Mintegy 2,3 millió katonát, a világ legnagyobb hadseregét kell átöltöztetni, miután a kínai katonai vezetés úgy döntött: új, nyugatiasabb egyenruhával váltja föl a jelenlegi buggyos, olajzöld egyenruhát.
Az új, fenyőzöld színű uniformis bevezetése három évig tart majd, és közel 600 millió euróba (145 milliárd forint) kerül. Egy kínai tábornok azzal magyarázta a váltást, hogy az egyenruha a hadsereg és az ország jelképe is.
Az új egyenruhát a legnagyobb titokban tervezték, és hétvégén, Hongkong visszacsatolásának 10. évfordulóján mutatták be. A cél az volt, hogy az uniformis "ne tűnjön elavultnak a nyugati egyenruhák mellett".
A The Times szerint ez véget vethet az évtizedes vitának, hogy a kínai egyenruhákon láthatónak kell-e lennie a rangnak, vagy sem. A párt már a Népi Felszabadítási Hadsereg megalakulása óta megosztott a kérdésben.
A kulturális forradalom (1966-76) idején minden rangot és rangjelzést száműztek az egyenruhákról, hogy ezzel is hangsúlyozzák a katonák egyenrangúságát. Az egyetlen megkülönböztetés az egyenruha anyaga volt: a tisztek gyapjú, a közkatonák pamut egyenruhát hordtak.
A váll-lapok csak 1987-ben tértek vissza, amikor - tizedszerre - átszabták a kínai egyenruhákat. A hadsereg tisztjei hónapokig kísérték figyelemmel az új tiszti egyenruha varrását, amely - a világ legnagyobb ruházati megrendeléseként - államtitoknak minősült.
Divatdiktátorok
A férfiak T alakú egyenruhát kapnak, amelyben vállasabbnak tűnnek, míg a szűkebb szabású nadrág magasabbnak és erősebbnek mutatja majd őket - írta a The Times. A nők derékban szűkített, X fazonú, nőiesebb uniformist kapnak.