A 76 éves Kim De Dzsung dél-koreai államfő köszönőbeszédében emlékeztetett arra, hogy 1998 februári hivatalba lépése óta Észak és Dél-Korea megbékélésén munkálkodott. "Észak-Korea kezdetben ellenállt, a kinyújtott kéz politikája mögött sötét összeesküvést gyanított. De eltökéltségünk és állhatatosságunk, valamint politikánk világméretű támogatása meggyőzte Észak-Koreát, hogy válaszolnia kell" - idézte fel a közeledés kezdetét. Éppen ezért megismételte: a díj az egész koreai népé, és jobban örült volna, ha a Nobel-díj-bizottság Kim Dzsong Il észak-koreai vezetővel megosztva ítélte volna oda az elismerést.
Kim De Dzsung elmondta: az elmúlt évtizedekben gyakran hallotta, hogy a nyugati típusú demokrácia nem alkalmazható Ázsiában. "Ez azonban nem igaz - mondta -. Ázsiában, jóval előbb, mint Nyugaton, beleívódott a gondolkodásba és a szellemi hagyományokba az emberi méltóság tisztelete. Ázsiában ugyanakkor nem léteztek a képviseleti demokrácia szervezetei. A Nyugat zsenialitása abban állt, hogy ezeket megteremtette. Úgy vélem, hogy a demokrácia az az abszolút érték, amely az emberi méltóságnak megfelel, és az egyetlen út, amely a tartós gazdasági fejlődéshez és a társadalmi igazsághoz vezet."
A dél-koreai politikus ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy a XXI. század, a tudás és az informatika kora nagy gazdagságot ígér, de azzal is fenyeget, hogy jelentős mértékben nőhet a szakadék egyes országok között, sőt az országokon belül is. Ezért a világnak kötelessége segíteni abban a fejlődő országokat és a peremre szorult társadalmi osztályokat, hogy alkalmazkodjanak az új korhoz.
(MTI)
Ajánló:
A dél-koreai elnök életrajza. (angolul)