„Senki nem vádolhatja Donald Trumpot azzal, hogy ne ismerné Európát.
Két felesége is onnan származik.”
Az Amerika-szerte ismert vicc talán az ingatlanmágnás jelenlegi feleségére, Melaniára illik a legjobban, aki egy
ismeretlen szlovén kisvárosból lett sikeres modell,
majd pedig a milliárdos felesége, ötödik gyermekének édesanyja.
Amikor 1999-ben a New York Times újságírója interjút készített vele, és megkérdezte, milyen First Lady lenne, még senki nem sejtette, hogy egyszer aktuális lesz a viccesnek tűnő kérdés. Donald Trump akkor
a Reformpárt képviseletében indult
az amerikai elnökválasztáson, és semmi esélye nem volt a nyerésre, sőt a szlovén modellel is csak egy éve volt együtt.
Az azóta eltelt 16 évben sok minden változott. A pár összeházasodott, született egy fiuk, és Trumpnak 2016-ben minden esélye megvan rá, hogy ő legyen a republikánusok elnökjelöltje. Az ingatlanmágnás
a szuperkedden hét állam előválasztásán tudta megszerezni a győzelmet,
miközben vetélytársai rosszul teljesítettek. Ha továbbra is így menetel, nemsokára Hillary Clintonnal fog küzdeni a Fehér Házért, ahova Melania a második nem amerikai születésű elnökfeleségként vonulhatna be. Az első John Quincy Adams angol felesége, Louisa Adams volt az 1820-as években.
Nem véletlen, hogy a kampánykörút alatt, amikor Melania megkapta ugyanezt a kérdést, már kénytelen volt válaszolni rá.
„Nagyon hagyományos elnökfeleség lennék, mint Betty Ford vagy Jackie Kennedy, és mindenben támogatnám a férjemet”
– mondta.
A kénytelen szót nem minden ok nélkül használtuk. Melania szeret a háttérben maradni, és sok kampánykörútra nem is kíséri el a férjét. Ha el is megy valahova, akkor sem szívesen beszél, és ha mégis, akkor – a The Guardian tudósítója szerint – erős szlovén akcentussal csak annyit mond, hogy „a férje lesz a legjobb elnök”.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a 45 éves édesanya ne lenne feltűnő jelenség. Az MSNBC-nek nemrég azt mondta, szándékosan marad a háttérben, mert szeretné, ha kilencéves fia, Barron élete „normális maradhatna”. Kérdés persze, mennyire normális egy élet, ami New York egyik legdivatosabb felhőkarcolójának, az 5. sugárúton található Trump Towernek a tetején található luxuslakásban zajlik, a versailles-i kastélyt idéző bútorok között.
Az biztos, hogy Melania jelenlegi élete mindenben különbözik a gyerekkorától, amit egy néhány ezer lakosú szlovén városban, Sevnicában töltött. A Reutersnek a település lakói nemrég azt nyilatkozták, hogy a fiatal lány
édesapja autóalkatrészekkel kereskedett, édesanyja pedig egy gyermekruhákat előállító gyárban volt alkalmazott.
Érdekesség, hogy Donald Trump kampánycsapata ettől teljesen eltérő történetet mesél: szerintük Melania már ötévesen modellkedni kezdett, édesanyja divattervező volt, édesapja pedig egy autókereskedés vezetője.
A gyerekkorból tehát csak annyi biztos, hogy a lány Szlovéniában született 1970-ben. Eredeti neve Melanija Knavs, később ezt németesítette Melania Knaussra. A legbiztosabbnak tűnő információ szerint
Stane Jerko divatfotós fedezte fel 17 évesen,
amikor Melania egy barátnőjét várta egy téren.
„Magas volt és vékony, és megláttam benne valamit. Arra gondoltam, hogy elhívom egy próbafotózásra” – idézte a férfit a Reuters.
A fiatal lányról készült fekete-fehér képek nagy sikert arattak, Melania karrierje pedig beindult. Először Milánóba, utána az Egyesült Államokba került, néhány évvel később így találkozott Donald Trumppal egy New York-i partin.
Gyerekkori barátai egyébként egyáltalán nem csodálkoznak rajta, hogy a modell a nála 24 évvel idősebb férfi mellett kötött ki.
„Amikor összeházasodtak, a képeket nézve sok hasonlóságot láttam Donald Trump és Melania édesapja között”
– mondta egyik volt osztálytársa, aki szerint a lány az ingatlanmágnásban a lelki társát találta meg, aki mindig védelmezi őt.
Ismerősei szerint Melania szeretett olvasni és edzeni, értett a ruhákhoz, és mindig divatosan öltözött. A későbbi feleség nem feledkezett meg szülőfalujáról. 2006-ban, kisfia születésekor egy mentőkocsit adományozott a helyi klinikának. A lakók most abban reménykednek, hogy ha Trump elnök lesz, akkor még több segítségre számíthatnak.
Az persze, hogy ez így lesz-e, csak novemberben dől majd el, de egész biztos, hogy Melania változatosságot hozna a Fehér Házba, különösen Michelle Obama után, aki sokkal szívesebben szerepel, miközben a washingtoni kertben zöldségeket nevel, ha ideje engedi.
Trump feleségéről nehéz lenne elképzelni, hogy ásót venne a kezébe, az viszont biztos, hogy stylistokat nem kellene fogadnia, hogy eldöntse, milyen ruhát vegyen fel egy-egy fogadásra. Kérdés az is, hogy egyáltalán mennyire örülne neki, hogy New Yorkból Washingtonba kell költöznie, és különböző programokra kísérgetné a férjét. Melania jelenleg ugyanis férjén kívül két dolognak él:
kilencéves fiának és saját tervezésű ékszereinek, óráinak, szépségipari termékeinek.
Bevallása szerint számára az anyaság a legfontosabb, és azt sem bánja, hogy férje nem sokat segít neki a gyermek körüli teendőkben.
„A lényeg, hogy ismerd azt, akivel vagy, és mi jól ismertük egymás feladatait. Nem is akartam soha, hogy ő cserélje Barron pelenkáját, vagy fektesse ágyba. Imádtam minden pillanatát” – mesélte.
Az édesanya azt állítja, hogy a karrier továbbra is másodlagos számára.
„Az első munkám az anyaság. Akkor kezdtem bele az üzletbe, amikor a fiam elkezdte az iskolát. Minden nap reggelit készítek neki, elviszem az iskolába, és csak utána kezdek el a saját dolgaimmal foglalkozni” – mondta.
Persze a konzervatív felfogás nem jelenti azt, hogy az asszony nem szereti a polgárpukkasztást. Az ezredfordulón
félmeztelenül pózolt a GQ magazin címlapján,
hat évvel később pedig fürdőruhában, terhesen fotózták a Vogue-nak.
Az egykori modellel kapcsolatban van még egy érdekesség: miközben férje azzal kampányol, hogy a mexikói bevándorlók „gyilkolnak és nőket erőszakolnak meg”, ezért falat kell építeni a határon, Melania maga is bevándorlónak számít. Amikor azonban ezzel szembesítették, azzal védekezett, hogy semmi közös nincs benne és a mexikóiakban.
Betartom a törvényeket, soha nem akartam papírok nélkül élni az Egyesült Államokban, volt vízumom”
– felelte az MSNBC kérdésére.
Melania tehát akármennyire is szeretne a háttérben maradni, nem kerülheti el, hogy férje mellett óhatatlanul is belekeveredjen a politikába. Nyilatkozatai alapján azonban egyelőre nem kell attól tartani, hogy nagy port kavar. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy amikor megkérdezték tőle, mihez kezdene elnökfeleségként, csak ennyit mondott: „a nőkön és a gyerekeken segítenék, mert ők jelentik a jövőt”.