Gyilkossággal, szexrabszolgasággal és a kényszermunkával félemlíti meg az eritreai kormány az ország lakosait – áll egy ENSZ-jelentésben. A világszervezet szerint eddig több százezer lakos hagyta el az országot a központi hatalom brutalitása miatt. Az ENSZ vizsgálatot indított, amiben az eritreai kormány nem hajlandó részt venni – írja a BBC.
Az eritreai elnök, Isaias Afewerki 22 éve vezeti a kelet-afrikai országot, ahol eddig még nem tartottak választásokat az 1993-as függetlenség kikiáltása óta.
Szíria után Eritreából érkeznek a legtöbben Európába. Ez 5000 főt jelent havonta.
A 18. életévüket betöltött állampolgároknak kötelező a katonai szolgálat, ami kevés fizetéssel, de annál több kényszermunkával jár. Szakértők szerint ez az egyik fő oka, hogy olyan sokan hagyják el az országot.
A kormány egyszerű és brutális taktikát választott a menekültek visszatartására: aki el akarja hagyni az országot, azt a katonák lelövik a határon.
Az eritreai kormány kiterjedt kémhálózatot működtet, a gyanús személyeket – köztük gyerekeket is – évekig börtönben tartják vádemelés és tárgyalás nélkül. A szomszédokat és családtagokat arra bíztatják, hogy egymás besúgóivá váljanak – áll az ENSZ-jelentésben.
Eritrea a függetlenség kivívása óta súlyos gazdasági problémákkal küszködik, a lakosság nagy része a létminimum alatt él. Az antidemokratikus politikai berendezkedés komolyan érinti a gazdaságot is; a mindent átszövő korrupció gátat szab a valós fejlesztéseknek, beruházásoknak.
Eritrea rengeteg költ fegyverkezésére, a kiterjedt külkereskedelmi kapcsolatok egy jelentős része is a fegyvervásárlásokhoz kapcsolódik. Az Etiópiával való háborúskodás tönkretette az ország infrastruktúráját, és a lakosság fő bevételi forrásának minősülő mezőgazdaság is súlyos károkat szenvedett.
A nemzetközi segélyek nagy része nem jut el a rászorulókhoz.