A belgrádi média idézte szerdán Djukanovicot, aki azt hangoztatta, hogy Montenegrót nem zavarja az Európai Unió "jelenléte" a népszavazási folyamatban. "Az EU-nak kell eldöntenie, hogy milyen formában vesz részt benne. Továbbra is azt hiszem, hogy egy folyamat egyik szakaszának az elején vagyunk, amelyet a parlamentben kell befejezni" - mondta Djukanovic, aki kifejtette, hogy ez alatt a népszavazási törvény módosítását érti a velencei bizottság ajánlásaival összhangban.
Djukanovic kijelentése száznyolcvan fokos fordulatot jelent a szakadár podgoricai vezetés álláspontjában. Eddig azt hangoztatták, hogy a népszavazási törvény teljes mértékben megfelel az európai normáknak, ezért felesleges rajta változtatni.
Az EU november 9-én óva intette a podgoricai vezetést attól, hogy a velencei bizottság állásfoglalása előtt kitűzze a referendum időpontját. A belgrádi és a podgoricai média a múlt héten szivárogatta ki a tekintélyes jogtudósokból álló testület jelentéstervezetét a népszavazásról szóló montenegrói törvényről, amely ötvenszázalékos részvételi küszöbhöz és legalább ötven százalék "igen" szavazathoz köti a kérdés eldönthetőségét.
A velencei bizottság kimondta, hogy ez a törvény nem ellentétes a nemzetközileg elfogadott normákkal, de nem is javasolta a jogszabály alkalmazását a gyakorlatban, a kormányoldal és az ellenzék konszenzusát szorgalmazta a referendum szabályainak meghatározásáról. Podgoricában értelmezési vita bontakozott ki a jelentéstervezet azon mondatáról, amely szerint "az önrendelkezés eldöntése a gyakorlatban általában akkor elfogadott - és ezzel legitim is -, ha a szavazásra jogosult polgárok több mint 50 százaléka hoz döntést róla". A kormányoldal szerint Montenegró nem önrendelkezési jogáról dönt, hanem felülvizsgálja saját államjogi státusát, ezért ez a pont rá nem vonatkozhat.
A velencei bizottság december 16-17-i ülésén fogadja el véglegesen ajánlásait, amelyeket várhatóan hivatalos álláspontjaként fogad el az Európai Unió. A tavasszal módosított szerbia-montenegrói alkotmányos alapokmány értelmében Podgorica köteles együttműködni Brüsszellel a népszavazási folyamatban.
Montenegróban várhatóan áprilisban vagy májusban tartanak függetlenségi referendumot.