Máray Tamás

Vágólapra másolva!
Hálózatok hálózata: az internet
Vágólapra másolva!

A számítógépeket és intelligens eszközöket összekapcsoló világméretű hálózat megsokszorozza alkotóelemeinek képességeit és lehetőségeit; a távoli felek közötti információcserét hallatlanul egyszerűvé, gyorssá és olcsóvá teszi. Egy gombnyomás vagy egy egérkattintás, és a következő pillanatban valahol a távolban, talán sok ezer kilométerre egy számítógép dolgozni kezd és jeleket küld felénk, amelyek információt hordozó üzenetekké állnak össze, és írás, kép vagy hang formájában megjelennek előttünk. Mi mindennek kell történnie ahhoz, hogy mindez valóvá váljon? Hogyan működik ez a zseniálisan egyszerű alapelvekre épülő, ám méretei miatt igen bonyolulttá váló, lenyűgöző rendszer? Tényleg olyan fontos a ma és a jövő embere számára, amilyennek mondják? Tényleg átformálja az életünket és körülöttünk a világot?

I. Bevezetés
Az információ megszerzésének, tárolásának és továbbításának az eszközei hatalmasat fejlődtek az emberiség történelme során. Hasonlóan az emberhez, a számítógépeknek is információra van szükségük, hogy működhessenek, és a számítógépek lehetőségei is kitárulnak, képességeik megsokszorozódnak, ha kommunikálni tudnak egymással. A számítógépek kommunikációjának leghatékonyabb eszköze a számítógép-hálózat.

II. Hogyan alakult ki az internet?
Az elmúlt évtizedekben világszerte sok számítógép-hálózatot hoztak létre. Elsőként lokális hálózatok alakultak ki, ám ezeket hamarosan egymással is összekapcsolták. Sok összekapcsolási technológia versengett egymással, de az egyik ilyen rendszer olyan hatalmasra növekedett, hogy ma már a világ csaknem összes országában több százmillió ember használja. Ez az eredetileg hadi célokat szolgáló technológián alapuló rendszer az internet.

III. Hogyan működik az internet?
Az emailezést, webböngészést ma már sokan magától értetődőnek vesszük. Hogyan jöhet létre kommunikáció bármely két számítógép között még akkor is, ha ezek a világ két másik sarkán vannak?

III. 1. A csomagkapcsolás
A számítógép az elküldendő üzenetet (szöveget, adatot, képet, hangot stb.) kicsiny adatcsomagokra bontja, ezek mindegyikéhez hozzákapcsolja a távoli gép címét, majd bedobja őket a lokális hálózatba. Hogyan találja meg az adatcsomag a célszámítógépet?

III. 2. A számítógépek kommunikációjának illemtana: a protokoll
Ahogyan a közlekedésben a KRESZ-re, a számítógépek kommunikációjában is szükség van egy szabályrendszerre, amely pontosan megmondja, hogy hogyan kell viselkedni ahhoz, hogy minden rendben folyjon. Enélkül a hálózati kommunikáció káoszba fulladna.

IV. Mire jó az internet?
Az internet felhasználási területei két nagy csoportba sorolhatók: az egyik az információszerzés, a másik a kommunikáció. Mindkét tevékenység összehasonlíthatatlanul hatékonyabbá válik az internet által. Ugyanakkor az internetnek is megvannak a negatív kísérőjelenségei: például hogy nő egyes területek elmaradottsága, vagy hogy csökken az információk megbízhatósága.

V. Mit hoz a jövő?
Az internet mennyiségi növekedése a fejlett országokban mára lelassult. Újabb ugrásszerű növekedést fognak azonban hozni az intelligens eszközök, tárgyak, melyek maguk is az internetre kapcsolódnak. A számítógép-hálózatok a mindennapi élet és a tudomány számtalan területén nyújthatnak segítséget.

VI. Konklúzió
Az internet hódító útja egyesekben félelmet kelt, másokban naiv illúziókat táplál. Olyan eszközt kell látnunk benne, melynek használatáról sokféle megfontolást figyelembe véve, közösen kell döntenünk.

Tovább