Ivan Simonovic, az ENSZ emberi jogi kérdésekben illetékes főtitkárhelyettese Genfben elmondta, hogy a legtöbb civil áldozat halálát lakott területen leadott szándékos lövések okozták.
A világszervezet képviselőjének tájékoztatása szerint a harci cselekmények során legalább 21 843-an sebesültek meg.
Simonovic megjegyezte, hogy mindez csak
"visszafogott becslés", s az áldozatok tényleges száma valószínűleg jóval nagyobb a közölteknél
. A veszteségmérleg a megölt ukrán katonákra, a fegyveres szeparatista csoportok tagjaira és a civilekre is vonatkozik.
A főtitkárhelyettes kitért arra is, hogy az ukrán egységek és az oroszbarát szeparatisták között 2015 szeptembere óta érvényben lévő fegyverszünetnek köszönhetően a civil áldozatok száma átlagosan havi 10 halott és 30 sebesült alá csökkent. A fegyvernyugvást azonban időről időre megsértik - tette hozzá.
Az ukrajnai helyzet kiszámíthatatlan
- figyelmeztetett Simonovic. Hozzátette, hogy a tartós béke felé vezető további lépések nélkül a konfliktus ismét kiszélesedhet, s ennek súlyos következményei lennének a civilek és az egész régió életére.
Az ENSZ illetékese kifogásolta, hogy nem biztosítanak szabad mozgást annak a 20-30 ezer civilnek, akik a konfliktus fő övezeteiben élnek, továbbá aggodalmának adott hangot amiatt is, hogy romlott az emberi jogok helyzete az Oroszország által 2014 márciusában bekebelezett, de jogilag Ukrajnához tartozó Krím félszigeten.
Életét vesztette a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktusban Vaszil Szlipak neves operaénekes - közölte az ukrán sajtó.
A 42 éves Szlipak 19 éven át élt Franciaországban, ahol a párizsi nemzeti opera tagja volt. A 2014-ben kitört kelet-ukrajnai válság miatt külföldi énekesi karrierjével felhagyva visszatért Ukrajnában, hogy részt vegyen hazájának az orosz agresszió elleni harcában - írta róla a haláláról hírt adó Jurij Butuszov újságíró a Facebookon.
Az operaénekes a szélsőségesen nacionalistának tartott Jobboldali Szektor (PSZ) önkéntes alakulatában szolgált és Donyeck környékén kapott halálos sebet.
Harctéri beceneve "Mif", azaz "Mítosz" volt. A név a Faust című opera Mefisztójának rövidítéséből származik, az énekes ugyanis többször is fellépett ebben szerepben.