Szijjártó Péter múlt heti sajtótájékoztatója és a BBC információi után Orbán Viktor is megerősítette: hat javaslattal érkezik a szerda este hatkor kezdődő, és valószínűleg hajnalig tartó, rendkívüli Európai Uniós csúcsra.
A javaslatok némelyike drasztikus, más viszont olyan, amivel akár még az Európai Bizottság is egyetérthet. Ezek a következők:
Orbán Viktor az EU-csúcs hangulatát is előrevetítette, amikor azt üzente:
nem akar morális imperializmust,
Németország nem kényszerítheti rá Magyarországra, hogy megváltozzon, ha nem akar.
Azzal eddig is mindenki tisztában volt, hogy azonnali megoldásokra nem lehet számítani az Európai Tanács ülésén, éles vitákra annál inkább. Miután a belügyminiszterek keddi tanácskozásán elfogadták a 120 ezer menekült áthelyezését, a kvótákat határozottan ellenző
Csehország, Szlovákia és Magyarország keserű szájízzel ül majd le a tárgyalóasztalhoz.
Ők azt sem emésztették még meg, hogy Lengyelország – korábbi ígéreteivel ellentétben – mégis igennel szavazott a menekültkvótákra.
Magyarország egyetlen apró sikert könyvelhetett el: az eredeti tervekben még az szerepelt, hogy tőlünk is elvisznek 54 ezer menekültet, ezt végül kivették a szövegből. Helyette egy éven belül
Olaszország és Görögország között osztják majd szét ezt a mennyiséget,
vagy ha időközben egy másik országnak is segítségre lesz szüksége, akkor azt is beveszik a programba. Orbánnak végig ez volt a célja, ezzel tudta ugyanis elérni, hogy Magyarországon ne legyenek hotspotok, azaz elosztóállomások.
A befogadó országok közé azonban bekerültünk, azaz körülbelül ezer menekültet nekünk is be kellene fogadnunk.
Brüsszeli elemzők már eddig is arról beszéltek, hogy a menekültválság kiélezte az ellentéteket Európa keleti és nyugati fele között, ha pedig nem sikerül közös megoldást találni a problémára, ez tovább erősödhet.
Nem véletlen, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcs előtt üzent az elégedetlenkedőknek. Úgy fogalmazott:
„Elég hosszú azoknak az ügyeknek a listája, amivel vádolhatnánk egymást, de ez nem segít abban, hogy közös megoldást találjunk."
Brüsszeli szakértők a közösségi oldalakon azzal viccelődtek, hogy a csúcsot előkészítő nagyköveti értekezleten a résztvevők a szótárakkal fogják dobálni egymást. Ez persze erős túlzás, de az biztos, hogy egy nap alatt nem lesz egyetértés.
A hivatalos álláspont szerint a tagállamok vezetői arra keresnek majd választ, hogyan erősíthetik meg az unió külső határait, valamint azt is megvitatják, hogyan támogathatnák a törökországi, jordániai és iraki menekülttáborokat.
Emellett szóba fognak kerülni az elmúlt hetek intézkedései, így a magyar kerítés építése és a menekültek országok közötti szállítása. A legnagyobb feladat azonban az, hogy egységet alakítsanak ki a tagállamok között, ami az elmúlt hetek történései alapján nem lesz egyszerű.
Javaslatai persze nemcsak Orbán Viktornak, hanem Jean-Claude Junckernek is lesznek. Az Európai Bizottság elnöke délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette:
a pénzügyi támogatások drasztikus emelését
fogja felvetni a csúcson.
„Minden követ megmozgatunk, hogy pénzt találjunk” – mondta.
Juncker a jelenlegi támogatásokon felül 100 millió eurót adna rendkívüli segélyként, 600 milliót az európai ügynökségeknek, 200 milliót a világélelmezési programnak szán, 300 milliót humanitárius segítségként adna, további 1 milliárd eurót pedig Törökországnak és Macedóniának utalna.