Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem testi, lelki egyensúly a külső és belső környezettel, ami az ember testi-szellemi és társadalmi jólétét jelenti. Ennek az állapotnak a fenntartása csak aktív egészségtudatos magatartással lehetséges, amiért a romló környezeti feltételek miatt egyre többet kell tenni. Fiatal kórboncnokként megdöbbenten láttam azt, hogy szervezetünk csodálatos felépítése, szerveink tökéletes működése hogyan válik semmivé a betegségek és a káros szenvedélyek roncsoló hatására. Hogyan válik a fiatalok tüdeje fekete szövetté a dohányzás miatt, vagy hogyan zsugorodik össze a máj, ami minden mérget képes ártalmatlanítani, eredeti mérete egyharmadára az alkoholbetegekben. Ezek a képek a mai napig kísértenek, amikor egy fiatal nőt, gyermeket dohányozni vagy inni látok, ezért nem véletlen, hogy szakmai munkámat teljes egészében a betegségek megelőzésére fordítom. Meggyőződésem, hogy nekünk, magyaroknak sem kellene 10 évvel korábban meghalnunk, ha az egészséget valóban értékként kezelnénk, törődnénk magunkkal és egymással, és fejlesztenénk ismereteinket az egészség megőrzésének területén. Ezért is örültem és nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy a Mindentudás Egyetemén az egészségtudatról, az egészség megőrzéséről és a betegségek megelőzéséről tarthatok előadást.
I. Táplálkozás
Az elfogyasztott táplálék összetétele, minősége, mennyisége, a táplálkozás gyakorisága alapvetően meghatározza közérzetünket, jólétünket és betegségeinket.
II. Dohányzás
Az egészségre ártalmas kockázati tényezők közül a dohányzás a legveszélyesebb. A WHO statisztikái szerint a dohányzás okozta éves halálozás meghaladja a drog, alkohol, fertőző betegségek és a balesetek okozta halálozást együttvéve.
III. Alkohol és az alkoholizmus
Hazánkban előkelő helyet foglal el az alkohol okozta halálozás. Becslések szerint legalább 800 ezer felnőtt, de egyesek szerint legalább 1 millió honfitársunk küzd alkoholproblémával. Ez a felnőtt férfi lakosság 20%-át és a 15 év feletti nők 5,2%-át jelenti.
IV. Kábítószerek
A kábítószerek elsősorban az idegsejtekre és az idegi kapcsolatokra hatnak. Bénítják a gátló funkciókat, és ezzel felszabadítanak olyan kapcsolatokat, amelyek normális körülmények között nem realizálódhatnak. A kábítószerek hatására megváltozik az "éntudat", csökkennek vagy megszűnnek a gátlások, és a gyönyörközpont aktiválásával földöntúli élvezetet biztosítanak használói számára.
V. A mozgás jelentősége
A testedzés növeli a szervezet energiaforgalmát és magasabb oxigénfogyasztást biztosít. A jól végzett testmozgás nem csak az izmokat, hanem a szívet és a tüdőt is edzi. A mozgás élettani hatásait az anyagcsere alapvető igényeinek kielégítése jelenti.
VI. Következmények
Civilizációs betegségek, öregedés, immunológiai kórképek.