további 30, Németország esetében 26, Franciaország esetében 21 millió euró veszteséget jelent.
Magyarország a lista 16. helyét foglalja el viszonylag alacsony, 282 ezer eurós, vagyis
88,5 millió forintos becsült bevételkieséssel.
A zenepiac értékesítési veszteségének aránya nálunk az 5,2 százalékos EU-átlagnál kedvezőbb, a hazai forgalom 3,5 százaléka, ami a legalacsonyabb a tagállamok között.
Az EUIPO legfrissebb elemzése fizikai hanghordozók és digitális tartalmak szerinti bontásban is megvizsgálta a zeneipart érintő veszteséget: Magyarországon a fizikai hanghordozók esetében 1,9 százalék, a digitális tartalmak esetében 6,4 százalék a zenepiaci értékesítések terén elszenvedett veszteség.
Mindkét arány alacsonynak számít a többi tagország mutatóihoz viszonyítva.
Németh Mónika, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) titkára azt mondta, hogy a legtöbb fogyasztó nincs tisztában azzal, hogy az illegális tartalmak használatával mekkora kárt okoz valójában a gazdaságnak, a hatékony megelőzés érdekében ezen a területen is szükség van a magyar hatóságok aktív közreműködésére és az egységes európai uniós fellépésre. Elmondta, hogy az illegális zenei tartalmat felhasználók ugyan tisztában vannak a szellemi tulajdon értékével, mégis hajlamosak hozzáállásukat személyes körülményeikkel indokolni: legtöbbször úgy gondolják, hogy ha saját használatra nyúlnak az illegális tartalmakhoz, nem követnek el jogsértést.