A Zika-vírus nagy valószínűséggel súlyos születési rendellenességet, úgynevezett kisfejűséget (mikrokefália) okoz a magzatnak, másokra azonban nem veszélyes; csupán enyhe, influenzához hasonló tüneteket okoz, és négy-hét nap alatt elmúlik.
A vírust elsősorban szúnyogok terjesztik, de néhány beteg szexuális úton fertőződött meg, és az anya is átadhatja a magzatnak.
A vírus és a rendellenesség kapcsolata ugyan még nem bizonyított, de az tény, hogy öt csecsemő szervezetében ki tudták mutatni a 49-ből azok közül, akik a kisfejűség miatt haltak meg eddig Brazíliában.
A járvány októberben tört ki Brazíliában, és azóta majdnem négyezer mikrokefáliás esetet jelentettek.
A régió több országában – Kolumbiában, Ecuadorban, Salvadorban és Jamaicában – figyelmeztették a nőket, hogy lehetőleg ne most essenek teherbe – emlékeztetett a brit Independent.
A kolumbiai egészségügyi miniszter azt kérte, hat-nyolc hónapig várjanak a gyermekvállalással, Salvadorban azonban biztonságosabbnak tartják a 2018-as határidőt.
A felvetést naivnak minősítik a nőjogi szervezetek. A teherbeesés ugyanis errefelé nem a nők választásán múlik, az egész régióban gyakori a nemi erőszak.
Kolumbiában például a terhességek több mint 50 százaléka nem tervezett.
A vírust eddig 22 országban mutatták ki. Az Egyesült Államok azt javasolta a terhes nőknek, hogy ne utazzanak ezekbe az országokba.