Augusztus 19-én jelentette be a nigériai hadsereg, hogy halálos sebet kapott a Boko Haram vezetője, Abubakar Shekau. Aztán pár napja Shekau megjelent egy új videón, amelyben a nigériai kormánynak is üzent:
Nem haltam meg."
A BBC gyűjtése szerint Shekauról most ötödször terjedt el, hogy meghalt.
A kanuri népcsoporthoz tartozó Shekau 2009-ben vette át a Boko Haram vezetését. Irányítása alatt a Boko Haram a világ leggyilkosabb terrorszervezetévé vált.
A Boko Haram
A terrorszervezetet 2002-ben alapították, kezdetben a nyugati típusú oktatás volt a fő célpontja. A Boko Haram jelentése is ez: tilos a nyugati oktatás. A terrorszervezet saját magára egyébként gyakran a Szunniták a Dzsihádért Csoport néven utal.
A szervezet 2009-ben kezdte fegyveres lázadását, amelyben azóta több tízezren haltak meg, főleg Nigéria északi részében. Több száz embert elraboltak, köztük minimum 200 iskoláslányt, akik egy részét szexrabszolgának adták el. Millióknak kellett elmenekülniük otthonukból miattuk. Nigéria északkeleti részén nagy területeket foglaltak el, ahol saját kalifátust is kikiáltottak. Egy időben Belgium méretű területet tartottak uralmuk alatt. Öngyilkos merényleteik 20 százalékát gyerekek követik el – háromnegyedrészben lányok.
Shekau büszkén pózolt propagandavideókon, amelyeken felelősséget vállalt iskoláslányok elrablásáért vagy nők és gyerekek lemészárlásáért.
Annyira kegyetlennek és erőszakosnak bizonyult, hogy idővel több követője is elfordult tőle.
Ráadásul korábban a Boko Haramra nem volt jellemző a szoros központi vezetés: a helyi parancsnokoknak is nagy hatalmuk volt. Shekau viszont fellépett mindenki ellen, aki nem követte őt – sok muszlimot is megöletett.
Négy évvel ezelőtt az Ansaru nevű csoport már ki is vált a Boko Haramból, ezt azzal indokolták, hogy a terrorszervezet muszlimokat is támad.
Shekaura 2012-ben az Egyesült Államok 7 millió dolláros vérdíjat tűzött ki. Ő volt az, aki a terrorszervezet vezetőjeként másfél éve hűséget fogadott az Iszlám Államnak.
De még nekik is túl erőszakos volt,
ezért aztán az Iszlám Állam egyik propagandamagazinjának augusztusi számában bejelentették, hogy a Boko Haram új vezetője az alapító Mohammad Yusuf fia, Abu Musab al-Barnawi lesz.
A Foreign Policy szerint Barnawi elutasította, hogy más muszlimokat is támadjanak, azt mondta például, hogy a mecsetek megtámadásával nem lehet az Iszlám Állam eszméit képviselni. Egy másik parancsnok pedig egy hangüzenetben arról beszélt, hogy Shekau tudatlan, és meg kellene neki tanítani az iszlám alapjait. Állítólag
ők maguk panaszkodtak az Iszlám Állam vezetőinél,
hogy Shekau brutalitása, kiszámíthatatlan viselkedése és az, hogy válogatás nélkül végeztet ki embereket, komoly elégedetlenséghez vezet a szervezeten belül.
Shekau azonban ezt a váltást nem fogadta el, ragaszkodott ahhoz, hogy továbbra is ő vezeti a fél Nigériát rettegésben tartó terrorszervezetet, és propagandaháborút kezdett Barnawi ellen. Ez egészen addig tartott, amíg augusztus 19-én a hadsereg be nem jelentette, hogy megölték a terrorvezért.
Most viszont
akár valódi háború is kezdődhet a szervezeten belül.
Az új videón ugyan Shekau az Iszlám Állam zászlójával pózol, de a másik csoport burkoltan már meg is fenyegette őt. Állítólag már voltak kisebb harcok is a rivális frakciók között.
A Boko Haramon belüli harc semmiképp nem jó a nigériai kormánynak. Egyrészt azért, mert még a legmérsékeltebb csoportjai is meg akarják dönteni, másrészt pedig minél széttagoltabb a terrorszervezet, annál nehezebb béketárgyalásokat kezdeni vele.