Az NDK utolsó kommunista államfője |
A vádlottak fellebbezését tavaly novemberben elutasította a lipcsei bíróság; Schabowski december 16-án bevonult a hakenfeldei büntetés-végrehajtási intézetbe. Krenz a karlsruhei alkotmánybírósághoz fordult panasszal az ítélet ellen. Az ottani bírák azonban szerdán úgy határoztak: nem foglalkoznak érdemben a beadvánnyal, így a 62 éves egykori államfőnek nem maradt más választása, mint követni Schabowskit a hakenfeldei börtönbe.
Az ARD televíziónak nyilatkozva Krenz megerősítette: nyugodtan fogadta, ám nem nyugszik bele az ítéletbe, amelyet "a szövetségi köztársaság által gyakorolt győztes-féle igazságszolgáltatás döntésének" tekint. Ezért további jogi lépéseket tesz annak érdekében, hogy panasza az emberi jogok strasbourgi bírósága elé kerüljön.
A reformkommunista párt (PDS) is bírálta Krenz bebörtönzését. A pártelnök és a parlamenti frakció elnöke által kiadott közös közlemény a jog politikai célokra történő felhasználását látja a volt NDK-s vezető elítélésében és börtönbe küldésében. "A rossz politika feldolgozást kíván, de nem büntetendő" - mutatott rá Lothar Bisky és Gregor Gysi, akik szerint Krenz elítélése ellenkezik a német alkotmánnyal és a nemzetközi joggal.
Berlin - Hakenfelde: Krenz itt tölti büntetését |
Sajtóhírek szerint a keletnémet kommunista diktatúra elítélt vezetői - jó magaviseletük esetén - számíthatnak arra, hogy kiszabott büntetésük felének letöltése után szabadlábra helyezik őket.
(MTI)
Ajánló:
(Angol nyelven.)
Korábban:
(1999. december 20.)