Budapest a hírek élén - külföldi beszámolók

Vágólapra másolva!
Élőben közvetítette, majd rendkívüli főhírként számolt be a tévé ostromáról a BBC. Az eseményeket követi az ír közszolgálati hírcsatorna, a SkyNews és a CNN is. A legnagyobb példányszámú ausztrál napilap kormányellenes zavargásokról ír, de beszámolt az eseményekről többek között az Independent és a Washinton Post is.
Vágólapra másolva!

A BBC internetes oldalán főhírben számolt be a tévészékház ostromáról. A BBC oldalán a nagyobb horderejű rendkívüli eseményeknél alkalmazott Breaking News kategóriában számolt be a tévészékház elleni akcióról.

A hír szerint már vasárnap is több ezer ember tüntetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök távozását követelve. A brit közszolgálati hírcsatorna a SkyNews-hoz és a CNN-hez hasonlóan élőben is közvetítette az MTV székházánál a tüntetők és a rendőrök között kialakult összecsapást.

Hajnali háromkor a világ legnagyobb híroldalainak többségén a tévé ostroma volt a vezető hír. A BBC-n kívül a CNN, az arab hírtelevízió, az Al-Dzsazíra, a USA Today, a The Times Online, a Guardian egyaránt első helyen vagy elsők között számolt be az eseményekről. A Google News vezető híre szintén a tévéostrom, a kereső összesen 196 cikket listáz a világból ebben a témában.

A hétfő éjszakai tévéostromról írt az Independent és a Washington Post is. Követte a budapesti eseményeket az ír közszolgálati hírügynökség, az RTÉ is. A beszámoló szerint 10 ezer tüntető gyülekezett este a Parlamentnél, majd egy részük megrohamozta az MTV épületét.

A legnagyobb példányszámú ausztrál napilap, a Melbourne Herald Sun kormányellenes zavargásokról írt. A lap szerint szélsőjobboldali tüntetők fordultak szembe a rendőrökkel és hasonló méretű tiltakozó akcióra az 1980-as évek vége, a szocializmus bukása óta nem volt példa.

Több hírügynökség is beszámolt az eseményekről. A Reuters helyszíni jelentésében azt írta, hogy miközben a Magyar Szocialista Párt felsorakozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mögött, aki 2004-es hivatalba lépése óta a legnagyobb kihívással szembesül, az ellenzék és 10 ezer tüntető a lemondását követelte - írja az MTI.

Az AP MTI által idézett beszámolója szerint a parlament előtt második napja tüntető többezres tömeg többnyire békés volt, bár egyesek időnként üvegeket hajigáltak a rohamrendőrök felé, és a tömeg kitartóan tovább követelte Gyurcsány lemondását. Néhány százan az állami televízió közelben álló székháza elé vonultak, mert követeléseiket élőben akarták beolvasni a televízióban. A rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be a többségükben fiatal emberek (köztük borotvált fejűek) visszaszorítására, akik megostromolták a székház főbejáratát.

Az AFP helyszíni tudósításban számolt be a televízió ostromáról, a könnygáz és vízágyú bevetéséről. Megemlítette, hogy a Fidesz hétfő este teljes szolidaritásáról biztosította a tüntetőket, akik a francia hírügynökség szerint "főként militáns nacionalistákból és a futballmérkőzésekről ismert garázdákból" álltak.

A legtöbb tudósítás a "hazudott", "beismerte" vagy "hazugságon kapták" kifejezésekkel operál Gyurcsányt illetően. Érdekes a The Times megfogalmazása, amely címében úgy fogalmaz: "Sokkot okozott, hogy igazat mondott egy politikus".

[origo]/MTI