Százezer lehet a szökőár halottjainak száma

Vágólapra másolva!
Akár a százezret is elérheti a délkelet-ázsiai cunami áldozatainak száma. A helyi hatóságok igyekeznek gyorsan eltemetni a halottakat a járványok megelőzése érdekében. Az ENSZ szerint egy járvány akár a duplájára emelheti az áldozatok számát a térségben. A világ országai és a nemzetközi szervezetek növelik a segélyek mennyiségét.
Vágólapra másolva!

Akár a százezret is elérheti az ázsiai földrengés és szökőár halálos áldozatainak száma. A cunami áldozatai közül eddig közel nyolcvanezret találtak meg. A Nemzetközi Vöröskereszt szerint a szökőár rengeteg áldozatot szedett a Nikobár- és az Andaman-szigeteken - itt még el sem kezdődött a mentés.

Az ENSZ szerint a temetetlen halottak és a rossz higiéniás viszonyok miatt hamarosan kitörő járványok következtében még egyszer annyian halhatnak meg, mint a szökőár miatt. Az árhullámot egy hatalmas - a Richter-skála szerinti 9-es erősségű - tenger alatti földrengés keltette, amely Szumátra északi partjai közelében, az eurázsiai és az ausztráliai kőzetlemez találkozásánál pattant ki. A cunamit Afrikában, sőt a csendes-óceáni partokon is észlelték.

A legsúlyosabb pusztítást Indonéziában, Srí Lankán, Indiában és Thaiföldön végezte a cunami. Indonéziában az eddig ismertté vált halálesetek száma 32 838, de Juszuf Kalla alelnök szerint a természeti csapásnak akár 40 ezer áldozata is lehet. Az Unicef szerint az áldozatok harmada gyermek lehet - ennek oka, hogy az érintett területek népessége igen fiatal.

Ahogy egyre emelkedik az összeszámolt halottak száma, úgy növelik a nyugati országok is a térségbe küldött segélyeik mértékét. Az Egyesült Államok már 35 millió dolláros segélyalapról beszél, miközben két hadihajórajt is indított a szökőár sújtotta övezetbe - 15 ezer katonával, és segélyutánpótlással. Amerika küld egy repülőgéphordozót, illetve 20 szállítórepülőgépet is. Rajtuk kívül számos állam és nemzetközi szervezet ígért, vagy már küldött is segélyeket és támogatást.

A Nemzetközi Vöröskereszt honlapot létesített, ahol a hozzátartozók szerezhetnek információt eltűnt rokonjaikról. Florian Westphal, a vöröskereszt szóvivője szerdán kijelentette: fontos, hogy mind az otthon lévő családok, mind a szökőár sújtotta területen lévő túlélők gyorsan kapcsolatba léphessenek egymással. A honlap négy részlegre, a katasztrófában leginkább sújtott négy országra - India, Indonézia, Srí Lanka, Thaiföld - tagozódik.

A honlapra legtöbben az Egyesült Államok nyugati partján lévő Kaliforniából, Kanada Yukon szövetségi területéről, Nagy-Britanniából, Franciaországból, Svájcból és a skandináv országokból jelentkeztek. Érdeklődtek ugyanakkor a közel-keleti Kuvaitból és Abu Dzabiból, valamint Japánból is.

Fosztogatók és sátorhiány

Eközben több helyen is fosztogatók jelentek meg. Thaiföldön például magukat rendőröknek, mentőmunkásoknak kiadó bűnözők jelentek meg a Khao Lak tengerparton. Szemtanúk szerint a fosztogatók trezorokat törnek fel, turisták hátrahagyott poggyászait ürítik ki a pusztító hullámok által felforgatott hotelekben.

A felfordulásban azonban a szolidaritás, az emberi segítőkészség megtapasztalására is bőven volt példa ugyanezen a partszakaszon: külföldi turisták egyöntetűen a helybeliek nagylelkűségéről és áldozatvállalásáról számoltak be a sajtónak. Mint mondták, a thaiföldi lakosok szinte mindenüket elvesztették a természeti csapásban, de ilyen körülmények között is figyeltek arra, hogy élelmüket - néhol ruhájukat - megosszák a menekülő külföldiekkel, felvegyék őket járműveikre, vagy éppen elszállítsák a sebesülteket. Volt olyan eset is, hogy a szegény helyiek ingyen átadták ritka mobiltelefonjaikat, hogy a nyugati turisták életjelet küldhessenek otthon aggódó családtagjaiknak.

Többszázezer ember maradt fedél nélkül Srí Lankán, a térségben sátorhiánnyal küzdenek. Erről Fekete Dániel, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet helyszínen tartózkodó munkatársa számolt be szerdán. Fekete Dániel szerint Colombóban többszázezer ember maradt fedél nélkül, akik napok óta a szabad ég alatt alszanak."Drámai a hiány sátrakból, mert ezek nem szerezhetőek be az országban" - mondta.

A segélyszervezet két munkatársa szerda hajnalban érkezett Colombóba, ahol a magyar gyógyszerszállítmány fogadását és a gyógyszerek elszállítását szervezték meg. Mint közöltre a magyar gyógyszerszállítmány szerdán délelőtt érkezett meg és csütörtökön hajnalban szállítják tovább az ország délnyugati részébe. A gyógyszereket olyan térségbe viszik, ahol egybefüggő városrészek tűntek el, egész halászfaluk semmisültek meg.

Szerencsésen megmenekültek

Több mint két nappal a vasárnapi pusztító szökőár után élve megtaláltak egy fán egy négyéves thaiföldi kisfiút. A tengerrengés keltette hatalmas hullám a thaiföldi Khao Lak közelében egy fára repítette a gyereket, aki étlen-szomjan kitartott, mígnem valaki véletlenül észrevette és lehozta a földre. Egy-két karcolást és moszkitócsípést leszámítva a fiúcska gyakorlatilag sértetlenül megúszta a kalandot.

"Valóságos csoda, hogy életben maradt! Én már feladtam minden reményt, hiszen még úszni sem tudott" - mondta újságíróknak a boldog apa, amikor meglátogatta kisfiát egy kórházban, ahonnan értesítették, hogy megvan a gyereke.

Ugyancsak szerencséje volt egy 13 éves lánynak, aki az Indiához tartozó Nikobar-szigetek tájékán két napig "hajózott" egy kiszakadt ajtón, amelyet egy léccel igyekezett a part felé terelni, végül is sikerrel. A helybeliek segítették ki a tengerből, adtak neki egy kis ennivalót, aztán a közeli menekülttáborba kísérték.

Partra mosott halottak és tömegsírok

Indiában, Srí Lankán és Indonéziában igyekeznek minél hamarabb tömegsírokba temetni a romok között talált, és a partokra sodródott halottakat, hogy megelőzzék a járványokat. Indonéziában attól tartanak helyi hatóságok, hogy Aceh tartomány fővárosa, Banda Aceh 300 ezer fős lakosságának 5 százaléka veszett oda.

Számos, nehezen megközelíthető területről ugyanakkor még mindig nem érkeztek adatok, Indonéziában például Meulaboh és Akeh Dzsaja körzetéről nem tudni még semmit, feltehetően itt is súlyos volt az emberveszteség. A sebesültek számát 500 ezerre, a lerombolt házakét százezerre teszik Acehben. A dzsakartai kormány szerint legalább egy év kell a Szumátra északi felén keletkezett károk felszámolásához, de az újjáépítés akár 2009 végéig is elhúzódhat.

Srí Lankán közel 22 ezerre emelkedett, Indiában pedig 12,5 ezerre tehető a szökőár halálos áldozatainak száma. A Tthaiföldi belügyminiszter-helyettes 1538 halottról számolt be, akik közül legalább hétszázan külföldiek, és 1500 embert továbbra is eltűntként tartanak számon. Ez utóbbiak közé tartozik a Khao Lak-i Sofitel szálloda 261 vendége és 99 alkalmazottja.

Mianmarban 17 falu teljes egészében megsemmisült, legalább 90 halottról tudnak a nemzetközi humanitárius szervezetek, Malajziában 65 halottat és 183 sebesültet regisztrált a rendőrség. A Maldív-szigeteken 55-en haltak meg és 69-en tűntek el.

[origo]/MTI