Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő szombaton megkezdte a tárgyalásokat Karolosz Papuliasz államfővel a nemzeti egységkormány létrehozásáról, amelynek az lenne a feladata, hogy kivezesse az országot a mély gazdasági és politikai válságból. A kormányt nem ő irányítaná. Papandreu kijelentette: azért akar egységkormányt létrehozni, hogy elkerülje az általa katasztrofálisnak tartott előrehozott választásokat. "Minden tőlem telhetőt megteszek egy széles együttműködésen alapuló kormány létrehozásáért" - jelentette ki Papandreu.
"Nem vagyok a székhez ragasztva, és minden erőfeszítésemmel azon leszek, hogy országunk elkerülje a választások kalandját" - mondta a kormányfő az elnöki palotában a televíziós kamerák előtt. Papandreu beszélt arról is, hogy a megegyezés hiánya miatt az európai országokat nyugtalanítja, hogy Görögország az euróövezet tagja akar-e maradni, vagy sem.
A miniszterelnök kormánya előző éjjel 153 szocialista képviselő támogatásával kapott bizalmat a parlamentben. Papuliasz elnök hangsúlyozta, hogy a politikai válságból kivezető egyetlen út a pártok közötti konszenzus.
Közben Antonisz Szamarasz, az ellenzék fő erejét adó Új Demokrácia jobbközép párt vezetője szombaton ismét előrehozott választások kiírását követelte, arra hivatkozva, hogy Papandreu elutasította a javaslataikat. Szamarasz korábban arról beszélt, hogy hajlandó ratifikálni az európai mentőcsomagot Papandreu távozásáért és rövid időn belül megtartandó előrehozott választásokért cserébe.
Szamarasz, aki két éve elutasítja a hitelezők szabta megszorító politikát, szerdán beszélt erről a népszavazás kiírásáról tett kormányfői bejelentés után. A bejelentés pánikot keltett a világpiacokon, és kiváltotta az ország hitelezőinek haragját, akik kilátásba helyezték a támogatás leállítását.
Papandreu felszólította az ellenzéket átmeneti koalíciós kormány felállítására, amely megóvná az országot az államcsődtől, és az euróövezeten belül tartaná, garanciát jelentene arra, hogy a létfontosságú támogatást kifizessék december 15-ig, illetve megvalósítaná a Brüsszel által a múlt héten kidolgozott válságtervet.
Eddig az Új Demokráciából kivált két kisebb párt, a Jeórjiosz Karacaferisz vezette szélsőjobb LAOSZ és a liberális Dora Bakojannisz vezetette Demokratikus Szövetség közölte, hogy kész a tárgyalásokra. A megszorításokat ellenző kommunisták és radikálisok ismételten előrehozott választásokra szólítottak fel.
Papandreu a politikai túlélésért küzdött az elmúlt hetekben, miközben még a saját pártján belül is távozásra szólították fel. Az elmúlt napokban több értesülés is megjelent, amely szerint Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter lehet az utódja a kormányfői poszton. Venizelosz szerint választásokat akkor lehetne tartani, ha sikerült biztosítani az uniós mentőcsomagot.