„Magyarország tisztelettel és nagyrabecsüléssel közelít Iránhoz” – jelentette ki a miniszterelnök, aki hivatalos látogatáson tartózkodik Iránban, ahol a főváros orvostudományi egyetemén beszédet mondott az egyetemi oktatók és hallgatók előtt.
A kormányfő megtisztelőnek nevezte, hogy az orvostudományi egyetem parkjában szobrot állítottak Semmelweis Ignácnak, az anyák megmentőjének. A híres magyar orvost jellemezve azt mondta: a
sorsa is magyar volt,
felfedezései, a szigorú higiéniai eljárások bevezetése rengeteg ellenséget szereztek neki. „Ez egy magyar életérzés: jót akarsz tenni a világgal, első lépésként jutalmul ellenségeket kapsz” – fogalmazott.
A perzsa származású Avicennával kapcsolatban felidézte, hogy az európai orvosnövendékek évszázadokon át a tudós Kánon című művéből tanulták a gyógyítást. Semmelweis Ignác és Avicenna életműve egyaránt mély nyomokat hagyott az egyetemes orvostudományban – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Magyarországról szólva a miniszterelnök a hallgatóságának azt mondta: az Európai Unióban úgy tekintenek ránk, mint a legkeletibb európaiakra vagy a legnyugatibb keletiekre. Ezzel a leírással azt akarják érzékeltetni – folytatta –, hogy a magyar nép jövevény Európában, ami így is van, és „a keletről hozott bölcsességet próbáljuk azóta is a nyugati racionalitással ötvözni”. Ebből
kialakult egy sajátos magyar gondolkodás,
ami a magyarok számarányán magasan felül ad művészeket, tudósokat a világnak – tette hozzá.
Orbán Viktor végül megjegyezte, hogy a mostani tanévben
1116 iráni hallgató tanul magyar egyetemeken,
legtöbbjük éppen a Semmelweis Egyetemen. A miniszterelnök iráni programja zárásaként találkozik Haszan Róháni elnökkel, Ali Hamenei ajatollahhal, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjével, majd Ali Akbar Hasemi Rafszandzsánival, az Egyeztető Tanács elnökével.