Franciaországba szállították Manuel Noriega volt panamai diktátort az Egyesült Államokból hétfőn, miután Hillary Clinton amerikai külügyminiszter aláírta a kiadatásról szóló dokumentumot. A most 76 éves volt tábornok több mint 20 évet töltött rács mögött kábítószer-kereskedelem miatt az Egyesült Államokban. Franciaországban 1999-ben ítélték távollétében 10 év börtönre, mert ottani bankokon keresztül próbált tisztára mosni a drogügyletekből származó 3 millió dollárt. Párizs később beleegyezett, hogy új bírósági eljárást indítanak ellene, amennyiben Washington kiadja.
A 76 éves tábornok szerette volna elérni, hogy amerikai büntetésének lejárta után vigyék vissza hazájába, de a washingtoni legfelsőbb bíróság februárban elutasította kiadatás elleni fellebbezését. A panamai kormány hétfői közleménye szerint elfogadják az amerikai külügyminisztérium döntését, de továbbra is küzdeni fognak azért, hogy a közép-amerikai ország egykori diktátora hazájában töltse le börtönbüntetését.
A francia igazságügy-miniszter szóvivője közölte: amint leszáll a Noriegát szállító repülőgép Párizsban, a volt tábornokot az ügyészségre viszik, és ismertetik vele az ellene szóló letartóztatási parancsot. Ezután egy bíró dönt majd arról, hogy perének kezdetéig előzetes letartóztatásba helyezik-e. Az Egyesült Államok két héttel ezelőtt értesítette Franciaországot az egykori diktátor kiadásáról.
Manuel Noriega 1950-es években az amerikai titkosszolgálat (CIA) ügynökeként tevékenykedett Panamában, később a közép-amerikai ország nagyhatalmú Nemzeti Gárdájának a vezetője lett. 1983-tól katonai főparancsnokként átvette Panama irányítását. Eleinte az Egyesült Államok egyik legfontosabb latin-amerikai szövetségesének számított, kábítószer-kereskedelmi ügyei miatt azonban 1988-ban megromlott a viszony a két ország között. Washington azzal vádolta, hogy a stratégiai szempontból fontos országát a drogkereskedelem központjává tette.
Noriega hatalmát végül az amerikai hadsereg beavatkozása döntötte meg. 1990 januárjában adta meg magát, ekkor szállították az amerikai Miamiba. 1992-ben a bíróság kábítószer-kereskedelem, pénzmosás és zsarolás miatt 40 év börtönre ítélte, ezt később 30 évre csökkentették. Jó magaviselete miatt 2007-ben szabadulhatott volna, de a francia kiadatási kérelem miatt börtönben maradt. Mivel korábban hadifogolynak minősítették, a kiadatás elleni kérelmében arra hivatkozott, hogy a genfi egyezmények szerint a hadifoglyokat büntetésük lejárta után vissza kell küldeniük hazájukba.