Egy 31 éves, tunéziai származású nizzai férfi követte el a teherautós merényletet, közölte korábban egy helyi lap, ezt erősíti meg az is, hogy a rendőrség megtalálta a férfi személyi igazolványát a teherautóban.
A Le Figaro biztonsági forrásokra hivatkozva péntek hajnalban azt írta, hogy
80-ra emelkedett a halálos áldozatok száma;
31 ember súlyosan megsebesült, 16 pedig válságos állapotban van.
Az ANSA olasz hírügynökség a hajnali órákban a helyszínről jelentve drámai helyzetet festett le a merénylet utáni állapotokról.
A Promenade des Anglais nevű sétányon – amelyet még az ünnep előtt tükörsimára tisztítottak – a tömeges gázolás után elhagyott cipők, strandpapucsok, táskák hevertek az aszfalton, üvegszilánkok valóságos szőnyeget alkottak különféle tárgyak darabjaival együtt.
Ennél is borzalmasabb látványról számolt be a sajtónak egy hatvanéves férfi, aki egy méterre volt, amikor a teherautó éppen "végigpásztázott" a tömegben. Ő is, és más szemtanú is látta, hogy
a jármű cikcakkban gázolt végig az emberek között, hogy minél többet sodorjon el közülük.
"Úgy siklott ide-oda a teherautó, mintha a sofőr csak kuglibábunak tekintené a járókelőket" – mondta az egyik szemtanú. Volt, akinek szerencséje volt,
vagy százan első ijedségükben a tengerbe ugrottak a jármű elől.
Egy magyar sérült biztosan van
Külügyminisztérium egy sérült magyar nőről tud a nizzai tömeges gázolással összefüggésben - közölte Menczer Tamás, a tárca szóvivője. A sérült nő telefonon hívta fel székesfehérvári édesanyját, akinek azt mondta, megsérült, a szállásán várja a segítséget. A magyar külképviseltetet a 00 33 683 254 362-es ügyeleti telefonszámonlehet elérni. RészletekA nizzai kórház forródrótot hozott lére, amelyen a hozzátartazók érdeklődhetnek a sérültekről. A
+33 4 93722222-es
számon ígérnek tájékoztatást.
A támadás a tengerparton haladó Promenade des Anglais-n történt, ahol a nemzeti ünnep estéjén a tűzijátékot nézték az emberek.
Ezrek voltak az autóforgalom elől lezárt partszakaszon.
Rögtön a gázolás és a lövöldözés után (a sofőr a hírek szerint belelőtt a tömegbe, majd a rendőrök őt lőtték le)
emberi testek darabjai, holttestek, őrjöngő túlélők maradtak a helyszínen.
Többen elmesélték az olasz hírügynökség tudósítójának, hogy a hatóságok az eset után felszólították őket, azonnal szaladjanak el a helyszínről, mert félő, hogy a járműben robbanóanyag is van, és a teherautó felrobbanhat.
A Hotel Negresco,
az egyik legelegánsabb helyi VIP-szálloda péntek hajnalra valóságos kórházzá alakult át,
sebesültek feküdtek matracokon a 19. század eleji freskókkal díszített termekben, a nyomozók tanúkat hallgattak ki, volt, aki zokogott, volt, aki ezen a helyen kereste valamelyik hozzátartozóját, barátját.
A támadás után a helyi rendőrparancsnokság felszólította a lakosságot, hogy mindenki keressen fedezéket, zárkózzanak be, az ablaktól is maradjanak távol.
"A nizzai támadás terrorista jellegét nem lehet vitatni" – hangsúlyozta az államfő, akinek közlése szerint legalább 77 halálos áldozata van a merényletnek, köztük gyerekek.
Hollande bejelentette, hogy további három hónappal meghosszabbítják a tavaly november 13-i merényleteket követően életbe léptetett rendkívüli állapotot (amelyről előző nap még azt mondta, hogy július 26-tól feloldják). Ennek értelmében továbbra is fenntartják a tízezer fős katonai erősítést – tette hozzá az elnök, aki a hadsereg tartalékos állományába tartozó polgári lakosokhoz is felhívást intézett.
Beszédében Hollande szükségesnek nevezte azt is, hogy tovább erősítsék a katonai jelenlétet Irakban és Szíriában.